Kış Aylarında Akvaryum Bakımı

26 Temmuz 2021
Balığınızı sağlıklı tutmanın büyük bir kısmı sağlıklı bir yaşam alanı sağlamaktır. Kışın bir akvaryumun nasıl korunacağına dair tavsiyeler için yazımızı okuyun.

Kış aylarında akvaryum bakımı, soğuk havalar yaklaştıkça hayvanlarınızın sağlığını korumanın anahtarıdır. İşte akvaryumunuzun doğru dengesini sağlamak için üç ipucu.

Balık vücut ısısını iyi bilmek

İnsanlar dahil çoğu memeli endotermiktir. Bunun anlamı, vücut dokularını kendi metabolizmaları aracılığıyla ısıtabilmeleridir. Bu nedenle onları “sıcakkanlı hayvanlar” olarak sınıflandırıyoruz.

Çoğu balık, sürüngenler ve amfibiler gibi ektotermdir. Yani vücutları ısı üretemez. Aslında vücutlarının sıcaklığını belirleyen dış koşullardır. Bu nedenle, sıcaklık değişimlerini içeren büyük çevresel farklılıkları sürdürebilirler. Bu “soğukkanlı hayvanlar”, ısınmak veya soğumak için dış kaynakları kullanır.

akvaryumda yüzen renkli balıklar

Deniz koşulları

Deniz balıkları genellikle vücut sıcaklıklarını davranışlarıyla düzenler. Bu, memelilerin fizyolojik yöntemlerle yaptığından farklıdır.

Okyanus suyunun en derin kısımları çok daha soğuktur, en yüzeysel olanları ise güneşle birlikte ısınır. Daha yüksek termoregülasyon kapasitesine sahip bir balık, kışın göç etmeden derin su tabakasında kalır. Ayrıca, daha az termoregülatör balıklar genellikle suyun vücutlarının uyum sağlayabileceği en sıcak kısmını ararlar.

Kışın akvaryum bakımı için üç ipucu

1. Yeterli sıcaklık

Akvaryumda balık bulundurmak, gelişimlerini sağlamak için doğal ortamlarının sıcaklığını yeniden oluşturmanızı gerektirir. Uzmanlara göre, balık türlerinin yaklaşık %70’i ılıman iklim sularında yaşıyor.

Bu nedenle kışın soğuk şehirlerde akvaryumunuz varsa verimli bir ısıtma sistemine sahip olmalısınız.

Akvaryumun iç sıcaklığını düzenlemenize ve kontrol etmenize izin vereceğinden, etrafta bir termostat veya ölçüm sistemi olması da önemlidir. Suyu aşırı ısıtırsanız balıkların başı belaya girer.

Bu nedenle, ısıtma söz konusu olduğunda, ortamı uygun şekilde havalandırmanın önemini bir kez daha teyit etmeliyiz. Zehirlenme kaynaklı kazaları önlemek için gün boyunca bir pencereyi kısmen açık bırakmalısınız.

Birçok uzman, kış aylarında akvaryumun su sirkülasyon pompasını kapatmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Özellikle büyük havuzlarda yaşayan oldukça farklı balık türleri ile uğraşırken.

2. Akvaryumunuz için ideal yeri seçin

Geniş bir akvaryuma sahip olmak, balıklarınıza bakmanın yalnızca ilk adımıdır. İdeal konumu seçmek,  balıklarınızın büyüyüp gelişeceği ortamı koşullandırmak için de önemlidir.

Akvaryumu asla açık havada bırakmayın. Soğuk ve sıcak hava patlamaları balıkların sağlığı için çok tehlikelidir. Bu nedenle, iyi bir güneş ışığı insidansı olan havalandırılmış bir ortam tercih edilir.

Ayrıca Feng Shui’ye göre balık tanklarını tercihen evinizin veya iş ortamınızın kuzey bölgelerinde, pencerelerin sağ tarafına yerleştirmelisiniz. Bu düzenleme, alana iyi enerji sağlamak için en iyisidir.

3. Dengeli kış beslemesi

Çoğu tür, kış aylarında beslenme alışkanlıklarında doğal değişiklikleri benimser ve balıklar da bir istisna değildir.

Sıcaklığın 12 dereceden yüksek olması koşuluyla yeterli ısıtma olduğunda, balığı günde 2 ila 4 kez beslemeniz gerekir.

Ancak balığın kış uykusuna yatmasına izin verirken, onları günde sadece bir kez beslemeniz gerekir. Bu uygulama, gerekli gıda değişikliklerine el verir ancak çok fazla özen gerektirir. Ayrıca kış boyunca akvaryum sıcaklığının sürekli kontrolü gerekir.

küçük akvaryumda kırmızı balık

Akvaryumunuz dengeli mi?

Akvaryumunuzun suyunun dengeli olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, bu hayvanların davranışlarını gözlemlemektir. Çok hassastırlar ve hemen uygunsuz koşulların belirtilerini gösterirler.

Bir akvaryumun içindeki sıcaklıkta bir denge olduğunda, balıklar büyük değişiklikler göstermeme eğilimindedir. Yaz aylarında çok karakteristik olan beslenme ve yüzme rutinlerine devam edecekler.

Ancak tanktaki su çok soğuksa, balıklar hayatta kalma becerilerini tetikleyecektir. Esas olarak, akvaryumun dibinde hareketsiz kalacaklar ve etrafta yüzmeyecekler.

Aynı davranıştan, kış aylarında yeterince yiyecek alamadıklarını da anlayabilirsiniz.

Soğuk havalar geldiğinde balık bakımınızı iki katına çıkarmalısınız. Bunun nedeni, tanklarını düzgün bir şekilde muhafaza etmenin onları korumanın en iyi yolu olmasıdır.