Evde Tavşan Beslemek ile İlgili İpuçları

Her ne kadar kafesin temizlenmesine ve beslenmesine değecek gibi görünse de, gerçek şu ki; bu evcil hayvan hijyen ve beslenmeyle ilgili bir sürü özel bakıma ihtiyaç duyar. Aynı şekilde, bu hayvanı rahat ettirmek için bazı davranış kurallarını göz önünde bulundurmalısınız. Tavşanlar hassastır ve diğer türler gibi hassasiyetlerini ifade etmez.
Evde Tavşan Beslemek ile İlgili İpuçları

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Tavşanlar ev hayvanları olarak gitgide daha yaygın hale geliyor. Tavşanların küçük ve sevimli görünümleri, evde tavşan beslemenin iyi bir fikir olduğunu düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, bir canlı ile ilgilenmenin belli sorumluluklar gerektirdiğini unutmayın. Evde tavşan beslemek ile ilgili ipuçları için okumaya devam edin.

Evde tavşan beslemek: Evcil hayvan olarak bir tavşanım olmalı mı?

Genel olarak, havuç yemeyi sevdikleri ve yüksek doğum oranlarına sahip olmaları dışında tavşanların alışkanlıkları ile ilgili çok az şey bilinmektedir. Eğer siz de evde bir tavşan beslemek istiyorsanız, onları mutlu ve sağlıklı yaşamaya devam ettirecek maddi imkanınız ve hevesiniz olup olmadığını anlamak için kendinize dikkatlice bir bakın.

İlk önce, bu hayvanın tüm masraflarını karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünmelisiniz. Evcil hayvan almanın en etik yolu evlat edinmek olacaktır. Evlat edinilmiş bir tavşan için fiyat bir üreticiden alacağınız tavşandan daha az olsa da, hala 100 ila 250 tl harcamak için hazırlıklı olmalısınız.

Evlat edinirken ödediğiniz ücrete ek olarak, yiyeceğini, kafesini, veterinerlik masraflarını ve evinizi hayvana göre uyarlama masraflarını da karşılamanız gerekir.

Bunun yanı sıra, tavşanınız evinizde serbestçe mi dolaşacak, yoksa yalnızca günde birkaç kez gözetiminiz altında egzersiz yapmasına mı izin vereceksiniz; karar vermeniz gerekir.

Bu arada, tavşanınızın bulduğu bütün kabloları kemireceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle, eşyalarınızı, evde beslediğiniz tavşanınızın zarar veremeyeceği bir şekilde korumak özellikle önemlidir.

tavşan sahiplenmek

Ayrıca, tavşanların sürekli uyarılmaya ihtiyaç duyan son derece meraklı ve sosyal hayvanlar olduğunu unutmayın. Hayvanı kafeste tutmak, onu birçok eğlence kaynağından mahrum bırakır ve bu durum sinirli ve gergin bir kişilik geliştirmesine neden olabilir.

Evcil tavşanların kişilik özellikleri ve alışkanlıkları

Tavşanların kirli hayvanlar olduğuna dair bir efsane vardır. Bununla birlikte, yalnızca çok az sayıda insan, tavşanların tıpkı kediler gibi bir kum kabına tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi öğrenebileceklerini bilir.

Bu gerçekten çok güzeldir, çünkü herhangi bir problem yaşamadan evde tavşan beslemek mümkün olacaktır. İlginçtir ki, tavşanlar aynı anda hem yemek yer hem de tuvalet ihtiyaçlarını giderir. Bu nedenle, hayvana günlük yaşamı ile ilgili iyi alışkanlıklar öğretmenin iyi bir yolu da kum kabını yiyeceğine yakın bir yere koymaktır.

evcil hayvan olarak evde tavşan beslemek

Beslenme ihtiyaçları söz konusu olduğunda, tavşanlar çoğunlukla taze otları yerler ve bu da bağırsak yollarını düzenlemelerine ve ağız hijyeni sağlamalarına yardımcı olur. Küçük olanlar yonca yer, çünkü yonca, tavşanların gelişimi için gerekli olan daha yüksek protein ve şeker içeriğine sahiptir.

Daha fazlası için bu yazıya da göz atın: Cüce Tavşanlar: Özellikleri Ve Bakımı

Kişilikleri bakımından tavşanlar, sahipleri ile güçlü bağlar geliştiren çok etkileyici ve neşeli yaratıklardır. Ne istediklerini ve nasıl istediklerini bilirler ve bunu size yavaş yavaş tanımaya başlayacağınız jestleri, okşamaları ya da sesleri ile anlatmaya çalışacaklardır.

Aynı zamanda tavşanlar, serbestçe dolaşabilecekleri bir yerde olmayı severler. Tutulup kaldırılmayı ya da inemeyecekleri yüksek yerlere yerleştirilmeyi sevmezler. Eğer bir tavşanı tutup kaldırmaya çalışırsanız, muhtemelen sizden kaçacaktır.

Çocuklu bir evde tavşan beslemek

Tavşanlar yaklaşık 10 yıllık bir yaşam beklentisine sahiptir. Tavşanların kolay idare edilebilir ve sevimli görünümleri olduğu için, çocuğunuza ya da yeğeninize bir tavşan hediye etme fikri size cazip gelebilir, ancak tavşanlar normalden daha fazla bakım gerektirir ve ihtiyaçlarını anlayacak sorumluluk sahibi birine ihtiyaç duyar.

tavşanları besleyen çocuk

Daha önce de belirtildiği gibi, tavşanlar elle tutulmaktan hoşlanmazlar, ancak çocuklar onları kaçınılmaz olarak bir noktada yakalamaya çalışırlar. Hayvan bundan zevk almayacak ve sinirlenecektir. Bu nedenle de çocuğu tırmalamaya başlayabilir.

Aynı şekilde, tavşanlar gürültüden ya da rahatsız edilmekten de pek hoşlanmazlar. Kişilikleri sessiz ve sakin ortamlarda daha rahattır ve yalnız ya da şekerleme yaparak zaman geçirmeyi severler. Bu nedenle, bir tavşan edinmeden önce, çocuğunuzun bu şekilde davranan bir evcil hayvanla yaşayabileceğinden emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.