Gine Domuzlarında Küçük Azıdişi Büyümesi

Gine domuzlarında, çok dikkatli bir tedavi gerektiren aşırı büyümüş küçük azı dişi vakaları oldukça yaygındır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Gine Domuzlarında Küçük Azıdişi Büyümesi
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gine domuzlarının (Cavia porcellus) çenelerinin her iki tarafında tekrarlayan büyümüş küçük azı dişi olabilir. Bu dişler büyür ve dili köprüler, yemek yemeyi zorlaştırır ve hayvanın günlük yaşamını etkiler.

Aşağıda size bu ilginç konu hakkında daha fazla bilgi vereceğiz, böylece evcil hayvanınızın sağlığına dikkat edebilirsiniz ve bir diş muayenesi için veterinere gitme zamanı geldiğini tespit edebilirsiniz.

Gine Domuzlarında Küçük Azı Dişi Büyümesi

gine domuzlarında küçük azıdişi sorunu

Gözlemler

Kemirgenlerdeki diş problemleri, daha küçük hayvanlarla ilgilenen veteriner kliniklerinde en yaygın problemlerden biridir. Küçük azı dişi büyümesi hızlı ve orantısızdır, prognozu genellikle oldukça zayıftır.

Semptomlar

İlk işaret, gine domuzunun yiyeceğe yaklaşması ve koklaması, ancak yememesidir. O zaman ağzıyla, yutkunmak isteyip yutamıyormuş gibi çok garip bir hareket yapar. Bu nedenle, sürekli olarak salyası akacar ve nefesi kötü kokar.

Muayenede, hayvanın büyük olasılıkla kilo vermiş olduğu ve pelvik kemikleri göründüğü gözlemlenecektir. Ağzının köşeleri nemli olacak ve canı yandığı için ağzını kontrol ettirmek istemeyecektir.

Bu durumda, ağız boşluğunu kolayca keşfetmek ve sorunun gerçekten fazla büyümüş küçük azı dişinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için hayvanın sakinleştirilmesi gerekecektir. Diğer olasılıklar:

  • Diş apsesi
  • Dental maloklüzyonları
  • Temporomandibular eklemin sapması

Tamamlayıcı bir test olarak, aşırı büyümenin teşhisini ve nedenini belirlemek için kafatasının röntgeni çekilebilir. Örneğin, eğik röntgenler kafanın her iki tarafının ve sağ ve sol çene kemiklerinin görülmesine izin verir. Bu, etkilenen dişlerin köklerinin büyümesini gösterecektir.

Yanal röntgenler büyümüş küçük azı dişlerini gösterir. Bir yüz kaudal röntgeni ise temporomandibular eklemin incelenmesine ve problemlerin bulunmasına izin verecektir.

Tanı

Aşırı büyüme doğrulandıktan sonra, maloklüzyona neden olan ve hamsterın düzgün bir şekilde yemesini önleyen “edinilmiş bir diş hastalığı” olarak teşhis edilir. Düzgün beslenmeyerek dişler gerektiği gibi yıpranmaz ve bu bir kısır döngü haline gelir.

Gine Domuzlarında Küçük Azı Dişi Büyümesi Tedavisi

Dişleri kesmek ve törpülemek, kobaylarda aşırı büyümüş dişleri tedavi etmenin bir yoludur.

Gine domuzu ilk önce standart veteriner protokolünü izlenerek uyuşturulur. Bir sonraki adım, ağız boşluğuna kolay erişim sağlamak için bir ağız tıkacı ve bir yanak ayırıcı koymaktır. Cerrahi bir eğe kullanılarak diş kronları törpülenecektir. Son olarak, dişler hemostatik forseps ile kesilecektir.

gine domuzu beslenmesi

Bazı durumlarda, diş kronlarının doğru bir şekilde törpülenmesi, dişlerin normal aşınması için daha iyidir ve bu nedenle sorunun yeniden ortaya çıkmasını geciktirir.

Kobayın doğru beslenmeye sahip olması küçük azı dişlerin aşırı büyümesinden kaçınmaya yardımcı olacaktır. Kemirgenler, ağzın düzgün çalışmasını sağlamak için çok fazla lifli sebze yiyen hayvanlardır. Bu, gevişgetiren hayvanlar çiğnediğinde, sebzeyi ezdiğinde ve dişlerin uygun şekilde aşınmasına izin verdiğinde gerçekleşene benzer.

En büyük dezavantajı, çoğu evcil hayvanın, genellikle sahiplerinin cehaleti veya inatçılığı nedeniyle türlerine uygun olmayan yiyecekleri yemeye ne kadar alışık olduğudur.

Aşırı büyümüş küçük azı dişleri, saman veya iyi yem dışında bir şey yiyen gine domuzlarında çok yaygın bir hastalıktır. Sahibinin, bu hayvanların lif alımının öncelikli olduğu daha dengeli bir diyete ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlamak genellikle zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Valls Badía X, Vergués Bueno J. Casos clínicos de animales exóticos. Servet.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.