Evcil Gine Domuzu Bakımı: 5 Genel Hata

Son yıllarda her geçen gün daha fazla sayıda insan hayvanları evcil hayvan olarak beslemeye başlamıştır. Ana vatanı Güney Amerika And Dağları olan gine domuzları aslında en egzotik hayvan türlerinden bir tanesidir. Ama bu hayvanlara uygun şekilde bakmayı biliyor musun?
Evcil Gine Domuzu Bakımı: 5 Genel Hata
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar arasında yaygın olarak gine domuzu, evcil gine domuzu veya cavy diye bilinen bu sevimli küçük kemirgenler küçük çocuklar için ideal birer evcil hayvan olmaları nedeniyle bu hayvanların bakımı gerçekten çok kolaydır.

Ancak bu hayvanların bakımının kolay olması gine domuzlarına çok fazla zaman ve dikkat etmeniz gerekmediği anlamına gelmez. Aslında konu gine domuzu bakımı olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör bulunmaktadır. Bakım konusunda yapılan yaygın hatalardan kaçınarak evcil gine domuzunuzun uzun ve mutlu bir yaşam sürdüğünden emin olabilirsiniz.

Evde evcil gine domuzu bakımı: sadece pelet gıdalarla beslemek

Birçok insan gine domuzlarının mağazadan alınan pelet besinlerle yaşayabildiği hatalı fikrine kapılmaktadır. Pelet yiyecekler aslında bu hayvanlar için kötü olmasa da bu hayvanların beslenme diyetinin sadece küçük bir miktarını oluşturmaktadır.

Gine domuzları otobur hayvanlardır ve bu nedenle diyetlerinin çoğunluğunun saman içeren besinlerden oluşması gerekir. Aslında, uzmanlar samanların bu hayvanların günlük gıda alımlarının yaklaşık %75’ini oluşturması gerektiğini önermektedir. Taze, yapraklı sebzelerle beslenmeleri de bu hayvanlar için önemlidir – bu sevimli hayvanları küçük meyve ve sebze parçalarıyla beslemek, diyetlerini zenginleştirmek için harika bir yöntemdir.

kafesteki gine domuzu

Pelet yiyecekler sadece kemirgen hayvan diyetinin yaklaşık %5 – 10’unu oluşturmalıdır. Hayvanlara verdiğiniz porsiyonun miktarına çok dikkat edin – kilo almalarından kaçınmak, gine domuzunuzun mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlamanın en iyi yollardan bir tanesidir.

Şekerli meyveler

Meyve, kemirgenler için mükemmel bir ikram yöntemidir ve gine domuzlarınızın beslenme diyetine mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Ancak vereceğiniz meyveleri dikkatlice seçmeniz önemlidir. Fruktoz oranı yüksek olan meyvelerden kaçınmalısınız.

Kalorisi düşük meyvelere yönelmeniz hayvanınız için en iyisi olacaktır. Gine domuzunuz için ananas, elma, kivi, armut ve karpuz gibi meyveleri öneriyoruz. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak hafta boyunca küçük parçalar halinde hayvanınızı besleyebilirsiniz.

Diyetlerine yakından dikkat etmek, aslında gine domuzlarınızı sağlıklı tutmanın en iyi yollarından biridir ve fazla kilo almalarına engel olmak bu hayvanlar için çok önemlidir. Lif ve yağ asitleri bakımından zengin olan meyveleri vermenizi tavsiye etmiyoruz.

Yaygın hatalar: sadece bir adet gine domuzu beslemek

Bu, tümü içerisindeki en yaygın hatalardan bir tanesidir. Gine domuzları aslında son derece sosyal hayvanlar olmalarına rağmen birçok insan gine domuzlarının yanlız bir şekilde mutlu yaşabileceğine inanmaktadır.

yatakta iki gine domuzu

Bu nedenle, doğru olanı en az iki gine domuzu almanızdır. Bu şekilde hayvanlarınız birbirleriyle sosyalleşebilirler ve kendilerini yalnız hissetmezler. Birbirleriyle etkileşmelerini izlemek ve gerçek kişiliklerini nasıl ortaya çıkardıklarına şahit olmak küçük çocuklar için harika bir deneyim olacaktır.

Şayet hayvanların kafesleri temiz, iyi havalandırılmış ve ferahsa, iki gine domuzu beslemek bir tane havyana sahip olmaktan çok da farklı bir durum değildir. Ayrıca, bir oyun arkadaşı olması evcil hayvanlarınızın aktif kalmasını teşvik edecektir.

Çok küçük bir kafes satın almak

Şayet evcil hayvan dükkanından bir gine domuzu satın alırsanız aldığınız hayvanın yavru olması muhtemeldir. Sonuç olarak, yeni evcil hayvanınızın boyutuyla orantılı olarak küçük bir kafes satın alma hatasını göstermeniz çok doğaldır. Eğer evcil hayvan dükkanınız sadece para kazanmakla ilgileniyorsa evcil hayvanınız için aşırı küçük bir kafes almanızı mazur görmeyecektir.

kafeste bakan gine domuzu

Ancak gine domuzunuz büyümeye devam edeceğinden, yakında daha fazla alana ihtiyaç duyması muhtemeldir. Hayvanların hareket etmeleri için yeterince alanının olmadığı, kafeslerde hayvanların asla beslenmemesi gerektiği bilgisini almadan mağazadan ayrılırsınız. Hayvanınız ister mağazadan alınmış olsun isterse de evde üremiş bir canlı olsun gine domuzunuzun kafesinin geniş ve refah olması gerekir.

Çok küçük bir kafes evcil hayvanınızın yeterince fiziksel egzersiz yapmasını engelleyebilir ve bu da hızla kilo almasına neden olabilir. Alan eksikliğinin evcil hayvanınız üzerindeki duygusal ve psikolojik etkilerinden bahsetmeye gerek bile duymuyoruz. Özellikle erkek kemirgenler çok fazla alana ve zihinsel uyarana ihtiyaç duyarlar.

Zemin yatağı için kağıt kullanma

Gine domuzlarının yaşam alanının önemli bir parçası da uyku alanıdır. Bu alanlar için insanlar genellikle ahşap talaşı kullansa da bu açıdan dikkatli bir seçim yapmak önemlidir. Çam gibi odun malzemeler düzenli olarak solunduğunda genellikle gine domuzunuzun sağlığına zararlı olabilecek maddeler içerir.

Yaygın olarak görülen bir diğer hata ise yataklarını çabucak kokan kağıtlarla doldurmaktır. Birçok kişi, gine domuzlarına yünlü yataklar verilmesini önermektedir. Bu yünlü yataklar rahattır ve bu yatakların temizlenmesi gerçekten çok kolaydır. Aslında, bu yöntem en ucuz ve çevre dostu seçeneklerden biridir.

Burada anlatılanların tamamı yapıldığında gine domuzlarının bakımı oldukça basittir. Obezite, bu hayvanlarda karşınıza çıkabilecek en büyük sorundur. Ancak biraz bilgi ve planlama ile evcil hayvanlarınızı önünüzdeki yıllarda mutlu ve sağlıklı tutabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.