Köpeklerde Kireçlenme ve Ona En Uygun Beslenme

Köpeklerde kireçlenme (artrit) durumlarında kullanacağınız takviye besinleri ve kilo kontrolünü de sağlayacak ideal beslenme alışkanlığını belirlerken aklınızda bulundurmanız gereken bir dizi faktör var.
Köpeklerde Kireçlenme ve Ona En Uygun Beslenme
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aynı insanlar gibi, dört ayaklı dostlarımız da yaşlandıkça ağrı ve sızı çekmeye başlıyorlar. Eklem yerleri oldukça hassas noktalar ve günümüzde, köpeklerde kireçlenme (artrit) vakalarıyla oldukça sık karşılaşmaya başladık. Kireçlenmeyle başa çıkabilmek için doğru bir beslenme düzenine sahip olmak gerekiyor. Bu yüzden, bugün, evcil hayvanınızın bakımında size yardım edeceğini düşündüğümüz bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Köpeklerde kireçlenme (Artrit)

Uzmanlara göre, her beş köpekten birinde kireçlenme durumu görülüyor. Bu eklem problemi her yaşta ortaya çıkabiliyor olsa da, yaşı daha büyük olan köpeklerde çok daha sık ortaya çıkıyor. Genel anlamıyla, artrit, dirsekler ve omuzlardaki eklem yerlerinde iltihaplanmaya sebep olan dejeneratif bir hastalık.

Artrit problemine işaret eden bazı ortak belirtiler şunlar:

  • Oturup kalkarken zorlanma
  • Bacaklarda tutulma
  • Sıkıntılı olan bölgelere dokunulduğunda ağrı belirtileri (mızmızlanma, inleme vb.)
  • Merdiven çıkma veya diğer benzer engellerin üzerinden atlama konusunda direnç gösterme
Köpeklerde kireçlenme semptomları

Artrit problemi olan köpeklerin özel bir ilgi ve alakaya ihtiyaçları var. Dejeneratif bir hastalık olduğu için, hafifletici (palyatif) bakım uygulayarak ağrının azaltılması ve öncelikle hastalığın ilerlemesinin durdurulması en iyi yaklaşım yolu olacaktır. Köpeğinizin yaşam kalitesini ortopedik bir yatak almak veya eklem koruyucular kullanmak gibi pek çok yönteme başvurarak artırabilirsiniz. Peki, buna ilave olarak, beslenmesi ile ilgili düzenlemelerle de ona yardımcı olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Beslenmenin önemi

Eğer evcil hayvanınızın hayatın tadını tam anlamıyla çıkartmasına yardımcı olmak istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmek ve bazı ek besinlerle diyetini takviye etmek yapılacak en doğru şey. Artrit ile mücadele etmenin en etkili yollarından birisi de besin listesine kolajeni de dahil etmek. Eklemlerin esnekliğini sürdürmek söz konusun olduğunda, bu madde, vücutta bulunan en önemli madde.

Kolajen, eklemleri korumaktan sorumlu olan kıkırdağın içerisinde bulunur. Yani, köpeğinizin beslenmesine kolajen eklemeniz onun eklemlerinin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Peki bunu nasıl sağlayacağınızı mı bilemiyorsunuz? Kemik gibi maddeler bol miktarda kolajen içerir ve artrit problemi yaşayan köpekler için oldukça önemli bir besin takviyesi olarak bilinir.

Kemik, köpeklerin eklemleri için çok faydalı

Kolajenin alımını ve sentezini kolaylaştırmak ve hızlandırmak üzere üretilmiş ek besinlerden de kullanabilirsiniz. Ancak, eğer doğal yolla almanın en iyi yolunu arıyorsanız, balık veya et gibi protein zengini besinler kolajen alımını artırmak konusunda en faydalı maddeler olacaktır.

İlave bir tedbir olarak, evcil hayvanınızın beslenme düzeni içerisinde az bir miktar Omega-3‘de ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak, artritin sebep olduğu iltihaplanmanın hafifletilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı ve kril (karides benzeri bir deniz canlısıdır), Omega-3 yönünden en zengin seçenekler.

Köpeklerde kireçlenme: beslenme ve egzersiz

Köpeğinizin ne kadar çok yemek yerse artrit probleminin o kadar artacağını hiç bir zaman unutmayın. Obezite, eklemlerin en baş düşmanı. Köpeğinizin kilosu ne kadar artarsa, eklem yerlerine bu ağırlığı taşımak için binecek yük de o kadar artacaktır.

Artrit problemi olan bir köpeğe destek olmak adına yapılacak en güzel şey obezitenin önüne geçmek. Bunu yapabilmek için köpeğinize zengin ve kaliteli içeriklere sahip dengeli bir beslenme düzeni sağlayın ve yaşına ve kilosuna uygun porsiyon tavsiyelerine dikkat etmeyi de kesinlikle unutmayın.

Hareket etmek veya egzersiz de köpeğinizin sorununu çözmeye yardımcı bir diğer önemli unsur. Düzenli ve yeterli miktarda egzersiz, köpeğinizin eklemlerini güçlendirecek ve aşırı kilo almasının önüne geçecektir. Artrit problemi olan köpekler için günlük yürüyüşler ve yüzme en etkili egzersizlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brusa, M. C., & Boccia, F. O. (2000). Enfermedad articular degenerativa canina: consideraciones sobre el manejo médico terapéutico. Analecta Veterinaria20.
  • Van Valburg, A. A., Van Roermund, P. M., Marijnissen, A. C. A., Wenting, M. J. G., Verbout, A. J., Lafeber, F. P. J. G., & Bijlsma, J. W. J. (2000). Joint distraction in treatment of osteoarthritis (II): effects on cartilage in a canine model. Osteoarthritis and cartilage8(1), 1-8.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.