Tembel Köpekler ve Motive Etmek İçin İpuçları

Hareketsiz bir yaşam köpeğinizin zihinsel ve fiziksel sağlığını kötü etkileyebilir. Fazla kilolu köpekler eklemleri ya da kemiklerinde sorun yaşamalarının yanı sıra tahrip edici davranışlar da sergileyebilir.
Tembel Köpekler ve Motive Etmek İçin İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler genellikle enerjik hallerinden dolayı evin neşesi olmalarıyla bilinirler. Ancak, bazı köpekler daha sakin bir karaktere sahiptir ve bu köpekler, etrafında yeterince uyarıcı olmadığında hareketsizleşmeye başlayabilirler. Eğer tembel bir köpeğiniz varsa onu motive etmek ve daha çok egzersiz yapmasını sağlamak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Tembel köpekler ve yarattığı risk

Tembel köpekler, genellikle pek fiziksel egzersiz içermeyen hareketsiz bir yaşama sahip köpeklerdir. Ne yazık ki egzersiz yapmamak köpeğinizin sadece kilosunu değil, fiziksel ve mental sağlığını da etkiler.

Aktif olmayan tembel köpekler, obezitenin yanı sıra kardiyavasküler problemler, diyabet ve hipertansiyon gibi daha birçok hastalığa karşı savunmasız olur.

Bu sağlık risklerinin dışında, fazla kilolu olmak kemik ve eklem problemlerine davetiye çıkarır ya da daha önceden mevcut olan bir durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle, köpeğiniz tembel ise sağlığını korumak için onu harekete geçirecek birtakım uyarıcılar sağlamanız gerekiyor.

yatağında uyuyan köpek

Köpeğimin hareketsiz olduğunu nasıl anlarım?

Fiziksel aktivite eksikliğinin birbiriyle ilişkili iki başlıca semptomu vardır. İlk olarak, köpeğinizin hızla kilo aldığını fark edersiniz.

İkinci olarak fark edeceğiniz konu ise köpeğinizin davranışındaki bazı değişimler olabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmamanın sonucunda, köpeğinizin gerginliği artacak ve bu durum yıkıcı, agresif ya da depresif olarak davranışlarına negatif şekilde yansıyacaktır. 

İnsanlar gibi köpekler de farklı karakterlere sahiptir ve stres ile anksiyeteyi farklı şekillerde yaşayacaklardır. Bazı köpekler sahipleri evde olmadığı zamanlarda mobilyalara ve evdeki eşyalara zarar verir. Bazıları ise saatlerce uyur ve oyuncaklarına hiçbir ilgi göstermez.

Daha ciddi durumlarda ise bu köpekler başka hayvanlara ya da yabancılara karşı agresif bir tutum sergileyebilir. Bu davranışı dikkate almalı ve en kısa zamanda kendi imkanlarınızla ya da bir köpek eğitmeniyle beraber bu soruna odaklanmalısınız.

Eğer köpeğiniz tembelse ve yukarıda bahsettiğimiz semptomlardan herhangi birine sahipse köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Veterineriniz ilk önce köpeğinizin davranışını etkileyen herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olacaktır. Ayrıca, köpeğinizin neden böyle davrandığını anlamak ve daha iyi öneriler almak için köpek davranışlarını inceleyen bir uzmanla konuşmayı da düşünebilirsiniz.

yatan köpek

Köpeğiniz tembel mi? Onu harekete geçirmek için ipuçları

Köpeğinizin merakını uyandıran ve onu egzersiz yapmaya motive eden sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak çok önemli bir konudur. Aşağıda, köpeğinizin rutinine yeterli enerji dozunu eklemek için yararlanabileceğiniz kritik birkaç tane ipucunu anlatacağız.

Köpeğinize Onu Fiziksel ve Mental Olarak Uyarıcı Oyuncaklar Verin

Günümüzde köpeklerin evde uzun bir süre yalnız kaldığı durumlar oluyor. Eğer köpeğinizin onu hareketlendirecek oyuncakları ya da oyunlar oynama imkanı yoksa, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirecek ya da gerginliğini negatif şekillerde atacaktır. Bu durumda, köpeğinizi hareketsiz bir yaşam tarzına mahkum etmekten de öte, köpeğinizin istenmeyen davranışlarda bulunma ihtimalini de artırmış olacaksınız.

Eğer evde çok fazla yalnız vakit geçiren tembel bir köpeğiniz varsa, köpeğinizi zeka gelişimine katkı sağlamak ve sizden ayrılma anksiyetesi geliştirmesini önlemek için Kong kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kong, üstündeki deliğe kuru mama, yaş mama ve ödül gibi şeyler koyabileceğiniz, köpekler için tamamen güvenli olan bir oyuncaktır. Bu da köpeğinizi, oyuncağın içinden yiyeceği almanın farklı yollarını düşünmeye teşvik edeceği anlamına geliyor.

Düzenli Olarak Yürüyüşe Çıkarın

Köpeğinize birçok oyuncak alma imkanınız olsa da; onun gerekli egzersizi yapması, bilişsel fonksiyonlarını ve duyularını uyarması ve sosyalleşmesi açısından teşvik etmesi için yürüyüş yapmanın yeri çok önemli.

Genelde enerjisini atması ve hayattan keyif alması için  köpeğinizi günde  üç kez yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Köpeğinizin ihtiyacı olan egzersiz süresi cinsine, yaşına ve kişiliğine göre değişiklik gösterir.

Sadık dostunuzu motive etmek için ufak yolculuklara çıkarmak da eğlenceli bir seçenek. Bir gün sahile ya da havuza gidebilir, şehir dışındaki kırsalları gezebilir ya da onu köpek parkına götürebilirsiniz. Buradaki amaç köpeğinizi rutinin dışına çıkarmak ve havasını değiştirmektir. Bu şekilde sıkılmasını önleyebilir ve merakını arttırabilirsiniz.

Köpeğinizle Vakit Geçirin

Köpeğiniz için, sizinle birlikte olmanın yerini dünyadaki hiçbir oyuncak tutamaz. Köpekler son derece hassas varlıklardır ve mutlu, sağlıklı ve aktif kalabilmek için sizin ilginize ihtiyaç duyarlar. Bir köpek terk edildiğini ya da kendi evinde istenmediğini hissederse üzüntü duyar ve hareketsizleşmeye başlar.

Dengeli Beslenme

Bütün köpeklerin aktif, mutlu ve sağlıklı kalabilmek için eksiksiz ve dengeli bir diyet uygulaması gerekir. Köpeğinizi neyle besleyeceğinizin kararını vermeden ve beslenmesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce veterinerinizin tavsiyesini almayı unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.