Prague Ratter: Dünyanın En Küçük Köpeği

Prague Ratter: Dünyanın En Küçük Köpeği

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2018

Çek Cumhuriyeti‘nin başkentinde dolaşan bir kemirgenden değil; çok küçük ve ilginç bir köpek türünden bahsedeceğiz. Bu yazıda sizler için dünyanın en küçük köpeği olan Prague Ratter hakkında konuşacağız.

Prague Ratter’ın kısa bir tarihçesi

Bu hayvanın kökeni Orta Çağ’a kadar uzanır. Saraylar ve Bohemya bölgesinin kraliyet kalelerinde (şu anda Çek Cumhuriyeti ) çok popüler bir ırktı. Bu küçük köpek, aristokrasinin tüm partilerine kabul edilen bir misafirdi.
İsmini yaptığı yegane işten alır: fareleri ve çiftliklerde dolaşan diğer kemirgenleri yakalamak. Ayrıca bir Pinscher ve bir Chihuahua karışı melez bir ırk olduğuna inanılır. Ancak bazı yetiştiriciler tarafından, Prag Ratter’in orijinal türünün İngiliz Oyuncak Terrier olduğu iddia edilir.

Kral, prensler ve diğer önemli devlet yetkilileri bu hayvanı bir statü sembolü olarak gördülerAslında, Prens Vladislav II, Prag Ratter’ı, Avrupa’nın farklı bölgelerine monarşi ve soyluluk armağanı olarak vermiştir.

Prag Ratter’ı seven mahkemenin diğer üyeleri Çek Cumhuriyeti’nin Karel IV’i ve Polonya Boleslav II idi. Köpek soyluların evlerinde kesinlikle çok popülerdi. Aynı zamanda sıradan vatandaşlar veya halkın evlerinde de popüler bir köpekti.

Prag Ratter’in popülaritesi, Dünya Savaşları sırasında düştü.  Çok küçük olduğu için köpek gösterilerinde bile reddedildi. Buna karşın, bu küçük köpek yıllarca varoldu ve gizemli bir şekilde hayatta kaldı. 1980 yılında, bu ırkın hayranlarının baskısının ardından, yeni bir melez elde edildikten sonra yeniden ortaya çıktı: bu kez Rus Terrier olarak. Bugün, bu cinsi dünyanın herhangi bir yerinde bulabilirsiniz.

Prague Ratter’ın özellikleri

rus terrier

Prag Ratter, maksimum yükseklik açısından dünyanın en küçük köpeği olarak kabul edilir. Diğer yandan, Chihuahuas ırkları, ağırlıkları ile ölçümlendirilir. Genellikle Minyatür Pinscher (Prag Ratter’dan 2 cm daha uzun) ile karıştırılır.
Tüyleri çok kısa, parlak, siyahtır. Bazılarının burun, bacaklar ve gövdelerinin etrafında kahverengi tüyler vardır. Armut şeklinde bir kafaya, hafifçe çıkıntılı yanaklara ve koyu kahverengi, biraz şişkin gözlere sahiptirler. Vücudu kısa, sağlam, kaslı ve düzdür. Kulakları her zaman dikkat kesilmiş ve alarma geçmiş gibi dikilir.

Ortalama yüksekliği 20 ila 22 cm ve ağırlığı 1,5 ila 3,5 kg arasındadır. Bununla birlikte, ideal kilosu 2,6 kg’dır. Prag Ratter’ın yaklaşık ömrü 13 yıldır.

Prague Ratter’ın kişiliği

Bu ırk, çok canlı ve aktif bir kişilik özelliğine sahiptir. Enerji seviyeleri çok fazladır, cesurdurlar ve her zaman oyun oynamak isterler. Buna ek olarak, Prag Ratter’lar çok hareketlidir ve sahipleri ile iyi bir bağ kurarlar.

Ayrıca bu ırk son derece zekidir. Oyunları çok hızlı öğrenebilir, komutları takip edebilir ve oyun oynayabilirler. Onları her gün yürüyüşe çıkarmak çok önemlidir. Ayrıca onları sorumlu bir şekilde eğitmek ve aktif tutmak da gerekir.

Prag Ratter çok itaatkar, sevgi dolu ve ailesine bağlıdır. Bu nedenle, evde birkaç saat kimsenin bulunmadığı yerler için tavsiye edilmez, çünkü kolayca bunalırlar. Onlar büyüdükçe, sakin, rahat ve sessiz bir yetişkin haline gelirler ama yine de sosyal ve sevgi dolu olurlar.

Çok küçük olduklarından dolayı, onlarla oynarken veya yürürken çok dikkatli olunmalıdır. Evde çocuk varsa, hayvanın üzerine basmamaları ya da onlarla sert bir şekilde oynamamaları için dikkatli olunmalıdır. Aslında, Prag Ratter kırılgan yapılı olduğu için, kemik kırılmaları ve diz kapağı çıkıklıkları sıklıkla görülür.

Köpeğin dişleri de başka bir konudur ve bir veteriner tarafından düzenli olarak muayene edilmelidir, çünkü dişleri büyümeye başladığında bazen süt dişlerini kaybetme sorunu yaşarlar. Bakımları, diğer küçük ırklar ile benzerdir ve tıpkı onlarda olduğu gibi beslenmeleri de büyüklüğü ile orantılı olmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.