Yavru Bir Kuşu Nasıl Beslemelisiniz

Yavru Bir Kuşu Nasıl Beslemelisiniz
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavru bir kuşu beslemek, yaralı bir kuşun hayatını kurtarmak için yapılması gereken bir temel ilk yardım hareketidir. Oldukça basit beceriler kullanarak yabani hayvanları kurtarmak mümkündür. Bu nedenle kaza geçirmiş bir kuşa kolay bir şekilde yardımcı olacak pratik ipuçlarını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Doğada Kuşların Başına En Sık Gelen Kazalar

Birçok kuş kanat kaslarını olması gereken süre içerisinde tamamen geliştirmeyi başaramaz. Ve uçmaya çalışırken ya da çok hızlı hareket ettikleri zaman düşebilirler. Aslında, daha küçük kuşlarda en sık görülen yaralanma nedeni yuvadan düşmektedir.  Bu kazaların yaklaşık yüzde 90’ı sadece birkaç günlük olan yavru kuşların başına gelir.

yaralı kuşları beslemek

Aynı şekilde genç kuşlar da, doğuştan yırtıcı olan hayvanların saldırısına uğradıktan sonra da yaralanabilirler. Bu tip olaylar normalde kuşların anneleri yuvada yokken gerçekleşir.

Yavru Kuşlarda Yetersiz Beslenme: Kış Mevsiminde Muhtemel Tehlike

Hava bir kere soğuduktan sonra evcilleştirilmemiş, yabani yavru kuşlarda beslenme yetersizliği sorununda artış olur.  

Birçok tür için – özellikle göçmen olmayan kuşlar için – kış aylarında yiyecek bulmak çok daha zordur. Bu nedenle, yılın en soğuk aylarında yetersiz beslenmiş yavru kuşlarla karşılaşmak çok yaygındır.

Bu yavru kuşların bağışıklık sistemleri henüz gelişim aşamasındadır ve bu nedenle de oldukça savunmasızdırlar. Sert ve kötü havaya besin kıtlığı da eklenince hayvanların sağlığı için riskli bir ortam oluşmuş olur.

Yaralı Bir Kuş Buldum: Ne Yapmalıyım?

Gözle görülür derecede zayıf bir yavru kuş bulduğunuz zaman, hayvanı çabucak güçlendirmek için onu doğru besinlerle beslemeniz gerekir. Aksi takdirde hayatta kalma potansiyeli çok fazla düşecektir.

Yavru bir kuşu beslemek için gereken uygun gıda ya da malzemelerin çantanızdan ya da arabanızdan çıkması pek de muhtemel değildir. Bu nedenle hemen hemen her zaman hayvanı kurtarmak ve onu uygun bir yere götürmek gerekir. Ayrıca bırakacağınız yerde başka hayvanlar olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Kuşu başka bir yere taşımadan önce onu bir battaniye, bir havlu ya da hafif bir kıyafete sarmanız gerekir. Kuşu daha güvenli bir şekilde taşıyabilmek için, onu sakinleştirmek adına gözlerini örtmeniz daha ideal olacaktır.

Kuşu sardıktan sonra nazik bir biçimde tutabilirsiniz. Yavru kuşu sabit bir şekilde ve nazikçe tutmak ve mümkün olduğunca az hareket ettirmek önemlidir.

Bunların hayvan için iyileştirici önlemler olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir, bu adımları hayvanın hızla iyileşmesine yardımcı olmak için uygulamamız gereklidir.  Ancak yine de bu adımlar uzman bir veteriner bakımının yerini kesinlikle tutmayacaktır. Bu nedenle kurtardığınız kuşu bu konuda uzmanlaşmış bir hayvan tedavi merkezine götürmeniz kuş için hayati bir önem taşımaktadır.

Kurtardığınız Kuşu Nasıl Beslemelisiniz

Aşağıda, üç adet pratik ipucunu özet olarak anlatacağız. Böylece acil bir durumda yavru bir kuşu sağlığına herhangi bir zarar vermeden nasıl beslemeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

1. Yavru Kuşa Su Vermekten Sakınmak

Kuşlar dillerinde bulunan küçük bir delik aracılığı ile nefes alırlar.Bu nedenle, güçsüz bir yavru kuşa su verdiğiniz zaman nefessiz kalabilir ya da boğulabilir. Kurtardığınız kuş, kendisine gereken suyu ona verdiğiniz besin aracılığı ile alacaktır.

2. Kuşun Türünü ve İhtiyacı Olan Besinleri Öğrenmek

Yavru bir kuşu beslemek için ihtiyacı olan besinleri ve alerjisi olan gıdaları bilmeniz gerekir. Yavru kuşların çok hassas bir sindirim sistemi vardır ve pek çok maddeye karşı hassastırlar. Bazı gıdalar yavru kuşları çok ciddi bir biçimde zehirleyebilir ve hatta direkt olarak öldürebilir.

Bu nedenle, kuşu beslemeden önce hangi türe ait olduğunu bilmeniz ideal olacaktır. Bu konuda yardım ve tavsiye almak için hemen kuşlarla ilgili uzman bir veterinere ya da  bir kurtarma merkezine danışın. Ancak eğer bu mümkün değilse kurtardığınız kuşun hangi türe ait olduğunu bulmak için internette de arama yapabilirsiniz.

Bu adım hayati önem taşır ve kesinlikle atlanmaması gerekir. Yavru kuşu, ona uygun olmayan bir gıdayla beslemek onun ölümüne bile yol açabilir.

3. Yavru Kuşunuzun Lapasını Hazırlamak

Kuşun hangi türe ait olduğunu ve doğru beslenme şeklinin ne olduğunu öğrendikten sonra kuşunuzun lapasını hazırlamaya başlayabilirsiniz.

anne kuş ve yavruları

Eğer kuş böcek ve solucanlarla besleniyor ise alacağı gıdanın un haline getirilmiş solucanlar açısından zengin olması gerekir. Bunları hayvan mağazalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu solucanları iyice haşlanmış ve ezilmiş yumurta ile karıştırarak bir lapa elde etmelisiniz.

Eğer yavru kuşunuz tohumlarla besleniyorsa, yüksek proteinli bebek maması ile suyu karıştırarak lapa elde edebilirsiniz. Ayrıca bu karışıma sıvılaştırılmış buğday tohumu, mısır ve yulaf unu da ekleyebilirsiniz. Bu gıdalar protein bakımından yüksektir ve bulunması kolaydır. Ancak bu lapa, canlı küçük böcekler ya da un haline getirilmiş solucanlar gibi taze hayvan proteinleri ile desteklenmelidir.

4. Lapayı Yedirmek İçin Şırınga Kullanın

Kurtardığınız yavru kuş güçsüz ve zayıf olacaktır, dolayısı ile onu beslemekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle hazırladığınız lapayı yedirmek için küçük bir şırınga kullanmanız hayvanı besleyebilmeniz açısından büyük bir önem taşır. Yavru bir kuşu beslemeye ek olarak, iyileşmesi için ona sıcak ve sessiz bir ortam sağlamanız da önemlidir. Ona göstereceğiniz sabır ve fedakarlık ile yavru kuşun nasıl güçlendiğini ve sağlığına kavuştuğunu gözlerinizle göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.