Evcil Hayvanınız İçin Nasıl Mükemmel Bir Sahip Olabilirsiniz?

13 Ağustos 2018

Tıpkı çocuk bakmak gibi, hiçbirimiz doğuştan evcil hayvan bakmayı bilmeyiz. Fakat başımıza geldiğinde yavaş yavaş öğreniriz. İyi niyetli olmanız, sevgi göstermeniz ve temel ihtiyaçlarını karşılamanız sizi evcil hayvanınızın gözünde bir kahraman yapmaya yeterlidir.

Evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmanın ipuçları

Temel ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmak, bazı alışkanlıklar edinmenizi gerektirir. Bu alışkanlıkların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? İşte başlıyoruz:

1. Sağlığına dikkat edin

Evcil hayvanınızı yılda en az bir kez genel sağlık kontrolünden geçmesi için veterinere götürün. Gerekli aşılarını zamanında yaptırmayı unutmayın. İsteğinize bağlı olarak diğer aşıları da yaptırabilirsiniz. Uzmanlar, evcil hayvanınız sağlıklı olduğundan emin olmak için rutin kontroller yapacaktır. Böylece, bir sorun olduğu zaman evcil hayvanınız için doğru tedaviyi uygulayabilirler. Veterineriniz bu sağlık kontrollerinde, evcil hayvanınızın bir hastalığı, ağrısı veya rahatsızlık belirtisi olup olmadığını gözlemler.

veterinerdeki beyaz köpek

2. Parazitler için önlem alın

Keneler ve pireler köpeklerin ortak problemidir. Evcil hayvanların tüm gün kaşınmasına neden olmasının yanı sıra birtakım hastalıklara da neden olabilir (bu hastalıklara insanlar da yakalanabilir). Evcil hayvanınızı parazitlerden kurtarmak için uygun bir tedavi uygulayın. Bunun için birçok tedavi yöntemi mevcuttur.

3. Onu sağlıklı gıdalarla besleyin

Evcil hayvanınız için en iyi mamayı bir veterinerden veya bir hayvan yetiştiricisinden öğrenebilirsiniz. Vermeniz gereken mamanın türü ve miktarı evcil hayvanınızın yaşına, ırkına, kilosuna ve ne kadar hareketli olduğuna göre değişir. Sağlıklı bir beslenme düzeni, sağlıklı bir evcil hayvan demektir. Evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmak istiyorsanız, ona ihtiyacı olan mamayı verdiğinizden emin olmalısınız.

Ve tabii ki suyu unutmamalısınız. Tıpkı biz insanlar için olduğu gibi evcil hayvanlar için de vücuttaki sıvı dengesi oldukça önemlidir. Özellikle de yaz günlerinde ve suyun saatlerce güneşe maruz kaldığı zamanlarda evcil hayvanınızın suyunu günlük olarak yenilemeyi unutmayın. Ayrıca köpekler asla soğuk su içmemelidir.

4. Dişlerini temizleyin

Bunu kendiniz de yapabilirsiniz fakat isterseniz evcil hayvanınızı bir veterinere götürüp dişlerini orada da temizletebilirsiniz. Evcil hayvanlar ağız sağlıklarıyla kendileri ilgilenemezler, bu nedenle eğer evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmak istiyorsanız bu konuda ona yardım etmelisiniz. Marketlerde ve evcil hayvan dükkanlarında köpeklere özel diş macunu gibi ürünler satılmaktadır, fakat bu sizin için zorsa, sakız vb. gibi evcil hayvanların dişlerini temizlemesi için özel olarak tasarlanmış çiğnenen ürünlerden satın alabilirsiniz.

5. Kısırlaştırın

Evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmak için en iyi yollardan biri de onu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırmanın evcil hayvanlar için birçok faydası bulunur. Evcil hayvanınızı kısırlaştırarak  öncelikle, sokak hayvanlarının ve terk edilmiş hayvanların sayısının artmasının önlenmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca kısırlaştırılmamış hayvanların yakalanmaya eğilimli olduğu hastalıkların (meme kanseri, yumurtalık kanseri, testis kanseri vb.) önüne geçmiş olursunuz. Daha da fazlası, kısırlaştırılmış hayvanlar çok daha sakin olurlar, kavga etmezler ve kaçmaya daha az eğilimli olurlar. Fakat kısırlaştırma sonrası evcil hayvanınız obeziteye eğilimli olabileceği için dikkatli olmalısınız. Beslenme düzenine dikkat edin.

6. Üzerine etiket koyun veya çip taktırın

Evcil hayvanınız kısırlaştırılmış olsa bile kaybolabilir ve başına ne geldiğini asla bilemezsiniz. Hayvan etiketleri oldukça ucuzdur ve bu etiketlerin üzerine evcil hayvanınızın ismini, telefon numaranızı yazdırabilirsiniz. Böylelikle bu etiketi gören kişi sizinle iletişime geçebilir. Çipler ise birçok şehirde ve ülkede zorunludur, çipler sayesinde evcil hayvanınızı çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

7. Banyo yaptırın ve tüylerini tarayın

Sadece güzel görünmeleri için değil, ihtiyaçları olduğu için de evcil hayvanların temizlenmesi gerekir. Banyo yaptırma sıklığı, tüy tipine (kısa, orta, uzun), mevsime (hayvanlar yazın daha çok kirlenir), yaptıkları aktivitelere (köpeğinizin hareketli olup olmaması) ve yaşına (yavru köpekler daha çok kirlenir) göre değişiklik gösterir. Banyo yaptırırken mutlaka evcil hayvanlara özel bir şampuan kullanın ve banyo sonrası kurulamayı unutmayın. Evcil hayvanınız ıslakken dışarı çıkmamalıdır. Evcil hayvanınız hala ıslakken bu fırsatı kullanın ve tüylerini daha parlak ve ipeksi yapmak için tarayın.

banyo yapan köpek

8. Onunla oyunlar oynayın

Günümüzde insanların fazla zamanı olmadığı bir gerçek, fakat evcil hayvanınız için mükemmel bir sahip olmak istiyorsanız, ona ilgi göstermelisiniz (diğer türlü bir kedi veya köpek sahiplenmenizi tavsiye etmiyoruz.) Evcil hayvanlar sahipleriyle oyun oynamaktan gerçekten çok mutlu olurlar. Onunla top oynayın, parka götürün, çimlerde koşmasına ve diğer hayvanlarla oynamasına izin verin.