Dünyadaki En Hızlı Köpekler Hangileridir?

Tazıların var olan en hızlı köpekler olarak kabul edildiği doğru olsa da (belki de köpek yarışlarında sıkça görüldükleri için), gerçekten de hızlı olan başka uzun bacaklı köpek cinsleri de vardır.
Dünyadaki En Hızlı Köpekler Hangileridir?

Son Güncelleme: 19 Mart, 2019

İnsanlar her zaman tazıların dünyadaki en hızlı köpekler olduğuna inanmışlardır. Bu doğru olsa da, listede bulunmayı hak eden birçok köpek cinsi vardır. Dünyadaki en hızlı köpeklerin hangileri olduklarını bilmek ister misiniz? O halde bu makaleyi okumaya devam edin!

Dünyadaki en hızlı köpekler

Vizsla

Vizsla (yukarıdaki resimde) Macaristan’da ortaya çıkan orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Hızı saatte 60 kilometreye ulaşabilir ve insanlar tarafından avlanmak için kullanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Vizsla cinsi neredeyse tükenmiştir.

Ancak birkaçı hayatta kalmayı başardığı için, bu köpek cinsi hala vardır. Bu cins avlanma için kullanılsa da, çok daha fazla insan evcil hayvan olarak onları barındırır. Çünkü bu hayvanlar arkadaş canlısıdır ve kendilerini sahiplerine bağlarlar.

Rat Terrier

Rat (fare) Terrier, dünyadaki en hızlı köpekler arasına giren köpek cinslerinden biridir. Çünkü bu hayvanlar saatte 60 kilometrenin üzerinde bir hıza ulaşabilirler.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nden gelseler de, İngilizler onları yabani tavşan ve sincap avlamak için kullanmıştır; ki bu uygulama Kuzey Amerikalılar tarafından da takip edilmiştir.

dünyadaki en hızlı köpekler

Küçük cins köpeklerden olan Rat Terrier’lerden mükemmel birer evcil hayvan olur; çünkü çok kolay uyum sağlayabilirler, sevgi dolu hayvanlardır ve her ortamda mutludurlar.

Borzoy

Borzoy, görerek iz süren tazılar ailesinin bir üyesidir ve Rusya kökenlidir. Borzoy cinsi köpekler sessiz ve arkadaş canlısı olmaları ile bilinirler ve ayrıca çok yüksek hızlara ulaşabilirler.

dünyadaki en hızlı köpekler Borzoy

Dünyadaki en hızlı köpekler arasında saydığımız Borzoylar, çok hızlı koşmalarının yanı sıra, bunu rekor sürede yapabilen ve uzun mesafeler boyunca sabit bir hızda koşmayı başarabilen hayvanlardır. Ayrıca çok incedirler ve uzun bacakları vardır.

Border Collie

Her ne kadar bu cins her zaman çok tatlı bir köpek olarak kabul edilse de, onun da dünyanın en hızlı köpeklerinden biri olduğunu çok az sayıda insan bilir.

Border Collie’ler onlarca yıl boyunca bir çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni kaybolan koyunları ve çiftlik hayvanlarını yakalamak için saniyeler içinde çok yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Bu hayvanlar saatte maksimum 50 kilometreye ulaşabilir.

koşan border collie

Gazal tazısı

Saluki, Gazel tazısı ya da İran tazısı olarak da bilinen Gazal tazısı bir av köpeği olarak sınıflandırılır ve çok hızlı olduğu bilinmektedir. Bu, dünyanın bilinen en eski köpeklerinden biridir ve avcılık için kullanılmıştır. Aynı zamanda dünyadaki en hızlı köpeklerden biridir ve saatte 60 km’nin üzerindeki hızlara ulaşabilir.

karda duran saluki

Danua

Eğer bir köpeğin uzun bacakları olması aynı zamanda yüksek bir hıza ulaşabildiğinin bir göstergesiyse, o halde Danua da dünyadaki en hızlı köpekler listemize dahil olmalıdır. Çünkü bu köpekler saatte 70 kilometrenin üzerindeki hızlara ulaşabiliyorlar!

siyah renkli danua

Bunun yanı sıra, Danua cinsi köpekler, onları mükemmel bir evcil hayvan yapan bir kişiliğe sahiptirler. Ancak onlar için çok fazla yere ihtiyacınız vardır! Ve tabii ki, günlük çok iyi miktarda egzersiz yaptırmanız da gerekir.

Afgan tazısı

Adlarından da anlaşılacağı gibi, bu cins Afganistan’dan geliyor. Afgan tazıları güzelliği ile öne çıkan başka bir görerek iz süren tazı türüdür. Bu hayvanlar avlanmak için kullanılmış olmasına rağmen, bugün insanlar onları evcil hayvan olarak görüyor. Ayrıca, hızları birçok köpek çevikliği müsabakasında teste tabi tutulmaktadır.

afgan tazısı

Görerek iz süren tazılar her zaman çok yüksek hızlara ulaşmaları ile bilinen hayvanlar olmuşlardır; ancak aralarından bazıları özellikle de bu özellikleriyle öne çıkar. Çünkü çok güçlüdürler ve uzun bacakları vardır. Afgan tazısı ise kesinlikle bu listede yer almaktadır.

Whippet

Whippet cinsi köpekler de görerek iz süren tazılar arasındadır. Bu da onların uzun boylu, uzun bacaklı ve ince oldukları anlamına gelir. En yüksek hızları saatte 65 kilometre civarındadır ve İngiltere’de küçük geyik avlamak için kullanılıyorlardı.

whippet cinsi köpek

Her ne kadar daha yüksek hızlara ulaşabilecek başka köpekler olsa da, Whippet cinsi köpekler hızlanma hızlarıyla bilinir. Bu hayvanlar yalnızca dört saniye içerisinde sıfırdan saatte 65 kilometreye kadar çıkabilirler. Sizce de bu inanılmaz bir özellik değil mi?

Yukarıda sizlerle paylaştığımız liste dünyadaki en hızlı köpeklerin listesidir. Ancak bu hayvanların aynı zamanda harika evcil hayvanlar olduğunu da unutmayın. Peki siz bu köpeklerden herhangi birini beğendiniz mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.