Evcil Hayvan Olarak Beslenen Kuşlar: Çiftler Halinde Daha Mutlular

Evcil Hayvan Olarak Beslenen Kuşlar: Çiftler Halinde Daha Mutlular
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde bir kuş sahibi olmak harika bir tercihtir. Bakımlarının çok da zor olmadığı gerçeği ve ayrıca tatlı tatlı ötüşleri, bu hayvanları pek çok insan için favori evcil hayvan haline getiriyor.

Kuşlar çok sosyal hayvanlar olabilirler ve tek başlarına değil de, çift olarak yaşamaktan daha çok keyif alırlar. Siz de kendinize acaba hangi kuşların en sadık kuşlar olduğunu ya da evcil hayvan olarak bir çift kuş seçerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Hayvanlar Alemi, İkiye İki

Pek çok hayvan, hayatları boyunca bir eşe duydukları sadakat duygusu ile karakterize edilirler. Bunların arasında kuğu, kurt, penguen, baykuş, akbaba ve kunduz gibi farklı tür hayvanlar vardır.

Bu hayvanların hepsi tek bir eş seçmek ve ölene dek aynı eşle yaşamak gibi bu hayvanlara has olan bir özelliği paylaşırlar. Bu hayvanlar yetişkinlik dönemlerinde bir araya gelir, çiftleşir, yavrular ve ölene dek de birbirlerine sadık bir şekilde yaşamlarını sürdürürler.

Bazen insanlar kuşların da – pek çok evcil olmayan hayvanlarda olduğu gibi – tek başlarına olmaktan ziyade, yanlarında bir arkadaş olmasından keyif aldığının farkına varmazlar. Şimdi sizlerle sadık evcil hayvanlar olarak adlandırılabilecek kuş türlerinin bir listesini paylaşacağız.

mavi muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları evde bakmak için oldukça iyi bir evcil hayvandır; çünkü çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden pek çok evde bulunan en yaygın kuş türünden biri muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar çok özel kuşlardır; çünkü yanlarında başka bir kuşun olmasından keyif alırlar, özellikle de hayat boyu birlikte olabilecekleri eşleriyle birlikte oldukları zaman.

Bakım

En az iki muhabbet kuşu alması için geniş bir kafese ihtiyacınız olacaktır. Ancak iki dişi muhabbet kuşunu yan yana koymaktan kaçının; çünkü kızgınlık döneminde (çiftleşme dönemi) birbiriyle kavga edebilirler.

Beslemek ve Temizlik

Muhabbet kuşlarının beslenme düzeni temel olarak tohumlar ve marul ya da elma gibi sebze ve meyvelerdir. Ayrıca özellikle de bir kafesin içinde birden fazla kuş besliyorsanız kafeslerini her gün temizlemeniz büyük önem taşır. Çünkü bu kuşlar her 15 ya da 20 dakikada bir kakasını yapar.

Sadık Bir Kuş

Bu kuşlar bir çift haline geldiği zaman artık birbirlerinden asla ayrılmazlar. Hem ev ortamında hem de vahşi doğada döllenip yumurtlayabilirler.

Çift olmuş kuşlardan birisi ölürse, hayatta kalan diğer kuş genelde ölene dek birlikte yaşayabileceği aynı türden başka bir kuş arayışı içerisine girer. Bu nedenle onların her zaman mutlu olması için bu kuşları çift halinde tutmanız gerekir. 

Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

Eğer yavru kuş istemiyorsanız iki erkek kuş seçmeniz en mantıklısı olacaktır; çünkü erkek kuşlar genelde birbiriyle kavga etmezler. Ancak iki erkek kuş seçerseniz bu kuşlar o kadar da çok ötmeyeceklerdir; çünkü muhabbet kuşları karşı cinsi etkilemek için öterler.

Agapornis (Aşk Kuşları)

Bu kuşlar boyutları ve ortalama yaşam süreleri ile bilinen kuş türüdür. Genelde 20 cm’ye kadar uzayabilir ve iyi bir şekilde bakılırsa 12 yıla kadar da yaşayabilirler.

En Sadık Kuş

Bu kuş türü, eşlerine tamamen sadıktır; çünkü tüm yaşamları boyunca hep birlikte olurlar. İşte tam da bu nedenle pek çok kişi tarafından “aşk kuşları” olarak bilinirler.

Aşk kuşları aynı zamanda ayrılmazlar olarak da bilinirler; çünkü bu kuşlar, eğer onları genç yaşlarından beri siz, kendiniz beslerseniz sizi aileleri olarak bilirler. Bu nedenle insanlara karşı sevgi dolu ve oyuncudurlar.

Bu kuşlar için eş halinde ve yeterince büyük kafeslerde yaşamak çok önemlidir. Aksi takdirde çok uzun süre hayatta kalamazlar. Aşk kuşları sıcaklık değişimlerine karşı hassas hayvanlardır ve bu nedenle tüylerini her gün biraz biraz su ile ıslatmak önemlidir.

Zebra İspinozu

Zebra ispinozu türü diğer evcil hayvan olarak beslenen kuş türleri arasında daha az bilinen bir türdür; ancak günden güne popülerliği artmaktadır. Bakımları muhabbet kuşlarının bakımına benzemektedir. Özellikle de en az iki kuşun birlikte yaşaması bu kuşlar için en iyisi olacağı için, geniş bir kafese ihtiyaç duyarlar.

Tahıl ve tohumlarla beslenirler ve düzenli olarak yıkanırlar. Bu nedenle kafeslerinde kendilerini yıkamaları için bir kap su bulundurmanız gerekir.

Çiftler

Bu kırmızı gagalı ve kırmızı bacaklı küçük kuşlar, yanlarında bir arkadaş olmasından hoşlanırlar. Bu kuşları çift olarak satın almalısınız. Böylece kendilerini yalnız hissetmezler ve huzurlu olurlar.

mavi iki papağan

Papağanlar

Eğer evinizde biraz fazla gürültüden rahatsız olmazsanız, bu kuşlar en mükemmel evcil hayvanlardır. Bu kuşlar bazı kelimeleri ya da cümleleri öğrenebilirler ve çok eğlenceli kuşlar olabilirler. Ayrıca evinizde size çok iyi bir arkadaş olurlar.

Papağanlar sosyal hayvanlardır ve diğer canlılarla iletişime geçmekten hoşlanırlar. Eğer eğitilirlerse, bir süreliğine kafeslerinin dışında durabilirler. Bu kuşlar sadece kendi türlerinden başka bir papağanla olmaktan keyif almakla kalmaz; aynı zamanda evde insanların olması da çok hoşlarına gider.

Sonuç

Bu kuşlar çok fazla bakıma ihtiyaç duymamaları, sadakatleri ve sosyal hayvanlar olmaları ile karakterize edilirler.  Bu nedenle bu kuşları her daim çiftler halinde tutmak çok büyük bir önem taşır. Ayrıca, dikkat etmeniz gereken diğer tüm şeylerin yanında, bu kuşları yetkili mağazalardan almanız gerekir; çünkü bu kuşlardan bazıları egzotik kuşlardır.

Ana görselin kaynağı: Ferran Pestaña


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.