Kemirgenler Ne Yer? Verebileceğiniz Bazı İkramlar

Kemirgenler doğada çekingen hayvanlar olarak bilinir ve onlara sunulan yiyeceklere karşı güvensizlerdir. Ancak yine de kendilerine uzatılan yiyeceğin tadına mutlaka bakarlar. Bu tür hayvanlara verdiğiniz yiyeceklere dikkat edin, her şey onlar için sağlıklı olmayabilir. 
Kemirgenler Ne Yer? Verebileceğiniz Bazı İkramlar

Son Güncelleme: 23 Kasım, 2019

Kemirgenler ne yer diye daha önce hiç düşündünüz mü? Kemirgenler obur hayvanlardır. Eğer kemirgen bir evcil hayvanınız varsa, çok fazla yemek yemediğinden emin olmanız gerekir. Sağlıklarını korumak için, onları zararlı yiyeceklerden uzak tutmanız gerekir. Kemirgenlere verebileceğiniz bazı yiyecekleri bu yazıda sizin için derledik.

Evcil hayvanınıza çeşitli ikramlarda bulunabilirsiniz, ancak sağlığına zarar vermeden bunu yapmanız gerekir. Bu yazıda geçen bazı atıştırmalıklar evinizde her an bulunmayabilir ancak kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olacak.

Kemirgenlere verilebilecek en doğal atıştırmalıklar

Aşağıda sıraladığımız doğal besinler, birçok kemirgen sahibi tarafından tüm dünyada tavsiye ediliyor. Ancak şöyle bir tavsiyemiz var; bu yiyecekleri öncelikle küçük porsiyonlar halinde verin ve sonrasında evcil hayvanınızı gözlemleyin. Eğer dışkılarında herhangi bir değişik durum gözlemlemezseniz, makul bir ölçüde yemek miktarını arttırabilirsiniz. Bu yazıda kemirgenler ne yer sorusuna cevap bulacaksınız.

Kavrulmuş fındık

Kavrulmuş fındık evcil hayvanınız için harika bir yemek seçeneği olabilir. Ancak aşırıya kaçmamanız oldukça önemli. Bu yiyeceği ayrıca kemirgenleri eğitmek ve evcilleştirmek için de kullanabilirsiniz; böylece ihtiyacınız olduğu zaman bu yemek ‘hilesini’ kullanabilirsiniz.

Lahana

Tüm kemirgenler lahanayı sevmez. Ancak evcil hayvanınızın bu yiyeceği sevip sevmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Pişmemiş veya çok az pişmiş haldeyken bu yemeği evcil hayvanınıza sunun. Küçük hayvanların çoğu aslında lahanaya bayılır.

Lahanayı küçük parçalara bölebilirsiniz. Böylece her yere dağılmış yiyecek parçalarıyla daha mutlu olacaklardır. Ya da daha büyük lahana parçalarını yedirmeyi de deneyebilirsiniz. Muhtemelen bu büyük parçaları favori mekanlarına (yuvalarına) götürüp orada yiyecektir.

Haşlanmış yumurta

Kemirgenler yumurta yemeye bayılır. Bu yiyeceği hazırlamak aynı zamanda çok da kolaydır. Haşladığınız yumurtayı ikiye veya daha ufak parçalara bölmeniz yeterli olacaktır.

Bal kabağı

Kemirgenler herhangi bir bal kabağı çeşidine bayılır. Bal kabağını üstünden doğru kesin, içini biraz oyun ve çekirdeklerini temizleyin. Ardından evcil hayvanınızın yuvasına yerleştirin. Böylece minik dostunuz hem içine girebileceği hem de yiyebileceği bir oyuncağa sahip olmuş olacak. Bal kabağının çekirdeklerini çıkarıp temizledikten sonra kurutabilirsiniz de. Evcil hayvanınız bu ikramınızdan oldukça memnun kalacak.

Bal kabağı yiyen fareler ve kemirgenler ne yer

Kemirgenlerin sevebilecekleri diğer yiyecekler

Sizin de düzenli olarak tükettiğimiz bazı işlenmiş gıdalar, kemirgen dostlarınız için de harika yiyeceklere dönüşebilir. Şimdi bahsedeceğimiz yiyeceklerin evcil hayvanınızın diyetinin tamamını oluşturmasına izin vermeyin. Ancak arada sırada bu yiyeceklerle onları mutlu edebilirsiniz.

Sütlaç

Sıcak veya soğuk, kemirgen dostunuz sütlaca bayılacak. Ancak dikkatli olmanızda fayda var; sıcak havalarda bu yiyeceği ikram etmediğinizden emin olun, çünkü evcil hayvanınıza zarar verebilir. Fakat soğuk gecelerde kendiniz bir kase sütlaç yerken, kemirgen dostunuza da ikram etmenizde sakınca yoktur. Neden birazını sevimli dostunuzla paylaşmayasınız?

Yoğurt

Özellikle çilek ve şeftali aromalı yoğurtları kemirgenler çok sever. Yazları bu taze ve lezzetli seçeneği evcil hayvanınız mutlaka sevecektir. Yoğurt aynı zamanda minik dostunuzun vücudunu serin tutmasına da yardımcı olacak.

Peynir

Evcil hayvanınıza verebileceğiniz birden çok peynir türü bulunuyor. Zaten evinizde farklı türde peynirler olduğunu varsayıyoruz. Ancak yumuşak peynir türleri minik kemirgenlerin ağızlarına yapışabilir, yutmalarını zorlaştırabilir. Bu yüzden sadece ufak parçalar halinde verdiğinizden emin olun.

peynir yiyen fare

Eğer evcil hayvanınızı arada bir ufak peynir parçalarıyla beslerseniz, bu durumdan son derece memnun olacak ve sizi daha çok sevecek. Eğer daha önce denemediyseniz, minik dostunuza mavi peynir çeşitlerinden herhangi birini vermenizi tavsiye etmiyoruz.

Patlamış mısır

Arkadaşlarınızı cuma günü film seyretmek için evinize davet ettiniz ve koca bir kabın içinde patlamış mısır hazırladınız. Bu lezzetli atıştırmalığı evcil hayvanınızla da paylaşabilirsiniz. Yapay tatlandırıcılardan oluşan patlamış mısırlardan kaçının. En iyi seçenek, evde kendi hazırladığınız patlamış mısırdır. Bu şekilde fazladan tuz veya yağ eklenmiş bir yiyeceği evcil hayvanınıza sunmamış olacaksınız.

Özel durumlarda

Aşağıda geçen yiyecekleri kemirgenlere verebilirsiniz, ancak az miktarda vermeniz gerekir. Evcil hayvanınız büyük olasılıkla bu yiyeceklerin tadına bayılacak, ancak dikkatli olmalısınız.

Karidesli krakerler

Bu tür krakerlere kemirgenler bayılır. Ancak ev yapımı krakerleri tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü katkı maddesiz yiyecekler evcil hayvanlar için daha sağlıklıdır.

Tavuk nugget

Bir başka lezzetli atıştırmalık seçeneği de tavuk nuggettır. Bir tavanın içinde kendi pişirdiğiniz nuggetları minik dostunuza verebilirsiniz. Ancak yağda kızartmamanızı tavsiye diyoruz.

Pizza

Eğer pizza yemeyi seviyorsanız, neden ufak porsiyonlar halinde minik dostunuza bu yiyecekten vermeyesiniz? Ancak çok fazla baharatlı veya acı pizzaları evcil hayvanınıza vermeyin. Aynı zamanda büyük peynir parçaları boğazına takılabileceği için de dikkatli olmanız gerekiyor.

Umarız ‘kemirgenler ne yer’ sorusuna tatmin edici bir cevap verebilmişizdir. Sizi bir konuda daha uyarmak istiyoruz. Evcil hayvanınız için neyin sağlıklı olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Uzun vadede sağlıksız yiyecekler kötü sonuçlara yol açabilir. Evcil hayvanınızın sağlığı sizin ellerinizdedir; ne kadar sağlıklı yiyeceklerle beslerseniz, minik dostunuz o kadar uzun yaşar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.