Köpekler Neden Her Şeyi Çiğner?

Evde bir köpek yavrusu bakmak her zaman kolay bir iş değildir, çünkü her şeyi tatmak isterler ve sürekli kemirirler. Köpeğiniz her şeyi çiğnediği için kızmayın çünkü bu normaldir. Ve "her şey" derken tam da bundan bahsediyoruz: her şeyden. Eve vardığınızda en sevdiğiniz ayakkabılarınızı çiğnenmiş ya da her yere çöp yayılmış bir durumla karşılaşmak çok garip değildir.
Köpekler Neden Her Şeyi Çiğner?

Son Güncelleme: 01 Mayıs, 2019

Ayrıca koltuklardaki yastıkları mahvolmuş, mobilyaları çiğnenmiş halde bulabilirsiniz. Her şeyi denemiş de olabilirsiniz: dağınıklığı temizlemek, kapıları kapamak, eşyaları ulaşamayacağı yerlere koymak… Ama bunların hiç biri yardımcı olmadı.

Soru şu, köpeğiniz hala her şeyi çiğniyorsa ne yapmalısınız? Evcil hayvanınızın düşünme biçimini anlamanız önemlidir. Böylece eylemlerini de anlayabilirsiniz. Bugünün makalesinde, köpeğinizin neden her şeyi çiğnediğini öğrenebilir ve bu problemi çözmenize yardımcı olacak bazı önerilere bakabilirsiniz.

Köpeğiniz neden her şeyi çiğner?

ayakkabı çiğneyen köpek

Bir köpek yavrusunun çevresini öğrenmesi insanlardan farklıdır. Onlar için, özellikle de evde, çiğnemek çevrelerindeki dünyayı anlamanın bir yoludur. 

Köpek yavrunuz her şeyi çiğner çünkü bu nesneleri tanımaları, yerlerini ve ne olduklarını anlamalarının en kolay yoludur. Sizi rahatsız etmek ya da eşyalarınıza zarar vermek için yapmazlar. Bulundukları ortama alışmaları için bunu yapmaları gerekir.

Bazen bu davranış anksiyeteden kaynaklanabilir çünkü köpek yavrularının aşırı enerjiyi harcaması gerekir. Yani, her şeyi mahvetmelerine yol açacak bir anksiyete yaşamamaları için onları evde uzun süre yalnız bırakmamalısınız. 

Yine de bu davranış, doğru zamanda düzeltilmediği zaman zararlı ve yıkıcı olabilir. Aslında evcil hayvanınız, yetişkin olduğunda evdeki eşyaları parçalamayı bırakmalıdır. Ama bazen, bu gerçekleşmez.

Köpeğiniz, bir yavru ya da yetişkin olarak, bir şeyleri çiğniyorsa, iyileştirme süreci aynıdır. Evcil hayvanınızın her şeyi ısırmasını önlemenize yardımcı olacak önerilere bir bakın.

Köpek yavrunuz her şeyi kemiriyorsa ne yapmalı?

Köpeğinizin evde bir şeyleri kemirmesini önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bir profesyonele danışmadan önce bunları yapmanız gerekir:

  • Eşyaları ulaşamayacakları yerlerde tutun. Köpeğiniz belli şeyleri kemiriyorsa, ulaşamayacakları bir yere koyabilir, farklı yerlere saklayabilir ya da kapalı bir kapı ardında tutabilirsiniz.
  • Oynaması için kendi eşyalarınızı vermeyin. Ona verdiğiniz gömleğin ya da ayakkabının eski olması önemli değildir. Köpeğinize oynaması için vermeyin ve onu atın. Evcil hayvanınız farklı eşyaların durumları arasındaki farkı söyleyemez. Ona bir ayakkabı verirseniz, evdeki tüm ayakkabıları kemirebileceğini düşünecektir.
ahşap çiğneyen köpek

Yazar: Jorge Fco. Arana

  • Onu cezalandırmaktan kaçının. Bir ceza davranışlarını değiştirmeyecektir. Onlara hiçbir şey öğretmeyecektir. Yaptıkları şeyi yapmaya devam edeceklerdir. Hiçbir şey değişmeyecektir.
  • Dikkatinizi köpeğinize vermeyin. Bazen bu davranış, evcil hayvanınızın ilgi ihtiyacından doğar. Onlara iyi ya da kötü ilgi gösterirseniz, bir şeyleri kemirdiğinde istediği şeyi alacağını bilir.
  • Evcil hayvanınızı sakin kalmaya teşvik edin. Evcil hayvanınız sakin olduğunda, ona ilgi gösterin. Sarılın, övün ve sevin. Böylece her an sevginizi alabileceklerini görürler. Ve, bir şeyleri mahvetme ihtiyacı duymazlar.
  • Egzersiz yapın. Çoğu zaman, bu yıkıcı davranış stres ve anksiyeteden kaynaklanır. Bunu en aza indirgemenin bir yolu da, köpeğinize iyi bir egzersiz rutini uygulamaktır. Egzersiz, stres ve adrenalinden kurtulmasına yardımcı olur. Ve onu yorar. Sonuç olarak da, bir şeyleri çiğnemek istemeyecektir.
  • Kendi oyuncakları olsun. Ona uygun oyuncaklar seçin. Çiğneyebileceği bir şeyler alın. Köpeğinizin sevdiği oyuncağı bulana kadar denemeye devam edin. Bir tanesiyle eğlenmeye başladığı zaman başka şeylere bakmayacaktır.

Köpeğiniz her şeyi çiğniyorsa, bu sorundan kurtulmak için önerilerimizi dikkate alın. Buna rağmen, eşyaları kemirmeye devam ediyorlarsa, onları bir hayvan davranışları uzmanına götürmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.