Thoroughbred Safkan At - Yarış İçin Üretildi

Safkan at, çok amaçlı bir attır ve artık yarışmayanların çoğu, ata binmek veya at sürmek için mükemmeldir.
Thoroughbred Safkan At - Yarış İçin Üretildi

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2021

Bugün size güzel bir cinsten bahsetmek istiyoruz: Thoroughbred safkan at. İnternette yeşil bir çayırda koşan kaslı, zarif, siyah bir atın fotoğrafını görmüş olabilirsiniz. İnsanlar genellikle onu bilgisayarda arkaplan görseli olarak seçerler. Eğer öyleyse, o zaman İngiliz safkan atının nasıl olduğu hakkında bir fikriniz var. Şimdi, daha fazlasını öğrenelim.

Safkan at hakkında

Menşei

Bu at en iyi bilinenlerden biridir ve aynı zamanda hızı nedeniyle dünyanın en popülerlerinden biridir. En tanınmış at yarışlarının en olağan katılımcılarıdırlar.

bağlanmış at

Bu tür, dünyanın her yerinden ve tüm ırklardan atlarla çeşitli çiftleştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca ortak bir özelliği paylaşıyorlar: hızlılar. Aslında bu ırkı yaratmanın asıl amacı yarıştı.

Bu atların tarihi 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır; I. William’ın yanında yer alan Normanlar’ın Endülüs atlarını yanlarında getirdikleri zamanlara. Ancak daha sonra, 12. yüzyılda İngilizler de Arap atlarıyla geldiler. Yani 16. yüzyılda bu atların İngiliz, Arap ve Barb kanı vardı. Tüm İngiliz safkanlarının soyundan geldiği üç aygır şunlardır:

  • Byerley Türk (1680)
  • Darley Arap (1704)
  • Godolphin Arap (1729)

Bu cinsin özellikleri

İngiliz safkan atının en dikkat çekici özelliklerinden biri büyüklüğüdür. Bunun nedeni, büyük olmaları ve göğüste 1.6 m ila 1.7 m ölçülerinde olmalarıdır. Boyutlarına rağmen bu atlar hafif ve çeviktir. Yarış söz konusu olduğunda bu çok önemlidir.
Tahmin edebileceğiniz gibi, iki safkandan doğan safkan bir at zaten saf bir cinstir. Zarafetleri karakteristiktir ve hareketleri görkemlidir. İnsanlar ayrıca bu hayvanları binicilik gösterilerinde kullanırlar.

Burunları kaslı ve gözleri badem şeklindedir. Ayrıca boyunları parlak ve kıllıdır.
Bu tür atın kuyruğu uzundur ve görkemli bir yapıya sahiptir. Ayrıca bacaklarının alt kısmındaki aşırı tüyler nadiren fark edilir.

Safkan at – karakter

Safkan, “sıcakkanlı” olarak bilinen atlar arasında yer alır. Daha önce de söylediğimiz gibi, insanlar onları çeviklikleri, hızları ve dayanıklılıkları için seçerler.

Bu tür bir at, biraz hassas olmasına rağmen cesur ve zekidir. Acemi biniciler için uygun bir at değildir. Bu nedenle, yalnızca bir uzman onların dürtülerini ve güçlü kişiliğini kanalize etmelerine yardımcı olabilir.

Yukarıdakilerin tümü, bunun imkansız olmasa da evcilleştirilmesi kolay bir at olmadığını gösteriyor. Bunun nedeni baskın ve çok zor bir kişiliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle, güçlü, deneyimli bir kişinin eşliğinde gelişir.
Akılda tutulması gereken bir şey, bu tür atların biraz zayıf olduğu ve çok fazla yaralandığıdır.

ahırda duran beyaz safkan at

Safkan at hakkında gerçekler

Genel olarak, bu cinsin tüm örnekleri büyük olsa da, göze çarpan bir tane vardır. Kanada’da doğmuş, 1.98m boyunda ve 950 kg ağırlığında safkan bir at olan Tritonis’ten bahsediyoruz.

Bu cins erken yaşlanır, bu nedenle sadece 20-25 yaşına kadar yaşarlar. Sadece Tango Duke adlı bir örnek 42 yıla kadar yaşadı.

Peki siz bu harika tür hakkında ne düşünüyorsunuz? Biz onları seviyoruz ve umarız siz de seversiniz. Evinizde safkan bir at için yer var mı? İlginizi çekebilir ...

At Davranışı Hakkında Her Şey: Karakteristikler ve Kişilik
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
At Davranışı Hakkında Her Şey: Karakteristikler ve Kişilik

Farklı at kişilikleri, aynı duruma farklı tepkileri açıklayabilir. At davranışı bilmek biniciler için olduğu kadar at severler için de önemlidir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.