Dünyanın En Uzun Ömürlü Hayvanları

Dünyanın En Uzun Ömürlü Hayvanları

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2018

Dünyanın en uzun ömürlü hayvanları denildiği zaman muhtemelen aklınıza kaplumbağa ya da fil geliyordur. Ancak, daha uzun yaşayan başka türler de vardır. Bu makalemizde, en çok mum söndürme şansına sahip hayvanları anlatacağız.

Dünyanın en uzun ömürlü hayvanları

Bazı türler yüzyıllarca yaşayabilir. Bu durum insanlar için imkansızdır (en azından şimdilik). İşte, insanlardan daha fazla yaşayan hayvanlar:

dünyanın en uzun ömürlü hayvanları

1.Ölümsüz Denizanası

Bilim insanlarına göre, Turritopsis Dohrnii adlı bu tür, kendisini sonsuza kadar yenileyebilir. Yaşlandığı zaman gençleşmesini sağlayan bir sürece girer ve bu süreç sonu gelmeyen bir şekilde devam eder. İnsanların neden bu hayvanın ölümsüz olduğunu söylediklerine şaşırmamak gerek.

2. Antarktika Süngeri

Bilimsel adı, Antarktika’daki Weddel Denizi bölgesinde çalışan Holger Brondsted adlı bir Danimarkalı araştırmacının şerefine Clathrina Broendstedi’dir. Okyanusların dibinde, gezegenin en düşük sıcaklığında hayatta kalabilen hareketsiz bir canlıdır. Gözlemlenebilen en yaşlı örneği yaklaşık olarak 1,500 yaşındadır. Çok yavaş bir büyüme hızına sahiplerdir.

3. Dev Galapagos Kaplumbağası

Kaplumbağalar çok uzun süre yaşayabilen canlılardır. Sadece boyut olarak değil, yaş itibariyle de büyürler. Galapagos Adasındaki kaplumbağalar ise dünyanın en uzun ömürlü hayvanları arasındadır ve 250 yıla kadar yaşayabilirler.

4. Sakallı Solucanlar

250 yıl yaşayabilen dev bir solucan hayal edebiliyor musunuz? Maalesef bu bir kabustan ibaret değil. Ama iyi haber, bu canlılar Pasifik Okyanusu’nun 2,000 m’den de derin noktalarında, okyanusun kara deliklerinde yaşıyorlar.

Çevresine ayak uydurabilen bu canlının yaşamak için güneş ışığına ihtiyacı yoktur. Kanındaki hemoglobinden dolayı kırmızı renktedir. Bilim insanlarına göre bu canlı, omurgasız hayvan ile deniz bakterisinin bir simbiyozudur.

5. Grönland Balinası

Grönland Balinası uzunluğu 18 m’yi bulabilen ve ağırlığı 100 tona ulaşabilen büyük deniz memelisidir. Arktik ve subarktik sularda yaşarlar. Beslenmek ve üremek için çok uzaklara göç etmezler. Siyah veya koyu gri rengindedir ve soğukta hayatta kalmasını sağlayan kalın balina yağı tabakası ile kaplıdır. Bazı Grönland balinaları neredeyse 200 yıl kadar yaşayabilir.

6. Kızıl denizkestanesi

Bilimsel adı çok karışık olduğu için bilmesek de olur. Kızıl denizkestanesi adını renginden (bazen pembe, turuncu ya da mor) alır. Alaska’dan başlayıp Baja California’ya kadar uzanan Pasifik Okyanusu’nda, 100 m derinlikte yaşarlar. Ayrıca, aşırı şiddetli dalgalardan korunan kayalıklı bölgelerde ve yosunlarla dolu yerlerde yaşarlar.

uzun ömürlü canlılar

Vücudu, uzunluğu 8 cmyi bulabilen dikenlerle kaplıdır. Dışarıdan bakıldığında görünebilir şekilde gözleri yoktur ve ağzında beş dişi vardır. Ortalama yaşam süreleri 30 yıl olsa da, 200 yıldan fazla yaşayan örneklerine de rastlanmıştır.

7. Koi

Genellikle Asya göllerinde görülen bu büyük tipik balığı görmüşsünüzdür.  “Peçe” şeklindeki uzun bir kuyruğu ve çarpıcı renkleri vardır. Kökeni Çin olsa da, Japonya’da ünlenmiştir. Sazanın evcilleştirilmiş süs balığı halidir. Doğada Aral Gölü’nde ve Hazar Denizi’nde yaşarlar.

Koi, iyi şans demektir ve ilk kez Çing Hanedanlığı’nda (Çin) ve Yayoi döneminde (Japonya) görüldü. Çok dayanıklı balıklardır ve iki yüzyıl yaşayabilirler. En uzun yaşayan Koi’nin adı Hanko’ydu. Hanko 226 yaşında ölmüştür.

8. Tuatara

En uzun ömürlü hayvanlar listedemizdeki en son hayvan, endemik sürüngenler grubuna ait ve Yeni Zelanda yakınlarındaki adalarda yaşıyor. İsmi Maorice’de “dikenli sırt” anlamına gelmektedir. İguanaya çok benzemektedir ve uzunluğu 70 cm’yi bulabilir.

Tuataralar böcekler, yumurtalar, yavru kuşlar, salyangozlar ve kertenkelelerle beslenir. Soğukkanlı oldukları için birkaç saat güneşlenmeleri gerekir. Hiç şüphesiz ki, 200 yıla kadar yaşayabildikleri için uzun ömürlü hayvanlardan bir tanesi olarak sayılabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.