Evcil Hayvan Olarak Karga Çılgınca Mı?

Büyüklükleri ve uçmak için açık alana ihtiyaç duymaları muhtemelen en büyük engellerdir, ancak bir kargayı küçükken evcilleştirebilirseniz size karşı güçlü bir bağ kuracaktır.
Evcil Hayvan Olarak Karga Çılgınca Mı?

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2019

Bazı insanlar onları kötü olarak görür. Diğer insanlar onları diğer hayvanlar gibi normal görmektedir. Bir başka grup insan var ki, onları en iyi arkadaşları olarak görmektedir. Eğer evcil hayvan olarak bir karga istiyorsanız, ancak bu fikir size çılgınca geliyorsa, endişe etmeyin. Çünkü onları evcil hayvan olarak beslemek yüzyıllar öncesine kadar dayanıyor.

Peki bu tür bir kuşa nasıl bakabilirsiniz? Cevap beklediğinizden çok daha basittir. Bu hayvanların ihtiyaçları bir papağan veya kakadu kadar yerine getirilmesi kolaydır.

Garip bir hayvan

Kargalar yemekleri için çöpçülük yapabilen göçebe kuşlardır. Başka bir deyişle, diğer hayvanların artıklarını ve avlarını yerler. Ayrıca omnivordurlar (hem et hem ot yiyen), bu nedenle bitki veya diğer hayvanları yemelerinde problem yoktur.

Kargalar hakkında unutulmaması gereken önemli bir şey ise onların çok bölgesel olmalarıdır . Başka bir hayvanın veya sürüsünün parçası olmayan bir karganın varlığını bölgelerinde kabul etmezler. Ailelerinden olmayan bir hayvanı fark ettikleri an onlara saldırırlar.

Vahşi doğada çoğunlukla küçük kuşların yumurtalarını ve her türlü tohumu yerler. Her zaman bunlar erişebildikleri şeyler olmadığından, aynı zamanda küçük hayvanları avlama konusunda da çok yeteneklidirler.

Sonuç olarak, kargalar diğer hayvanlara göre daha yüksek IQ değerine sahip sosyal hayvanlardır. Gerçekten o kadar akıllılar ki insan yüzlerini çok rahat tanıyabiliyorlar. Bu yüzden, onlara nasıl davranacağınızı biliyorsanız ve onlara saygı gösteriyorsanız, mükemmel evcil hayvanlar olabilirler.

siyah karga

Evcil hayvan olarak bir karga sahibi olmak zor mudur?

Vahşi bir karga evcilleştirmeye çalışırsanız, sizi tanımalarını ve yaklaşmanıza izin vermelerini sağlayabilirsiniz, ancak bu tamamen başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Size sadece tahammül ederler ve yaklaşmanıza izin verirler, çünkü bunun sebebi sizi bir yemek kaynağı olarak görmeleridir.

Bununla birlikte, yavru halinden itibaren bir evcil hayvan olarak yetiştirirseniz, bu her şeyi değiştirir. Bir hayvan sizi küçüklüğünden beri tanıdığı zaman, genellikle size karşı sevgi beslemeye başlar. Bu size güveneceği anlamına gelir.

Yüzleri ayırt edebilme yeteneklerinden dolayı, kargalar ailenizin farklı bireylerini, özellikle onları her gün besleyen kişileri tanıyabilir.

Diğer evcil kuşların aksine, evcil hayvan olarak bir karga istiyorsanız, onu çok fazla kafeste tutmamalısınız. Kanatlarını yeterince kullanmazlarsa onlarla ilgili problemler gelişebilir. Unutmayın, 68-71 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve bunun iki katı kadar kanat genişliğine sahip olabilirler.

Evcil bir kargaya sahip olmanın faydaları

Bir kargayı yetiştirmeyi başarırsanız, ona sahip olmanın diğer kuşlara göre bazı büyük avantajları olduğunu göreceksiniz. Kargalar avcılardır, bu sayede böcekleri evinizden uzak tutmaya yardımcı olurlar.

Kargalarla ilgili ilginç başka bir şeyse papağanlardan daha çok kelimeyi tekrar edebilmeleridir. Aslında öğrenme kapasiteleri o kadar yüksektir ki, kelimeleri öğrenmenin ötesine geçebilir ve hatta anlamlarını bile anlayabilirler.

iki tane karga

Birçok insan kargaları şiddete meyilli ve dostça olmayan hayvanlar olarak görmektedir. Vahşi olduklarında bu doğru olabilir. Bununla birlikte, evcilleştirilmiş kargalar tamamen farklıdır. Aslında ailenin bireylerine çok değer verirler ve onlara karşı sevgi beslerler. Hatta, çok yaygın olmasa da, oyun sever olabilirler.

Onları beslemek de zor değildir. Onlara başka hayvanları veya çeşitli tahılları verebilirsiniz. Sevgi ile büyütüldüklerinde ne kadar iyi evcil hayvan olabildiklerini gören ve onlara aşık olup memnun kalan sahipler vardır.

Olumsuz tarafları

Ancak bütün bu pozitif şeyler bedelsiz olmuyor. İnanması zor olabilir, ancak kargalar çok kıskanç hayvanlardır . Hem evcil hem vahşi kargalar, çok bölgesel olduklarından diğer hayvanlarla iyi anlaşamazlar. Bu yüzden, eğer başka evcil hayvanınız varsa, bir karga yetiştirmeye kalkışmadan önce iyi düşünün.

Kargalar zekalarından dolayı çok meraklıdırlar ve bu onlar hakkındaki gerçek olan efsanelerden birisidir. Parlak cisimleri severler, kendilerine ait olmayan şeyleri alıp saklama eğilimleri vardır.

Ne olursa olsun, böyle bir evcil hayvanı idare edebilirsiniz. Eğer sabırlı ve istikrarlıysanız, bir karga sahip olabileceğiniz en iyi arkadaşınız olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.