Bir Hayvanı Sahiplenmek İçin Gerekli Şartlar

Her tür kendi dünyasında yaşar ve özel ihtiyaçlara sahiptir. Bu yüzden, ilk defa bir evcil hayvan sahiplenecekseniz, yaşayacakları çevreyi doğru şekilde değerlendirmeniz önemlidir. 
Bir Hayvanı Sahiplenmek İçin Gerekli Şartlar

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2019

Bir hayvanı sahiplenmek, terk edilen hayvanların sayısının azaltılmasında ve bakıma muhtaç köpek ve kedilere yardım edilmesinde önemli bir rol oynar. Her tür, yaş ve cinsten hayvanın terk edilmesinin önüne geçmek çok önemlidir.

Bir hayvanı sahiplenmek için gerekli şartlar her bir hayvana bağlıdır

Kişisel tercihleriniz nedeniyle belli bir hayvan türüne daha yakın hissedebilirsiniz. Ancak buna rağmen, tüm hayvanlar iyi bir sahibe ihtiyaç duyar ve harika birer arkadaş olacaklardır. Bir hayvanı sahiplenmeden önce, belirli bir türle kendinizi sınırlandırmak yerine daha açık fikirli olmaya çalışın.

Yaşam tarzınız, istediğiniz hayvan türünü sahiplenmenize engel olabilir. Bu nedenle, herhangi bir karar vermeden önce hayvan barınağındaki görevlilerden tavsiye almaya çalışın. Farklı türden bir hayvan yaşam tarzınız ve programınıza mükemmel bir şekilde uyuyor olabilir. Böylece çok iyi bir arkadaş edinebilirsiniz.

Programınız çok önemli

Bir evcil hayvan seçerken işte ve evinizin dışında kaç saat geçirdiğiniz, çok önemlidir. Bir köpek, bir kediden daha fazla ilgi ister. Buna karşılık hamster gibi küçük bir hayvan ise çok daha az ilgi gerektirir. Uzun çalışma saatleri boyunca evde tek başına bırakabileceğiniz hayvanların yanında sürekli ilginizi isteyen hayvanlar da vardır.

bir hayvanı sahiplenmek

Bir hayvanı sahiplenmek için haftalık rutininizi göz önünde bulundurmanız gerek: hafta sonları ve tatiller de buna dahildir. Çalışmadığınız günlerde genellikle dağ yürüyüşlerine çıkıyor veya seyahat etmeyi seviyorsanız, bu hızlı tempoya kolayca uyum sağlayabilen bir hayvanı tercih etmelisiniz. Bu durumda bir köpek, doğru bir seçim olacaktır.

Ancak huzurdan hoşlanıyorsanız ve genellikle evden uzakta çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, bir tavşan, kedi veya bir kuş iyi bir arkadaş olacaktır.

Bir hayvan seçerken ekonomik durumunuzu da göz önüne almalısınız

Bir hayvanı sahiplenmek için en önemli şartlardan biri, söz konusu hayvana maddi olarak gerekli bakımı sağlayabilmektir. Özellikle de hayvanın tıbbi bir rahatsızlığı söz konusuysa, masraflar artacaktır. Bir hayvanı sahiplenmek için gerekli belgeleri imzaladıktan sonra, bu masraflar tamamen size aittir ve hayvanı size veren barınak artık hiçbir finansal yükümlülükten sorumlu değildir.

papağan beslemek

Maddi durumunuzu göz önüne alarak buna uygun hayvanları tercih edebilirsiniz. Örneğin, kemirgenler az miktarda yemek yer ve genellikle veteriner kontrolüne ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, köpeklerden çiftlik hayvanlarına kadar diğer hayvan türleri ve özellikle de yaşlı hayvanlar düzenli veteriner ziyaretlerini gerektirecektir. Ayrıca bu hayvanların özel beslenme ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle, masraflarını karşılayamayacağınız bir hayvanı sahiplenmemelisiniz. Yine de hemen vazgeçmeyin, daha ucuza mal olacak evcil hayvanları tercih edebilirsiniz.

Yaşadığınız yer

Tabii ki evinizin büyüklüğü ve şekli bir hayvan sahiplenmeyi düşünürken göz önünde bulundurulması gereken başka bir şeydir. Küçük bir evde yaşamak, evcil hayvan sahibi olamayacağınız anlamına gelmez. Aynı şekilde çok büyük bir bahçeye sahip olmak da otomatik olarak köpek almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Kemirgenler, tavşanlar, kuşlar ve hatta bazı sürüngenler küçük bir evde veya dairede rahatça yaşayabilir. Çok fazla alan gerektirmeyen küçük hayvanlardır. Küçük bir alan bu hayvanlar için yeterli olacaktır.

eşek

Çok büyük bahçesi olan bir eviniz varsa köpek beslemeniz normaldir, ancak gerekli değildir. Bahçenizdeki tüm alandan yararlanmak istiyorsanız, bir eşek harika bir seçenek olabilir. Eşek beslediğinizde, bahçenizdeki çimleri kesmenize ve toprağı gübrelemenize gerek kalmayacaktır. Çiftlik ve yük hayvanları, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için çok fazla alana ihtiyaç duyarlar.

Buna karşılık, kediler sık sık kaçabilir. Ayrıca evde kaza tehlikesine neden olacak yerlere girebilirler. Balkon veya küçük bir bahçeniz varsa, yavru kedileri korumak için bu alanları kapatmalısınız. Genellikle, kedi gibi bir hayvanı sahiplenmek istiyorsanız, bu tip konutlar ideal olmayacaktır.

Bir hayvanı sahiplenmek ömür boyu sürecek bir sorumluluktur

Öncelikle, bir hayvanı sahiplenmenin, ne olursa olsun, hayvanının yaşamı boyunca onunla ilgilenmenizi gerektirecek bir karar olduğunu unutmayın. Sahiplenme belgelerini imzalamadan önce bu hayvanla uzun süre yaşayacağınızı düşünün ve planlarınıza uygun bir hayvan arayın.

İstikrarlı bir aile hayatınız varsa, 10 yıl yaşayabilen bir köpek mükemmel bir seçenektir. Ancak seyahat etmeyi veya başka şehirlerde yaşamayı planlayan bir öğrenciyseniz, kemirgen, kuş veya kedi gibi daha kısa bir ömre sahip daha bağımsız bir hayvan doğru bir seçim olabilir.

Bir hayvanı sahiplenmek, evcil hayvan almanın en etik ve faydalı yollarından biridir. Her yıl binlerce hayvan terk edilmekte. Bu hayvanların onlarla ilgilenecek bir aileye ihtiyacı var. Üstelik, terk edilme sorunu türler ve ırklar arasında ayrım göstermiyor. Evcil hayvan almak istiyorsanız, yakındaki bir hayvan barınağına giderek hangi hayvanın sizin için en uygun seçenek olacağını sorun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.