Evcil Hayvan Olarak Fare Beslemek

Eğer eğlenceli, sevecen ve zeki bir evcil hayvan arıyorsanız, fareler güzel bir seçenektir.
Evcil Hayvan Olarak Fare Beslemek

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2019

Kemirgenler evcil hayvan olarak nazik, uysal ve zeki olabilirler. Hamster ve gine domuzu buna güzel birer örnektir. Ancak, fare de harika bir evcil hayvan ve arkadaş olabilir!

Evcil hayvan olarak fare beslemek

Çoğu insanda fareler pislik ve hastalığı çağrıştırsa da, aslında kuvvetli hayatta kalma ve uyum sağlama içgüdüleri olan çok zeki hayvanlardır. Aynı zamanda insanlarla birlikte büyüdüklerinde çok uysal ve arkadaş canlısı olabilirler.

Ancak, bütün fare ırkları iyi birer eşlikçidir diye bir şey yok. Bu durum sadece insanlarla etkileşimde olan belirli fare ırkları için geçerlidir. Bu yüzden, evcil hayvan olarak bahsettiğimiz fareler, sokakta ya da köyde gördüğünüz sıçanlardan değildir.

Evcil hayvan olarak fare beslemiş insanlar, farelerin küçük, dost canlısı ve oldukça eğlenceli kemirgenler olduğunu bilirler. Ancak, maalesef bu minik hayvanlar hak etmedikleri kötü bir üne sahiptirler.

Evcil fare bakımı

Fareler bakması çok zahmetli hayvanlar değillerdir. Tek gereken bir arkadaş, temel ihtiyaçlarını karşılayan bir kafes, dengeli bir diyet ve biraz zihinsel uyarandır. Onlara tüm bunları sağladığınızda, fareniz mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Küçük hayvanlar olmalarına rağmen oldukça enerjiktirler, bu yüzden büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Birçok katı olan kafesler, onların aşağı yukarı hareket etmelerine olanak sağladıkları için daha uygundur. Ayrıca bu kafesler onlara etrafta daha fazla dolaşma imkanı sunarken evinizde de daha az yer kaplarlar.

beyaz hamster

Kafeslerinde birden fazla saklanma ve uyuma yeri olmalıdır. İçgüdüleri onları küçük ve karanlık yerlerde uyumaya iter. Kanepede ya da dizinizde uyumaya karar verse bile, her zaman saklanabilecekleri bir alan yaratın.

Ayrıca kafese bir altlık mutlaka yerleştirin çünkü fareniz ihtiyacını kafesinde giderecektir. Bu yüzden kafesin hijyenik olmasını istiyorsanız iyi bir altlık seçmeniz gerekir. Temizlemesi kolay ve toz toplamayan altlık seçmek, farenizin solunum sisteminde sorunlara yol açmayacaktır.

Fareler bir arkadaşa ihtiyaç duyar. Grup içerisinde yaşamaya alışkın oldukları için birden fazla fare edinmeniz gerekir. Bu sayede evcil hayvanınız yalnız kalmaz ve bir oyun arkadaşı edinmiş olur. Ayrıca, sizin ilginize gerek kalmadan enerjilerini de atmış olurlar. Bu seçeneğin birden fazla avantajı var!

Fareler mutlu olmak için bulmaca çözmesi ya da yeni numaralar öğrenmesi gereken zeki hayvanlardır. Bu yüzden kafesine interaktif oyuncak ya da puzzle koyun. Eğer elinizde bir oyuncak yoksa, ona komut ya da numara öğretebilirsiniz. Sıkılmamaları çok önemlidir!

Evin güvenli olması da çok önemlidir. Evi dolaşması için farenizi kafesinden dışarıya çıkartabilirsiniz ancak öncesinde ortamın güvenli olduğundan emin olun. Çiğneyebilecekleri elektrik kablolarına dikkat edin. Ayrıca, mobilyaların arkasında saklanıp sıkışabilecekleri boşlukların ya da deliklerin olmadığından da emin olun.

Evcil farelerin sağlık durumu

Evcil fareler genellikle sağlıklı hayvanlardır. Ancak sağlıklı ve iyi olmaları için veterinere sık sık gidilmesi gerekir. Evcil farelerin ortalama yaşam süresi üç ila beş yıldır ancak bazılarının daha uzun yaşadığı durumlar da vardır. Şu anda fareler için yaptırılması zorunlu aşı bulunmamaktadır.

kahverengi fare

Kemirgenlerde görülen en sık sağlık sorunlarından bir tanesi dişleriyle ilgilidir. Dişleri sürekli uzar. Eğer dişlerini düzgün inceltmezlerse sancı çeker, sindirim güçlüğü yaşar ve yemek bile yiyemezler.

Evcil farelerin beslenmesi

Evcil fareler hepçildir, bu yüzden her çeşit yiyeceği yerler. Eksiksiz ve farklı yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulanması gerekir. Ayrıca yakınlarında her zaman temiz bir su bulunmalıdır.

Evcil farenizi düzgün beslemek istiyorsanız fareler için özel olarak hazırlanan yiyeceklerden verebilirsiniz. Ancak, tohum bazlı fare yemlerinden uzak durulmalıdır. Hepsi bu kadarla da bitmiyor; farelerin her zaman ulaşabilecekleri yerlerde taze yiyecekler bulunmalıdır.

Meyve ve sebzelere gelince, günlük olarak taze ürünler ve farklı sebzeler verebilirsiniz. Ispanak mı domates mi havuç mu yoksa salatalık mı, bırakın kendisi seçsin. Ayrıca onlara baklagillerin yanı sıra pirinç, ekmek ve makarna gibi tahıllar da vermelisiniz. Hayvansal proteinlere gelince yumurta, tavuk ya da laktozsuz taze peynir de verilebilir.

Hayvansal olanlar hariç, belirtilen bütün yiyecekler çiğ ve doğal olmalıdır. Tuzdan, yağdan, baharattan, şekerden ya da her türlü katkı maddesinden uzak durun. Yiyecek ne kadar tazeyse onlar için o kadar iyidir.

Eğer eğlenceli, sevecen ve zeki bir evcil hayvan arıyorsanız, fareler güzel bir seçenektir. Zihinsel olarak onları uyarıp sağlıklı bir şekilde beslerseniz, güzel bir ev arkadaşı edinmiş olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.