Bir Kediyle İyi Geçinmek

Bir kediyle iyi geçinmek için, bağımsız yapıları ve davranışları nedeniyle benzersiz kişiliklerini dikkate almalısınız.
Bir Kediyle İyi Geçinmek

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2019

Kedigiller çok özel yaratıklardır. Bazı insanlar için onlarla iyi geçinmek imkansız görünüyor. Bu makalede, bir kediyle iyi geçinmek adına yardımcı olacak bazı ipuçlarını okuyabilirsiniz. Ne olduklarını öğrenin!

Bir kediyle iyi geçinmek için yardımcı olacak ipuçları

Belki de evcil bir kediyi sahiplenmişsinizdir veya bir süre evde de bir kedi bakmışsınızdır. Belki evinde kedi olan birini ziyaret ediyorsunuz ve daha iyi geçinmek istiyorsun. Yine de, hayvanın kişiliğinin neye benzediğini ve sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri bilmek her zaman iyidir. Bu ilişkinizi harika hale getirecek. İşte bazı ipuçları:

1. Onlara bazı oyuncaklar verin

Kedilerde yapabileceğiniz en yaygın hatalardan biri, ellerinizi ve ayaklarınızı kullanarak onlarla oynamaya çalışmaktır. Kediler bu vücut kısımları tarafından tehdit altında hissederler ve diğer şeylerin yanı sıra onları ısırmak, tırmalamak ve kapmak isteyeceklerdir.

Bir kediyle iyi geçinmek için, hatasız bir teknik kullanın: oyuncaklar. Evcil hayvan dükkanlarında bir servet harcamanıza gerek yok çünkü sahip olduğunuz her şeyi kullanabilirsiniz. Örneğin, gazeteden yapılmış bir top, bir ip, vb. Onu yakalaması için fırlatın. Unutmayın, kediler avcı olarak doğar.

Bu, kedinin daha güvenli ve rahat hissetmenize yardımcı olacak ve kısa sürede onunla arkadaş olacaksınız.

kediyle iyi geçinmek için oyuncaklar

2. Bağırmayın

Kediler, tıpkı köpekler gibi, iyi davranmak için eğitilmek zorunda olsalar da, kediler bağırmaya ve cezaya daha duyarlıdır.

Onunla geçinmenin en iyi yolu, pozitif pekiştirme kullanmaktır. Bunu, bir şeyi doğru yaptıklarında onları ödüllendirerek yapabilirsiniz. Peki nasıl? Bir okşama, nazik bir kelime, bir oyuncak veya bir ödül maması ile bunu yapabilirsiniz.

3. Köşeye kıstırmayın

Kediler doğal olarak kaçmaya meyilli ve bağımsızdır. Bu yüzden onları strese sokacak ya da kendilerini tehdit altında hissettirecek bir duruma sokmamalısınız.

Onları evin etrafında kovalamayın ya da yatağın veya masanın altına saklanmaya zorlamayın. Bu onları korkutacak, size güvenmeyecekler ve açıkçası sizinle iyi geçinemeyeceklerdir.

4. Size izin verdiklerinde onlara yaklaşın

Köpeklerin aksine, kediler kendi vücutlarına ve mekanlarına gelince çok korumacı olabilirler. Yani, uyurken onlara dokunmak istemezsiniz. Onları tutmayın veya kuyruklarını çekmeyin. Ayrıca, size izin vermiyorlarsa, kesinlikle karınlarını sevmeyin.

mutlu yavru kedi

Ona yavaşça ve sakince yaklaşmalısınız. Ani hareketler yapmayın. Önce alnına dokunmaya çalışın. Eğer izin verirse, çenesine ve boynuna doğru ya da sırtlarının üst taraflarına doğru devam edin.

5. Kediler bebek değildir

İnsanların kedilerle geçinememelerinin bir başka nedeni de onları bebek gibi tutup kucaklamalarıdır.

Ne olursa olsun kediler yerden alınmayı sevmez. Ayrıca sırt üstü durmaktan veya kollarınızın arasına alınmaktan da nefret ederler. Bu onların kendilerini baskı altında hissetmelerine ve agresif olmalarına neden olur.

Yine de, sizin için sorun değilse kedinizin sizinle birlikte yatağa ya da kanepenin üstüne çıkmasına izin verebilirsiniz. Sizinle rahat hissetmeye başladıklarında, mırıldanmaya başlarlar ve size sürtünürler.

Bir kediyle iyi geçinmek için kişiliğini ve özel alanını kabul etmelisiniz. Bunu aklınızda tutarsanız, arkadaşınız olabilirler ve sizinle vakit geçirmekten zevk alacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Marta, F. (2002). Una vida de felinos. La Prensa.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.