Endülüs veya Saf İspanyol Atı

18 Temmuz 2021
Bu at, engebeli araziyle karşı karşıya kaldığı ve vahşi boğalar da dahil olmak üzere yerel vahşi yaşamla bir arada yaşaması gerektiği için kedi gibi çevikliğe, güce ve güzelliğe sahip olacak şekilde gelişti.

Dünyada birçok at türü ve cinsi vardır. Onları öğrenmek, bu harika hayvanlarla daha özel bir bağ kurmamıza yardımcı olur. Sonuçta binlerce yıldır varlıklarını bizimle paylaşıyorlar. Bugün size Saf İspanyol atı hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Saf İspanyol atı aynı zamanda Endülüs atı olarak da bilinir ve bu hayvan tek kelimeyle görkemlidir. Onları daha iyi tanımak için sabırsızlanıyor musunuz? O zaman başlayalım!

Saf İspanyol atı hakkında bilmeniz gereken her şey

Tarihi ve Kökenleri

Diğer bazı at ırklarında ve türlerde olduğu gibi, Saf İspanyol atının kökenleri henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Ancak uzmanlar, bugün bildiğimiz Endülüs atıyla pek çok benzerlik taşıyan binicilik kanıtları olduğu için onları Roma öncesi çağda buluyor.

Romalı filozoflar ve yazarlar zaten bu ırktan bahsetmişler ve onu güzel, zarif, uysal, cesur ama kibirli ve savaşa veya Roma sirk oyunlarına katılacak kadar cesur olarak tanımlamışlardır.

16. yüzyılda, İspanyol Kralı II. Felipe, Cordoba Kraliyet Ahırlarını yarattı. Daha sonra Guadalquivir bölgesinden en iyi olduğunu düşündüğü aygırları ve kısrakları bir araya getirdi. Sonuç olarak, daha sonra National Stud olarak bilinecek olan ünlü Royal Stud doğdu.

Saf İspanyol atı bu ahırlarda doğdu. Daha sonraki günlerde Avrupalılar Amerika’ya çeşitli örnekler gönderdiler ve cins tüm ülkeye yayıldı. Sonuç olarak, ABD’de gelişen at ırklarının çoğu, Endülüs atı ile benzer karakteristik özelliklere sahiptir.

ata binen şık giyimli insanlar
Görselin kaynağı: Angel Aroca Escamez

Özellikleri

Kafa

Başları, düz veya hafif dışbükey bir profille vücutlarının büyüklüğü ile tamamen orantılıdır. Kulakları orta büyüklükte, birbirine tamamen paraleldir. Ek olarak, alın biraz şişkindir ve gözleri ifade dolu, çok parlak ve yoğun bir bakış atar.

Boyun

Uzun ve geniş boyunları vardır, iyi tanımlanmış omuzlara ve büyük bir göğüse sahiptirler. Ayrıca boyunları orta büyüklükte ve hafifçe kavisli, çok kaslı, güçlü ve serttir.

Bacaklar

Arka uylukları kaslı, kalçaları hafif kavisli ve  bacakları çok uzundur. Sonuç olarak, geniş, güçlü ve çok iyi tanımlanmış arka ayakları vardır. Ayrıca, kısa bir sırta ve geniş, güçlü bir arka kısma sahiptirler.

Hareket

Endülüs atı, uzatılmış, yükseltilmiş, ahenkli ve uyumlu hareketlere sahip çevik bir hayvandır. Ayrıca, gelişmiş bağlantılı ve dönüşler gibi zor hareketleri hızlı bir şekilde öğrenmeye yatkınlıkları vardır.

Saf İspanyol atının karakteri ve öfkesi

İspanyol Safkan Atı dengeli, asil ve uysal bir karaktere sahip çok yönlü bir örnektir. Durumlara, koşullara veya binicilere uyum sağlamakta büyük kolaylık sağlarlar. Ayrıca, jokeylerinin isteklerine hızlı bir şekilde yanıt verirler. Bu onların itaatkar olma ve öğrenme yeteneklerini gösterir.

Daha ilginç gerçekler

Dünyadaki binicilik tutkunları bu muhteşem ata imreniyor. Bu nedenle, onlar ve nasıl yetiştirildikleri hakkında biraz daha konuşmak istiyoruz.

safkan endülüs atı
Görselin Kaynağı:ValenciaCaballo

Onları yetiştiren kişilerin kalifiye olabilmesi için bir dizi şartı yerine getirmeleri gerekir. Sonuç olarak, bu gereklilikler, cinsin karışmasını ve soy ağacını kaybetmesini önleyecektir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Erkekler her zaman omuzlarda 155cmden  daha uzun olmalıdır (dişiler için 152cm).
  • Qualified Breeders Tribune (Nitelikli Yetiştiriciler Tribünü) tarafından belirtilen minimum işlevsel gereksinimleri karşılamalıdırlar.
  • Osteoartrit, osteokondroz ve diğerleri gibi hastalıkları ekarte etmek için bir radyoloji sınavını başarıyla geçmelidirler.
  • Üreme sistemlerinde üreme sorunlarına yol açabilecek sorunları ekarte etmek için test yapılması zorunludur.
  • Erkeklerde ise binicilik davranışlarını öğrenmek için bir binicilik testinden geçilmesi gerekir.

Umarız bu makaleyi okuyarak bu harika cinsi artık daha iyi tanıyorsunuzdur. Özetle, bu zarafet, zeka ve güçle dolu bir at.

Görsellerin kaynağı: David De Biasi ve Angel Aroca Escamez.