En Etkileyici 6 Kuş

En Etkileyici 6 Kuş

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2018

Her ne kadar kuşlar herkesin en sevdiği hayvanlardan biri olmasa da insanlar hala kuşların tüylerine, hareketlerine ve bazı şaşkınlık verici davranışlarına hayran kalırlar. Belki sizin yaşadığınız yerde çok farklı kuş türleri yoktur. Ancak bu makalemizde en etkileyici kuşlardan birkaç tanesinin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Dünyadaki En Etkileyici Kuşlar

Kuşlar sizin en sevdiğiniz hayvan olsa da olmasa da, aşağıda bahsedeceğimiz inanılmaz canlıları keşfetmekten keyif alacaksınız.

Wilson Cennet Kuşları

Bu kuşun çok renkli tüyleri gibi pek çok ilgi çekici özelliği vardır. Wilson Cennet Kuşlarının kırmızı, sarı, turkuaz, mavi ve kahverengiden oluşan ve muhteşem bir şekilde birleşerek eşi benzeri olmayan güzellikte bir gökkuşağı yaratan renkleri vardır.

Bu hayvan ile ilgili en etkileyici şey kuyruğunun şeklidir. Öyle ki, kuyrukları adeta Salvador Dali tarafından boyanmış gibi görünür. Ve yalnızca erkek kuşların kuyrukları bu şekildedir. Bu kuş,baştan sonra tarif edilemeyen doğal bir güzelliktir.

Kral Cennet Kuşları

Ana vatanı Papua Yeni Gine olan bu kuş rastgele renkler ve şekillerle doludur. Kral Cennet Kuşları, gerçek birer doğa harikasıdır. Bu kuşun geniş bir göğüs kısmı, kırmızı bir sırtı, mavi ayakları vardır. Ve kanatlarının uç kısmı yeşil ve mavi renkte olup, geri kalan kısım gridir. Mükemmel bir görüntü, öyle değil mi?

Kanatlarının şekli ve boyutu gerçekten de benzersizdir; çünkü kanatları küçük ve bir pervane gibi yuvarlaktır. Kuyruğu ise biraz çalı gibidir ve dışarı doğru uzanan iki tane ince; ama uzun tüyü vardır. Bu kuş kimsenin kaçırmak istemeyeceği inanılmaz bir kuştur.

Kızıl Boyunlu Boynuzgaga

Kızıl Boyunlu Boynuzgaga, Hindistan ve Asya’da yaşayan ve nesli tükenmekte olan bir türdür. Bu güzel kuşların neslinin tükenmekte olması gerçekten de çok üzücüdür. Bu kuşlar az da olsa Tukan adlı kuşa benzerler; ancak gagalarının farklı bir şekli vardır ve aynı zamanda renkleri de bu kuşlardan farklıdır. Örnek olarak, kızıl boyunlu boynuzgagaların gagasında dikey siyah çizgiler vardır. Baş kısımları kırmızı renkteyken, çene kısımlarının koyu bir turuncu rengi vardır.

Vücutlarından bahsedecek olursak, temel renk siyahtır; ancak ayak kısımlarında kırmızı renk, kuyruk kısımlarının yarısından itibaren de beyaz renk ortaya çıkar. En önemli özellikleri, gözlerinin etrafını saran koyu mavi renkteki halkalardır. Bundan daha güzel bir doğa harikası hayal edebiliyor musunuz?

Tel Kuyruklu Kırlangıç

Tel kuyruklu kırlangıç, rengarenk tüyleri olan kuşlardan bir diğeridir. Bu kuş dünyada bulunan en etkileyici kuşlardan bir tanesidir. Tel kuyruklu kırlangıçlar Amazon ormanlarında yaşarlar ve sahip oldukları çok yoğun sarı renk, onları çok uzaktan görebilmenizi sağlar. Tabii eğer bir gün bu kuşlardan bir tanesini görme zevkine nail olabilirseniz. Kırmızı bir başı ve siyah bir vücudu vardır. Bu üç çarpıcı rengin (sarı, kırmızı ve siyah) mükemmel kombinasyonu, böylesine inanılmaz bir kuş ortaya çıkarmıştır.

dünyanın en güzel kuşları

Gökkuşağı İspinozu

Dünyada bulunan en etkileyici kuşların listesi Gökkuşağı İspinozu olmadan tam bir liste değildir. Bu kuş harika bir güzelliği olan bir kuştur ve tüylerinin inanılmaz bir renk karışımı vardır. Kırmızı, yeşil, sarı ve mavi, bu minik kuşun vücudu üzerinde mükemmel bir kombinasyon oluşturmuştur.

Savanlarda ve ormanlık alanlarda yaşarlar ve her zaman su kaynaklarına yakın bulunurlar. Çünkü su kaynakları, bu kuşların hayatta kalabilmesi için gerçekten de büyük önem arz eder. Ancak ne yazık ki bu kuşların doğal yaşam alanlarındaki değişiklikler, hayvanın soyunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelir.

Quetzal

Bu kuşun dikkat edici pek çok rengi vardır. Ayrıca kafasının ve kısa ayaklarının şekli oldukça fark edilir bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra, bu egzotik Latin Amerika kuşunun muazzam kuyruğu oldukça şaşırtıcıdır. 70 cm uzunluğa kadar ulaşabilen bu kuyruk, sadece 20 cm uzunluğu olan vücudun ölçüleriyle tamamen orantısızdır.

Quetzaller Latin Amerika’nın çok çeşitli bölgelerinde, ormanlarda ve dağlarda toplanmışlardır. Bu bölgelerde insanlar bir Quetzal görme şansını artırmak için özel rotalar oluşturmuşlardır. Eğer siz de o bölgedeyseniz ya da bir gün bulunacaksanız, bu fırsatı sakın kaçırmayın.

Doğa, sahip olduğu güzel ve şaşırtıcı hayvanlar sayesinde bizi her zaman şaşırtmaya devam edecektir. Ve bu gezegende biz insanların sahip olduğumuz şeyleri daha da takdir etmemizi sağlar. Yani, bu gezegene iyi bakmak aslında hepimizin sorumluluğudur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.