Japon Balığının Bakımı ve Olası Hastalıkları

Japon balıklarına nasıl bakılacağını biliyor musunuz? Size yatkın oldukları hastalıklar, ihtiyaçları ve diyetleri hakkında bilgi vereceğiz.
Japon Balığının Bakımı ve Olası Hastalıkları

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2021

Kırmızı balık olarak da bilinen Japon balığı, akvaryumlarda bulunabilecek en popüler türlerden biridir. Bu balıklar hastalıklara karşı oldukça dirençli olsalar da, bir akvaryum balığının uygun şekilde bakımı sağlığının korunması açısından önemlidir.

Japon balıklarında en sık görülen hastalıklar

Japon balığı, akvaryum balıklarında görülen birçok hastalığa karşı savunmasızdır. Bu nedenle, bir Japon balığına bakarken akvaryumunu temiz tutmak çok önemlidir. Bu, akvaryumdaki hayati tehlikesi olan herhangi bir hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Japon balıklarını etkileyebilecek başlıca hastalıklar şunlardır:

1. Ich hastalığı veya “beyaz nokta”

Beyaz benek hastalığı, Japon balıklarında en sık görülen hastalıklardan birinin blinen adıdır. Balık derisinin altına yerleşen parazit Ichthyophthirius multifiliis‘in neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Ancak bu parazitlerin çoğalmaları için balığın vücudunu terk etmeleri gerekir. Bunun sonucunda balığın derisinde küçük delikler bırakırlar. Buna bağlı olarak, bu deliklerde kistler oluşur ve daha fazla parazitin ortaya çıkmasına neden olur ve sonuçta genellikle hızlı bir şekilde enfekte olurlar.

Japon balıklarında bu hastalığın en yaygın semptomu derilerinde beyaz lekelerin ortaya çıkmasıdır. Ancak hastalık ilerledikçe solungaçlar zarar görebileceğinden solunum problemlerine de neden olabilir.

akvaryumda japon balıkları

2. Su toplanması (Dropsi)

Bu, başlangıçta genellikle herhangi bir belirti göstermeyen kronik bir hastalıktır. Su toplanması, akvaryumun ve filtrelerin kötü bakımıyla ilgilidir. Bununla birlikte, kötü beslenme ve beslenme yetersizliklerinden de kaynaklanabilir.

Genel olarak, semptomlar yalnızca hastalığın en ileri aşamalarında görülebilir. Bu semptomlar, balığın şişmesini ve pullarının kabarmasını ve vücuttan fışkırmasını içerir.

Bu belirtiler tespit edildiğinde, enfekte olmuş balıkları karantinaya almak çok önemlidir. Sağlıklı olanl balıklardan hemen ayrılmaları gerekir. Ardından, akvaryumun hijyeninin ve suyun kalitesinin dikkatlice ve derinlemesine gözden geçirilmesi gerekir. Ayrıca her balık için ideal beslenme konusunda uzman bir veteriner hekime danışmanızı öneririz.

3. Sülük istilası

Sülükler, genellikle çıplak gözle görülebilen küçük veya orta büyüklükteki ektoparazitlerdir. Deriye yapışırlar ve kanla beslenirler. Genel olarak akvaryuma, yeni balıklar eklediğinizde girerler.

Onları önlemenin en iyi yolu, onaylı ve güvenilir mağazalardan balık satın almaktır. Ayrıca yeni balıkları akvaryuma eklemeden önce derisini ve görünümünü iyice kontrol etmelisiniz.

Japon balıklarında sülükler olduğunda, onları dikkatlice çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için iyi bir cımbız ve temiz, nemli bir beze ihtiyacınız olacak.

Öncelikle balığı akvaryumdan çıkarmanız ve ıslak beze yavaşça sarmanız gerekir. Ardından sülüğü cımbızla nazikçe kavrayın. Sülükleri daima balığın derisine yapışık ucundan tutun. Tek ve sıkı bir çekme ile sülüğü deriden alın. Ardından yarayı dezenfekte edin.

Japon balığının bakımı için temel ipuçları

Japon balıkları genel olarak, sağlıklı kalmaları için diğer akvaryum balıklarıyla aynı özene ihtiyaç duyarlar. Japon balıklarının bakımı için birçok gereklilik vardır:

    • Büyüklüğüne ve aktivitesine uygun bir akvaryum
    • İyi bir filtreleme sistemini içeren, iyi bir bakım
    • Optimum su koşulları
    • Tam ve dengeli bir beslenme
japon balığı bakımı

Japon balığı için ideal akvaryum

Japon balıkları, çok büyüme eğiliminde oldukları için havuzlara daha iyi uyum sağlayan bir soğuk su balıklarıdır. Bu nedenle, esaret altındaki japon balıklarının, makul büyüklükte bir akvaryuma ihtiyaçları vardır.

Her balık için en az 40 litrelik büyük bir akvarayum satın almanızı öneririz. Örneğin, iki Japon balığı içeren bir akvaryumun 80 litre alması gerekir.

Japon balığınız için ideal akvaryumu seçtikten sonra, ihtiyaçları için en iyi filtreyi alma zamanıdır. Çoğu mağazada, alınabilecek en iyi ürünler hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Su sıcaklığı ve pH

Japon balığı doğal ortamında, çoğunlukla 15 ila 20 derece arasındaki sıcaklıklara sahip soğuk veya ılıman sularda yaşar. Bununla birlikte, vahşi doğada birçok tür 5 ila 24 derece arasındaki sıcaklıklara dayanabilir.

Evinizin sıcaklığına ve yılın zamanına bağlı olarak, akvaryumdaki suyu ısıtma veya soğutma ihtiyacını dikkate almak çok önemlidir. Ayrıca akvaryumunuzun pH’ını düzenli olarak ölçmenizi öneririz. PH’ı 7’ye yakın tutmaya çalışmalısınız.

Japon balığının beslemesi

Japon balığı, çeşitli bir besleneme düzeninden zevk alan omnivor hayvanlardır. Doğal ortamında bu balık genellikle kabuklular, böcekler, bitkiler, larvalar ve solucanlar tüketir.

Mağazalarda, akvaryum balıklarını beslemek için özel karışımlar bulabilirsiniz. Bu tür yiyecekler idealdir çünkü gerekli tüm besin maddelerinin doğru oranlarını içerirler.

Biraz özen gösterince, bir Japon balığına bakmak hiç de karmaşık değildir. Akvaryumunuza ve çevresine getirdikleri renk bu zahmete değer. İlginizi çekebilir ...

Japon Balığı: Yaşam Koşulları Ve Bakımı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Japon Balığı: Yaşam Koşulları Ve Bakımı

Japon balığı, üretmesi ve bakımı en kolay hayvanlardandır. Çünkü Japon balıkları farklı iklim şartlarına uyum sağlayabilirler ve uzun süre hayatta ...