Yarış Atı Hastalıkları: En Sık Görülenler

Yarış atlarında birçok hastalık görülür. Bunun nedeni, hareket sistemlerinin kaldıramayacağı yoğun fiziksel efora maruz kalmaları ve bu durumun sağlıklarına ve yarış becerilerine zarar vermesidir.
Yarış Atı Hastalıkları: En Sık Görülenler
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yarış atlarında sık görülen hastalıklar, atların hareket sistemlerindeki sorunları tetikleyen çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır. Genellikle bu hayvanlar, bu hastalıklara karşı zaten genetik yatkınlığı olan, özel olarak yetiştirilmiş, hızlı büyüyen ırklardır. Aslında bu tür hastalıklara neden olan şey, gereksiz sarf edilen efordur. Yarış atı hastalıkları, belki de düşündüğünüzden çok daha çeşitlidir.

Her ne kadar zarif ve sert görünseler de, atlar sahipleri tarafından düzgün bir şekilde bakılmazsa hızla hastalanabilirler. Yarış atlarında görülen en yaygın hastalıkların neler olduğunu ve bunları nasıl önleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Tırnak yaralanmaları yarış atlarında en sık görülen hastalıklar arasındadır

Toynak, koşan hayvanların anatomisinin en önemli parçalarından biridir; yarış atları ve toynakları sürekli olarak şunlara maruz kalır:

  • Aşınma
  • Nal takma işlemi
  • Sürekli banyo yapmak
  • Küçük alanlarda uzun süre kalmak

Toynakları etkileyen herhangi bir hastalık, yaralanmalara, apselere ve ağrılara neden olacağı için atların eğitimini kesintiye uğratacaktır.  Anti-doping kontrolü, anti-enflamatuvar ilaçlar da dahil olmak üzere birçok ilacın sistematik olarak uygulanmasını imkansız hale getirdiğinden, sorunun çözümü iyice karmaşıklaşabilir.

Yarış atı hastalıkları: Kemik ve eklem problemleri

Şimdi ise atlarda en sık görülen kemik ve eklem yaralanmalarından bahsedeceğiz.

Falanks kırıkları

Boyuna doğru kırıklar en yaygın olanlarıdır ve genellikle zorlu bir eğitim sonrası veya bir yarışın sonunda aniden ortaya çıkarlar. Bu yaralanmaların zamanla kötüleşmesi yaygındır; hatta bu yaralanmalar interfalanksiyal eklemleri bile tehlikeye atabilir.

Ufalanmış kırıklar (iki veya daha fazla parça) daha da karmaşıktır. Bu kırıkları ameliyatla veya atı bir şekilde hareketsiz kılarak tedavi etmek mümkündür; ancak böyle bir yaralanma sonucu hayvanın atletik yaşamı neredeyse bitmiş kabul edilir.

at toynağı ve insan eli yarış atı hastalıkları

Sesamoidit

Adından da anlaşılacağı gibi bu hastalık, topuk kemiğinin desteklenmesine yardımcı olan yardımcı kemiklerin yani sesamoid kemiklerin iltihaplanmasıdır. Bu durum, uzuvların aşırı efora maruz kalması nedeniyle yarış atlarında oldukça yaygın olarak gözlemlenir. Bu sorun, at belirli bir süre dinlenmiş olsa bile, eğitime devam ettikten sonra yeniden ortaya çıkabilir. Bu yüzden öncelikle bu sağlık sorununun altında yatan nedeni belirlemelisiniz.

Sesamoiditin komplikasyonlarından biri de kemiklerin aşırı çekişe bağlı olarak kırılmasıdır. Kemiklerin kırılması, topuk kemiği için tam bir destek kaybı olacaktır.

Hızlı cerrahi müdahale, hastalığın seyrini kolaylaştırabilir. Ancak asıcı bağ yırtılırsa hayvan atletik aktivitelerine devam edemez.

Sırt metakarpal kemiklerinde görülen hastalıklar

Bu sağlık sorunu, daha genç yarış atlarına özgü olan metakarpal kemiklerde meydana gelen bir dizi yaralanmayı kapsar. Bu yaralanmalar, kemiği ve kemik zarını iltihaplandıran sürekli egzersizden kaynaklanır. Bu durumun sonucunda kemik çatlakları, kanamalar ve son olarak kemiğin kaynamasıyla da kallus (iyileşme sırasında kırık bir kemiğin uçları etrafında gelişen sert kemik dokusu) meydana gelir. . Bu koşullarda problemli uzvun iyileşmesi son derece zordur.

Önlem almak, bu hastalık için en iyi yapılacak şeydir. Örneğin iskeletleri hala gelişmekte olduğu için atları çok küçükken eğitmekten kaçının.

Yarış atlarında görülen tendinit hastalıkları

Bu durum tendonların, yüzeysel ve derin fleksörün iltihaplanması anlamına gelir. Genel olarak buna sebep olan şey, mekanik gerilim nedeniyle meydana gelen esnemedir.

İlk belirti, “eğri tendonlar” olarak da bilinen bölgedeki iltihaplanmadır. Bu durum her zaman topallığa yol açmaz, bu yüzden de çoğu zaman atın bakıcısı tarafından fark edilmez. Bu önemli bir sorundur; çünkü fark edilmediği için at antrenmana devam eder ve yaraları daha da kötüleşir. Bu durum fibroza neden olabilir. Fibrozlu bir tendon sağlıklı bir tendonla aynı esnekliğe sahip olmaz ve atın atletik yetenekleri bu nedenle sınırlanır.

Bu hastalığın tedavisi, büyük hayvanlar için uyarlanmış bir havuzda hafif fizyoterapi egzersizlerini içermelidir.

Havuzda yüzen at ve fizyoterapi

Osteokondrit bozukluk (kıkırdak bozukluğu)

Bu bozukluk, eklem kıkırdağı gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır ve atlarda nispeten daha yaygın gözlemlenir. Bu hastalık sonucu kıkırdaklar normalden daha zayıf büyür ve yoğun egzersizle de parçalara ayrılır. Daha sonra ise ortaya çıkan parçalar kısmen kemiğe yapışabilir veya eklem çevresinde dolaşabilir.

Osteoartrit veya dejeneratif eklem hastalığı

Bu sağlık problemi yarış atlarında yaygındır ve hareketli eklemleri etkiler. Eklemlerin aşırı zorlanması, eklem kıkırdağının ve sinovyal zarın dejenerasyonunu tetikler. Dahası, bu durum kalıcı eklem hasarına yol açan kısır bir travma ve iltihap döngüsünü başlatır.

Hyalüronik asit ile bu hastalığın tedavisi mümkün olabilir. Bu madde, eklemin doğal olarak yenilenmesi için dokuyu uyarır.

Rabdomiyoliz, yarış atlarında en sık görülen hastalıklardan biridir

Bu hastalığın kaynağı hala bilinmemekle birlikte, vakaların çoğunda ortak bir faktör vardır: Tahıl açısından zengin bir diyetle birkaç gün dinlenmenin ardından yoğun bir eğitim sonrası ortaya çıkar. Belirtileri şunları içerir:

  • İlk olarak ağrı hissi ve hareket etmede isteksizlik
  • Aşırı terleme
  • Kalp ritminde artış
  • Kas kütlesinin sertleşmesi
  • Koyu renkli idrar

Son olarak şunu da belirtmeliyiz, atlarda görülen hastalıkların birçok farklı tedavisi vardır ve bu tedavilerin çoğu zayıf kasları düzeltebilir. B1 ve E vitaminleri, selenyum, anti-enflamatuvar ilaçlar ve kas gevşeticiler bu konuda size yardımcı olabilir. Yarış atı hastalıkları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız veterinerinize danışabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.