Peru'da Engelli Köpekler için Barınak Açılıyor

Peru'da Engelli Köpekler için Barınak Açılıyor

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2018

Sizlere, küresel hayvan hakları topluluğundan iyi haberler vermeyi seviyoruz.

Bu, hayvanlar ile ilgili, şu ana kadar hiç duymadığınız sevgi hikayelerinden bir tanesi. Bu hikayeyi sizinle paylaşarak başkalarının da bilgi sahibi olmasını umuyoruz. Bugün sizlere, engelli köpekler için yapılan bir barınaktan söz edeceğiz.

Adı, Milagros Perrunos olan bu barınak, temel olarak, istismar veya kaza sebebi ile hayatlarını kaybetmek üzere olan hayvanların, yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmaya adanmıştır.Bunu nasıl yapıyorlar? Bu güzel girişim hakkında daha fazla bilgi verelim.

Milagros Perrunos, engelli köpekler için çok özel bir barınak

engelli köpekler
Kaynak: elcomercio.pe

Bu hayvanlarla ne yapmak niyetindeler, ya da onları kurtarmak için ne yapıyorlar. Onlara ihtiyaç duydukları tıbbi yardımı verip, ihtiyaçları olan ilgiyi gösteriyorlar ve onlara gerçekten sevilecekleri ve hak ettikleri gibi iyi bir hayat sürebilecekleri bir ev buluyorlar.

Ancak, ne yazık ki engelli köpeklerin sahiplendirilmesi daha zor olduğu için, Milagros Perrunos onların barınakta kalmalarına gönüllü. Bunu da, aynı kaderi paylaşan diğer köpekler ile birlikte onlara hak ettikleri yaşam olanaklarını sağlayarak başarıyorlar. 

Engelli köpeklerin yardım almadan, tek başına hayatta kalma şansları çok azdır. Sokakta yaşanlar ise ne yazık ki ölüme mahkumdur. Hareket edemedikleri için ihtiyaçları olan kaynaklara ulaşamazlar. Ve tabii ki yaşamları için gerekli olan yiyecek ve suyu bulamazlar.

Bir barınakta sonsuza kadar yaşamak köpekler de dahil olmak üzere hiç kimsenin hayali olmasa da, barınakta çalışanlar ihtiyaçları olan tüm sevgiyi onlara veriyorlar. Yine de bazılarını sahiplenmek isteyen cömert kişiler oluyor.

Engelli köpekler için olan bu barınak Peru, Lima’da bulunuyor. Şu ana kadar toplam 39 “özel” köpek orada yaşamaya başlamış bile. Bazıları omurilik felci geçirmiş, bazılarının da ileri derecede sakatlığı var.

Bunu kim başlattı?

İnanılması güç gibi görünse de, bu yalnızca bir kişinin, Sara Moran’nın girişimi sayesinde başladı. Bunu neden yaptığını çok iyi bir şekilde açıkladı. Bunlar O’nun sözleriydi:

“Küçüklüğümden beri, hayvanlara olan tutkum her şeyden daha fazlaydı. Onlara karşı hep derin ve özel hislerim vardı. Belki bu sevgiyi tıpkı bebeklere karşı duyduğum sevgi ile, ki onları da seviyorum, karşılaştırabilirim. “Hayvanlarda, bu toplumda hakları olmayan, savunmasız ve masum olan ebedi çocukları görüyorum. Bir gün köpeğim Bear zehirlendi ve bence bu kırılma noktasıydı. Ailemde daha fazla evcil hayvana sahip olmak yasaklanmıştı … Ben öyle büyüdüm. “

Sara’ya göre, her şey Ana María Guerrero ile tanıştığında başladı. A na María Guerrero, Sara’ya evden eve sterilizasyon kampanyalarında işbirliği yaparak en çok ihtiyacı olanlara yardım etmesine imkan veren fırsatlar dünyasını açan kişiydi.

engelli köpekler
Kaynak: elcomercio.pe

Yolları ayrıldıktan sonra Sara, şu an Milagros Perrunos olarak bildiklerimizi başarabilene kadar 2007’de yoluna bağımsız olarak devam etti. Ama Sara yalnız değil. Hayvanlara, yalnızca fiziksel anlamda değil, duygusal olarak da ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayan bir hayvanseverler ekibine sahiptir.

Engelli köpeklerin hayatı bu sığınakta çok değişti: Kumsala gidiyorlar, sevgiyi ve gereken bakımı alıyorlar. İhtiyaç duydukları her şeye sahip olup, mutlu oldukları için de için de eksiklik hissetmiyorlar. Sadece engelli yürekleri olan ruhlar bu hayvanları göz ardı edebilir.

Daha dezavantajlı olanlara hala yardım etmek isteyen şefkatli ve samimi kalpleri olan insanlar olduğu için mutluyuz. Ve biz, Sara Morán’ın örnek girişiminin, nereden başlayacağını bilmeyen kişilere ilham vereceğini umuyoruz. Burada, yüce bir amaca hizmet edecek olan bir projenin bir şekilde başarılı olduğunu görebiliyorsunuz çünkü bunu tetikleyen itici bir güç var: aşk.

Fotoğraflar: elcomercio.pe


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.