Golden Retriever: Aileler için en iyi köpeklerden biri

Sakin ve cömert bir karaktere sahip olması Golden Retriever ırkının sosyal, zeki ve nazik bir hayvan olduğu anlamına gelir.
Golden Retriever: Aileler için en iyi köpeklerden biri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Golden Retriever cinsi, insanlarla ve diğer hayvanlarla sosyalleşmeyi sever. Bu nedenle, çocuklar ve büyük aileler için iyi bir dosttur.

Labrador Retriever’lere çok benzeyen Golden Retriever, günlük yaşamlarını eğlenceli bir oyun olarak görüyor. Sahiplerinden ilgi talep ediyorlar ve fiziksel aktiviteden zevk alıyorlar.

Golden Retriever Irkının Kökeni

golden retriever ırkının kökeni

Bu mükemmel av köpeği olan bir cinsin hikayesidir. 20. yüzyılın başlarında İngiliz toplumunda önemli bir yeri vardı ve başlangıçta “Sarı Düz Kürklü Avcı” olarak biliniyordu. Kısa sürede insancıl bir köpek haline geldi.

Onların dostane eğilimleri ve sürekli memnuniyetle verme istekleri, onları ABD’deki tescilli en popüler üçüncü aile ırkı haline getiriyor. Avustralya’nın en sevilen beşinci köpeği ve Birleşik Krallık’taki en ünlü sekizinci cinstir. Yavaş yavaş, dünya çapında popüler hale geldi.

Golden Retriever’ın yaradılışı

Şefkat ve sevecenlik gösterme kabiliyeti, engelli insanlar ve onların yardımına ihtiyacı olanlar tarafından da bilinmektedir. Golden Retriever’lar kolay öğrenir, sakindir ve harika birer aile hayvanıdır. Yalnızlığa tahammül edemiyorlar, eğlenceli ve sabırlılar.

Çocuklar için ideal bir arkadaştır, çünkü saldırgan veya bölgesel değillerdir ve sakin ve arkadaşça bir tavır sergilerler. Bu bir aile köpeği için idealdir.

Golden Retriever’lar bir apartman dairesinde yaşamaya mükemmel uyum gösterseler de, bedenlerinin, kaslarının ve dinamik karakterlerinin çok fazla egzersiz gerektirdiğini unutmayın.

Mizaçları kürkleri kadar çekicidir ve her yaşta ideal bir aile köpeği olabilirler. Zekilerdir, arkadaşça bir yapıları vardır, neşe, zerafet ve güzellik sahibidir. Eğitilmesi kolaydır ve çok yönlü hayvanlardır, aynı zamanda iyi av köpekleridir.

Her ne kadar şefkatli ve sevimli olsalar da, bir Golden Retriever sahibi veya kendisi tehdit edildiğinde saldırgan olacaktır. Bu durum dışında, herhangi bir saldırganlığın en ufak işaretini görmek nadirdir. Misafirperverler ve yabancıları ve misafirleri çok iyi kabul ederler, iyi karşılanırlar.

Alan ihtiyacı

Golden Retriever’ların ideal köpekler olması, her sahip için veya herhangi bir yerdeki yaşam için uygun oldukları anlamına gelmez. Özellikleri sayesinde aktif insanlar, spor ve açık hava etkinlikleri severler için iyi bir seçimdir. Ayrıca büyük evlere, özellikle yakınlarda bir avlu veya açık kırsal alan varsa aile ortamları için uygundurlar.

Golden Retriever’ın tek dezavantajı, hiperaktivitesidir. Yavruluktan yetişkinliğe kadar, gün boyu ve her zaman durmadan oynamayı severler. Atlamayı, yürümeyi, koşmayı, suya ve çamura girmeyi, insanlar etrafında olmayı ve fiziksel temastan keyif almayı severler.

Golden Retriever her ne kadar çekici olsal da, sessiz bir dost arayan sakin ve huzurlu insanlar için bu muhtemelen doğru cins değildir.

Hiperaktif olmalarını nasıl önlersiniz? Onları meşgul edin, çok fazla egzersiz yaptırın, topla ve diğer nesnelerle oyun oynayın, doğa yürüyüşlerine çıkın.

Golden Retriever özellikleri ve fiziksel görünümü

golden özellikleri ve fiziksel görünümü

Golden Retriever’lar orta boy köpeklerdir, vücutları kuyruk boyundan biraz daha uzundur. Yoğun ve güzel altın kürkleri, onları mükemmel bir şekilde karakterize eden şeydir.

Zarif ve dengeli hayvanlardır, güçlülerdir ve aktiflerdir. Nazik ve kibar bir yüz ifadesi ile tanınırlar ve kusursuz bir asalet ve teslimiyet işaretidirler.

Başları, çok ağır görünmeksizin vücutlarıyla ilişkili olarak iyi oranlandırılmıştır. Mükemmel boyutta gözleri ve hem dost hem de zeki bir ifadeyle güzel özelliklere sahiptir.

Golden Retriever ırkının mükemmel bir çene ile geniş ve derin burnu vardır. Boyunları gerdanlı olmaksızın kaslıdır ve vücutlarına baktığımızda sırtlarında uzanan çizginin yatay olduğunu görürüz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.