Logo image
Logo image

Arap Atı - Zeka ve Zarafet

2 dakika
Bu çok ilginç makalede, zekası ve zarafeti ile bilinen Arap atı hakkında her şeyi öğrenin. Keşfetmek için okumaya devam edin!
Arap Atı - Zeka ve Zarafet
Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2021

Pek çok farklı at ırkı olduğu için atların dünyası büyüleyicidir. Bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek, bu harika hayvan hakkında daha fazla şey keşfetmemize yardımcı oluyor. Arap atı hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Bu, İspanya’daki en yaygın atlardan biridir. Ancak, yaygın olması onu daha az ilginç yapmaz. Aslında yetenekleri ve güzelliği, atları ve binicilikle ilgili her şeyi sevenler tarafından aranan özelliklerdir.

Arap atının tarihi ve özellikleri

Tarihi ve kökeni

Görünüşe göre, bu en eski at ırklarından biridir. Bilim insanları, 4500 yıl öncesine dayanan arkeolojik bulgular keşfettiler. Bulguların özellikleri tam olarak aynı olmasa da benzerlikleri bu cinse ait olduğunu düşündürmüştür.

Some figure
Kaynak: Ealdgyth

Bu at türü, Doğu’nun çöllerinde ortaya çıktı. Daha sonra ticaret ve savaş nedeniyle yayıldı. Kısa süre sonra birçok insan hızı, zarafeti ve kemik gücü gibi özelliklerini takdir etmeye başladı. Arap atı yayılmaya başlayınca, birçok insan onu diğer at ırklarını geliştirmek için kullanmaya başladı. Bu nedenle tüm modern at ırkları bu ırkın özelliklerine sahiptir.

Başlangıçta bölgenin göçebeleri bu atlara çok iyi baktılar. Bu göçebeler onları korumak ve kollamak için çadırlarına bile alırlar. Bu, Arap atının en başından itibaren insanlarla özel bir bağ kurmasını sağladı ve bu da onun itaat etme, öğrenme ve insanları memnun etme isteğini geliştirdi.

Bununla birlikte, bu at, gücü ve bu görev için onu mükemmel kılan uyanıklık gibi diğer yetenekleri nedeniyle savaşlarda da kullanıldı. Yıllar geçtikçe, bu Arap atı sahiplerinin onlara saygı duymayı öğrenmesini sağladı.

Arap Atının Özellikleri

Kafası

Bu atın, gözlerine benzer geniş bir alnı olan, kama şeklinde zarif bir kafası vardır. Çok geniş ve açık burun delikleri vardır, burnu ise küçüktür.

Vücudu

Uzun, kalın, yüksek taşımalı bir kuyrukla biten kısa bir sırtı vardır. Arap atının ağır ve güçlü kemikleri vardır, bu da onu güçlü ve iri uzuvlara sahip kılar.

Boyutu

Amerika Birleşik Devletleri Binicilik Federasyonu’na göre, cins 143.3 ila 153.4 cm arasındadır. Bununla birlikte, federasyon, biraz daha kısa veya daha uzun olan diğer örnekleri de safkan olarak kabul etti.

Avrupa ve Amerika’da bu boyut yeterli görünmüyordu. Böylece, 152.4 ve 162.6 cm arasında ölçülen atları yetiştirmek için Arap atlarını çiftleştirdikleri bir zaman vardı.

Some figure
Kaynak: José Reynaldo da Fonseca

Arap atının mizacı

Arap atı, tarihin başlangıcından beri insanlarla yakın bir ilişki içindedir, bu nedenle bu cins çok uysal ve eğitilmesi kolaydır. Öyle ki, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bu cins, 18 yaş ve altı genç yetişkinler için spor yarışmaları için kullanılmaktadır.

Bu hayvanın zekası, duyarlılığı ve insanlarla ne kadar iyi anlaştığı, onu çabuk öğrenen ve iletişim kurması kolay bir ata dönüştürmüştür.

Ancak aynı özelliklerden dolayı bu at, iyi huyları öğrendiği gibi kötü huyları da çabuk öğrenmektedir; dolayısıyla ona nasıl muamele edildiğine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, kötü niyetli hareketler görürse veya deneyimsiz biniciler ona kaba davranırsa isyan edebilir.

Arap atı hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, muhtemelen her at türünün benzersiz olduğunu ve hayvanların güzelliğinin insanları şaşırtmaktan asla vazgeçmeyeceğini fark etmişsinizdir. Bu görkemli hayvan hakkında ne düşündünüz?

Görüntülerin kaynakları: Jimmy Baikovicius, Ealdgyth ve José Reynaldo da Fonseca

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.