Japon Balığı: Büyük Akvaryum Gerekir mi?

Japon balıklarına hangi boylarda akvaryum gerekir? Bu soru genelde farklı şekillerde cevaplanır. Bu yüzden, akvaryum boyutunu seçerken ne gibi özelliklere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız.
Japon Balığı: Büyük Akvaryum Gerekir mi?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Japon balığı (Carassius auratus) çoğu balıktan daha çok sıkıntı çeker. Bunun sebebi de, onlar hakkındaki birçok yanlış düşünce ve nasıl bakılmaları gerektiğine dair eksik bilgilerdir. Çoğu insan bu balıkları küçük fanuslarda tutar, hiç bu balıkların büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyup duymayacaklarını düşünmezler.

Görünüşe göre, japon balıkları çok sosyal hayvanlardır. İlginç davranışlarıyla sürekli olarak gösterdikleri güçlü karakterleri de vardır. Bugün, ideal bir japon balığı akvaryumu nasıl olmalıdır, onu anlatacağız.

Japon balığı: hangi boyut akvaryuma ihtiyacı var?

Çoğu insan japon balıkları için minimum 94 L suyun gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca, her bir balık için de farklı miktarlarda ekstra su koymanız gerektiğini de sıralayacaklardır.

Ancak bu ölçek yeterli değildir. Japon balığınız için yeterli büyüklükte bir akvaryum olmayacaktır. 94L’lik bir akvaryumun ortalama boyutları 91 x 35 x 30 cm’dir.

Japon balığı beslerken uymanız gereken en iyi kural “uzunluğun 6 katı” olmalıdır. Bu oran onlara en iyi derinliği ve toplam su miktarını verecektir.

Ayrıca düşünmeniz gereken balık boyutu da, yetişkin bir japon balığının ulaşabileceği nihai uzunluk olmalıdır. Yavruyken aldığınızda balığın ne kadar da büyük olduğuna aldanmayın.

japon balıkları

Comet japon balığı ile yaygın japon balığı arasındaki fark

Çoğu insan ayrıca yaygın japon balığı ile comet için farklı akvaryum boyutlarına ihtiyacınız olduğunu da söyler. Yaygın japon balığının sadece bir tane kuyruğu ve uzun bir vücudu vardır. Japon balığının en “yaygın” halidir.

Diğer yandan, Comet japon balığı daha belirgin bir vücut yapısına sahip olması için özel olarak çiftleştirilmiştir. İki kuyruğu vardır.

Başka farklılıkları da vardır. Comet japon balığının kafası daha büyüktür ve gözleri de kocamandır. Ayrıca daha yuvarlak ve sağlam vücutları vardır.

Yetişkin bir japon balığı

Yetişkinlik evresine tamamen erişmiş bir japon balığı, kuyruğu ve yüzgeçleri dahil 30 cm boyunda ve 30 cm genişliğindedir. Yetişkin japon balıkları bir üzüm boyutlarında ve yarım kilo ağırlığında olur.

Daha kısa yüzgeci olan japon balıkları türleri genelde daha kısa olsalar da, daha geniş ve dolgun vücutlara sahiptir. Bunun yanı sıra, 91 x 35 x 30 cm boyutlu 95 L’lik bir akvaryum, japon balığının rahatça yüzebilmesi için küçük kalabilir.

Yaygın japon balığı yukarıda bahsettiğimiz boyutlardan da daha büyük olabilir. Bu durum özellikle comet japon balığı gibi daha uzun yüzgeçleri olan japon balıkları için geçerlidir.

akvaryumda japon balığı

Japon balığınızın büyük bir akvaryuma ihtiyacı olduğunu nereden anlarsınız?

Japon balığınız için akvaryum boyutu ayarlarken düşünmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Yüzme becerileri

Comet japon balıkları yüzerken sıkıntı yaşarlar. Yaşadıkları genetik değişimlerden dolayı daha uzun yüzgeçleri, yuvarlak vücutları, orantısız kafaları, zayıf görme yetileri (o kocaman gözlerle!) ve düzgün yüzmelerini engelleyen sıkı vücutları vardır.

Çok çevik olmadıkları için dönebilmek için büyük bir alana ihtiyaç duyarlar. Hızlı yüzücüler olmasalar bile etrafta dolaşabilmek için geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Yaygın japon balıkları, comet japon balıklarına kıyasla daha hızlı ve çeviklerdir.

Yüzey alanı

Suyun yüzeyinde gaz değişimleri gerçekleşir. Yani, yüzey alanı büyük oldukça, oksijenin girebileceği ve karbondioksitin çıkabileceği daha büyük bir alan olur. Bu durum suda bol oksijene ihtiyaç duyan japon balıkları için özellikle önemlidir. Diğer bir deyişle, geniş yüzey onlar için daha iyidir.

Çoğu japon balığı, gelişmemiş solungaçlarından dolayı solunum problemi yaşarlar. Bu sebeple, bol oksijen alan akvaryumlar onlar için hayati önem taşır.

Organik madde

Genel anlamda, balığın boyutuna göre ürettiği atık miktarı da artacaktır. Balıktan çıkan atık “organik madde” olarak bilinmektedir. Bir balık çok fazla atık ürettiği için daha çok suya ve suyu temiz tutması için daha büyük filtreye ihtiyaç duyar.

Ortalama ömürleri

Hem yaygın hem de comet japon balıkları rahatlıkla 25 yıl yaşayabilirler. Japon balıklarının daha şık türleri 10 ila 15 yıl arasında yaşayabilirler. Düşünüldüğünde bu uzun bir süredir. Ve bu kadar uzun bir süreyi, etkileşim olmadan küçük bir çevrede geçirmek hiç de güzel bir deneyim değildir. 

Bu da japon balıklarının neden daha büyük bir akvaryuma ihtiyacı olduğunun kanıtıdır. Çevresel çeşitlilik olması ve yapılacak aktiviteler (oynayabileceği süsler, etrafında yüzebileceği ve yiyebileceği bitkiler) içerebilmesi için büyük olmalıdır. Bu sayede yıllar boyunca zihinsel ve bedensel olarak uyarılabilirler.

Japon balıkları için uygun akvaryum boyutları

Japon balıkları için absürt derecede büyük akvaryumlara gerek yoktur. Daha önce bahsettiğimiz 91 x 35 x 30 cm boyutlarından küçük olmaması yeterlidir. Japon balıkları için ideal ortam üstü açık akvaryumlardır.

Bu boyutlar japon balıklarına içinde yaşayabileceği gereken miktarda suyu sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede etrafta rahatça hareket edebilecekleri bir alana sahip olur, biraz süsleme kattığınızda da diğer balık arkadaşlarına japon balığı hünerlerini gösterebilir. Bu sayede stresli, tutsak ya da yalnız hissetmezler.

Unutmayın, japon balıkları düzgün şartlar sağlandığı zaman hızlı bir şekilde uzarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kestemont, P. (1995). Influence of feed supply, temperature and body size on the growth of goldfish Carassius auratus larvae. Aquaculture, 136(3-4), 341-349.
  • Marchant, T. A., & Peter, R. E. (1986). Seasonal variations in body growth rates and circulating levels of growth hormone in the goldfish, Carassius auratus. Journal of Experimental Zoology, 237(2), 231–239. doi:10.1002/jez.1402370209
  • Emmens, C. W. (2013). Keeping and breeding aquarium fishes. Academic Press.
  • Brett, J.R. (1979) Environmental factors and growth. In: Fish Physiology, Vol. VIII, Bioenergetics and Growth. W.S. Hoar, D.J. Randall, and J.R. Brett, eds. New York, Academic Press. pp. 599-675.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.