Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler

Köpek psikolojisi sayesinde köpeklerin davranışlarını daha iyi anlayabilirsiniz. Böylece onları daha kolay eğitebilir ve daha dengeli yetiştirebilirsiniz.
Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2019

Köpeğinizi psikologa götürmeden de köpeğinizin nasıl düşündüğünü anlayabileceksiniz. Köpek psikolojisi, köpeğinizin eğitimini de kolaylaştıracaktır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Öncelikle köpeklerin atalarının kurtlar olduğunu unutmayın. Yani belli bir hiyerarşi altında sürü olarak yaşamayı tercih ederler. Bu yüzden sahibinin de alfa erkek ya da beta dişi olmasını, onlardan üstün olmasını ve komut vermesini bekler.

Bu olmadığı zaman, yani köpek sınırını aştığı zaman, davranışları dengesizleşir. İşte bu zamanda birçok davranış problemi ve hatta sinirlilik durumu baş gösterebilir.

Köpek psikolojisini anladığınızda, köpeğinizin değiştiremeyeceği bazı prensipleri belirlemenin neden önemli olduğunu anlarsınız. Bunu başarabilmek için insan düşüncelerine ya da psikolojisine çakılı kalmamanız gerekir. Bu yüzden, köpeğinizi bir çocuk ya da bir bebek olarak düşünmek çok iyi bir fikir değildir.

Köpeğiniz bir yavruyken ya da evinize yeni geldiğinde köpek psikolojisini kullanmaya başlamalısınız. Her iki durumda da köpeğiniz sizi sürü lideri ya da anne/babası olarak görecek ve size sığınacaktır.

mutlu yavru köpek

Bu hayvanın hayatında kritik bir dönemdir. Eğer alfa erkek veya beta dişi olarak eğitim vermezseniz, köpeğiniz ileride davranış problemleri geliştirebilir.

Komutlarınızı dinleyebilmesi için sevginizin yanına disiplini de katmanız gerekir. Bu yüzden her zaman sözünüze %100 uymadığını fark ederseniz endişelenmeyin. Ancak sizi dikkate almıyorsa bir uzman yardımı almanız gerekebilir çünkü büyük ihtimalle hayvanın psikolojisini ya da ihtiyaçlarını anlamadığınız için iyi bir “öğretmen” olamıyorsunuz.

Köpek psikolojisi ile ilgili yöntemler

Eğer bir köpek ilkelere uygun bir şekilde eğitilirse, hayatları boyunca düzgün davranacaklardır. Ancak otoritenizi tanıyan bir hayvana “dönüştürmeniz” için çok da geç değildir. Hayvanınızla birlikte sorunsuz yaşayabilmeniz için aşağıdaki bu ipuçlarına göz atabilirsiniz:

1. Dominant olmasına müsaade etmeyin

Yavru eve ilk geldiğinde ve oyun oynarken muhtemelen üstünüze atlamak isteyecektir. Buna müsaade etmeyin çünkü bu, sizin üstünlük göstergeniz olacaktır. Eğer üzerinize çıkmak isterlerse, kucaklayarak yere koyun ve onu sırtüstü yatırın. Bu sayede “kimin patron” olduğunu ona göstermiş olacaksınız.

2. Sadece oyuncaklarıyla oynamasına müsaade edin

Köpekler canları sıkıldığında “eşek şakası” yaparak sahiplerinin eşyalarını çalabilir. Ancak, bu başka bir baskınlık göstergesidir. Bu yüzden buna müsaade etmeyin. Ona kendi oyuncaklarını verin, ona ait olmayan bir şeyi çaldığı zaman da cezalandırın.

3. Hak ettikleri zaman ödül verin

Köpeğinize karşı taş kalpli olmamalısınız. Sevginizi göstermelisiniz ancak sevmelerinizi, öpmelerinizi ve ödül vermelerinizi abartmamalısınız. Ödülleri kazanması gerektiğini öğretin. Bu yüzden sadece bir emre itaat ettiğinde onu ödüllendirmeniz daha doğru olur.

köpekleri ödüllendirmek

4. Köpek psikolojisi gelişimi için sosyalleştirin

Köpek psikolojisindeki bir diğer etken ise sosyal olan köpeğin sağlıklı olmasıdır. Diğer hayvanlarla evde ya da dışarıda temas halinde olmak, köpeklerin duygusal sağlıkları açısından gereklidir.

Köpeklerin arkadaşlığa ihtiyacı vardır. Eksik sosyalleştirilen köpeklerin daha asi olduğunu ve davranış problemi yaşadığını unutmayın.

Köpeğinizle kaliteli vakit geçirmelisiniz. Günde birkaç dakika onunla oynayın, onu besleyin ve aranızdaki bağı gitgide güçlendirin. Bu şekilde köpeğinizin davranışları da gelişecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • González Ramírez, M. T., & Hernández, R. L. (2011). Diferencias en Estrés Percibido, Salud Mental y Física de acuerdo al Tipo de Relación Humano-Perro. Revista Colombiana de Psicología.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.