Kediler Ne Kadar Yaşar?

Kediler Ne Kadar Yaşar?

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2018

Bir evcil hayvanın yaşam süresi birçok faktöre bağlıdır. Bunlardan biri de hayatları boyunca aldıkları bakımdır. Ortalama olarak, evde yaşayan hayvanların 12 yıllık bir yaşam süresi vardır (elbette birçok istisnai durum vardır).  Aşağıdaki makalede, kedilerin ne kadar süre yaşadığı sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bir Kedinin Hayatı

En iyi arkadaşınızın daha uzun ve daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için bir kontrol ve bakım planı yapmanız ve buna uymanız gerekir. Evcilleştirilmiş kediler (aynı zamanda da köpekler) insanlardan daha hızlı yaşlanırlar.  Buna binaen, bir insan yılının 7 kedi yılına eş değer olduğu bilinmektedir. Aslına bakılacak olursa bu önerme doğru bir önerme değildir; ama bir kedinin yaşam döngüsünü anlamak adına bizlere yardımcı olabilir.

ağaçta sallanan kedi

Uzmanlar,kedilerde ilk iki yıl içinde yaşlanmanın daha hızlı gerçekleştiğine katılıyorlar. Bu nedenle, bir kedinin hayatının ilk 24 ayı boyunca onda meydana gelen değişiklikler, daha sonraki yıllara göre daha yüksek oranda gerçekleşir.

Genel olarak, kediler köpeklerden daha uzun yaşarlar. Buna rağmen, her şey bakıma, yiyeceğe, kedinin cinsine, kedinin evlat edinmeden önce sokak kedisi olup olmadığına, aşılarının tam olup olmamasına, ve bu gibi durumlara bağlıdır.  Bir sokak kedisinin ortalama yaşam süresi 6 yıldır; ancak bir ev kedisinin ortalama yaşam süresi ise, sokak kedisinin iki katı olan 12 yıla kadar çıkabilir. 20 yıla kadar yaşayan kediler bile vardır.

Bir hayvanın ortalama yaşam süresi, aldığı bakıma bağlıdır. Ancak, bir kedinin meraklı kişiliği, onları birçok tehlikeye maruz kalmalarına karşı savunmasız kılar. Bu nedenle, kedinize sadece yakından göz kulak olmak ve ona bazı sınırlar koymak bile, onun ölümcül kazalardan korunmasına yardımcı olabilir.

Bir Kedinin Ortalama Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler

Hayvan dışarı çıksa ya da gün boyu kapalı bir ortamda olsa bile, bir kedinin normal yaşantısında, birçok tehlike vardır. Aşağıdakiler, kedinizin yaşam süresini etkileyebilecek faktörlerdir:

1. Kazalar

Bir evcil kedi, arabalara ya da ondan daha büyük hayvanlara bir sokak kedisinden daha az maruz kalmaktadır. Kediniz, ilk yolculuğu sırasında, bir kaza geçirebilir -bir yerlere koşarken başına gelebilecek her şey, bir tuzağa düşmek, hatta bir köpek tarafından saldırıya uğramak gibi.

2. Hastalıklar

Kedinin, dış dünya ile temas ettiği sürece bir hastalığa yakalanma olasılığı da artar. Erkek kediniz kızgınlık döneminde olan bir dişi kediyi ararken mahalleyi gezdiği zamanlarda, diğer erkek kedilerle kavga etmek zorunda kalabilir; virüs ve bakteriler içeren yaralanmalar yaşayabilir.

3. Şişmanlık

Şişmanlık da kedinizin yaşam süresini azaltabilen etkenlerden bir tanesidir. Sık sık dışarı çıkmayan ve çok az fiziksel aktivite yapan kediler, ciddi bir şekilde kilo alırlar. İnsanlar açısından obezite, kalp krizi, damar tıkanıklığı, ödem vb. gibi birçok farklı tıbbi duruma neden olur.

4. Veteriner bakımı eksikliği

Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının yıllık veteriner kontrolünü yaptırmaz. Bir kedi sahibi, kedisine tıbbi bakım yaptırmak yerine, kedisinin sağlıklığı göründüğü bahanesine sığınırsa, bu durum kesinlikle kedinin yaşam süresini ya da yaşam kalitesini düşürecektir. Bazı hastalıklarda gözle görülür bir semptom yoktur ve dolayısı ile bu tip hastalıklar tespit edildikten sonra kediler için çok geç olabilir.

>Bir Kedinin Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz?

yeni yıkanmış kedi

Her ne kadar evcil hayvanlarımızın sonsuza kadar yaşamasını istesek de, kedilerin ne yazık ki 12 ila 15 yıl arasında değişen bir yaşam süresi vardır. Yaşam sürelerini arttırmak için ilk olarak, kedinin iyi bir hijyene sahip olduğundan ve hayvanın sağlıklı olduğundan emin olun. Kedinizi kendi ihtiyaçlarına uygun bir şekilde besleyin, her gün içme suyuna temiz su koyun, periyodik olarak parazitlerini temizletin, tüm aşılarının yapılmış olduğundan ve gelecek aşılarının tarihlerinden emin olun ve kedinizin vücudundaki pireleri yok edin. Tüm bu saydıklarımız bir kedinin temel bakım planının bir parçasıdır.

Diğer bir yandan ise, evcil hayvanınızı kısırlaştırılmanın, onun için birçok avantajı olacaktır; çünkü kısırlaştırmak, cinsel hastalıkların bulaşmasını ve ayrıca erkek köpekler birbiriyle kavga ettiği sırada virüslerin yayılmasını önler. Kısırlaştırılmış dişi bir kedinin ise rahminde tümörlere sahip olma ihtimali de daha azdır.  Erkeklerde ise kısırlaştırma, idrar yolu ile ilgili problemleri önler.

Ana görüntünün kaynağı: The Collector of Instant Photography & Video


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.