Dünyada En Çok Kullanılan On Koşum At Irkı

Bildiğimiz at ırkları 1900'lerin başlarındakilerden oldukça farklıdır. Şimdilerde insanlar onları aile gelirinin ekonomik bir parçası olarak değil, bir hobi olarak tutuyorlar.
Dünyada En Çok Kullanılan On Koşum At Irkı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Koşum at ırkları, bugün bildiğimiz gibi, 18. yüzyıla kadar yoktu. Bunun nedeni, insanların ırkı askeri, tarımsal ve endüstriyel ihtiyaçları karşılamak için yaratmış olmalarıdır. Şu anda değerleri, güçleri ve çekme kapasitelerinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak, bu atlar 90 kg ağırlığa sahip olabilir ve uygun bakım ve yiyeceğe ihtiyaç duyar. Bu nedenle, en çok kullanılan 10 koşum at ırkının hangileri olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Koşum at ırklarının kökeni ve faydası

Geçmişte, koşum atlar itici güç olarak hizmet etti. Ancak dayanıklılıkları ve yükseklikleri nedeniyle insanlar onları tarımsal faaliyetlerde, genellikle arabaları çekmek için kullanmaya başladılar. Böylece, daha büyük atlar ağır makineleri hareket ettirirken, daha hafif olanlar arabaları sürdü.

Bugün bile insanlar bu atlara özellikleri nedeniyle değer veriyor. Aslında onları ağır ve hafif yük atları olarak ayırıyoruz ve birkaç çeşidi var. Bu nedenle, temel özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

En çok kullanılan koşum at ırkları

1. Shire

Bu İngiliz atı dünyanın en büyüğüdür. 700 ila 1000 kg arasında ağırlığa sahiptir ve 1.5 ila 1.8 m yüksekliğe ulaşabilir. Bu yüzden insanlar onları bataklıkları kurutmak için kullandılar. Bu atlar, Hollandalı atlarla birlikte büyümüş ve onlarla birlikte yetiştirilmiştir.

Büyük bir kafaları, kısa bir boynu, kısa bir belleri ve sağrıları vardır ve uzuvları geniş ve kalındır. Ayrıca, tarımsal işler ve ağır hizmet tipi çekiş için harikadırlar.

2. Belçikalı

Bu atlar Belçika’dan ama ABD ve Kanada’da yaşıyor. İyi gelişmiş ve sağlam bir gövde ile özellikle büyük yükleri taşımak için kullanılırlar.

koşum atları arabayı çekiyor

3. Koşum at ırkları – Percheron

Bu hayvan, Perche, Fransa’nın tepelerinden gelen atlardan ve koşum at ırklarından elde edilen bir cins. Bu, hepsinin arasında en bilinen cinsidir. En eskileri Haçlı Seferleri sırasında da varlardı. Avrupalılar onu 1839’da ABD’ye ihraç ettiler, çünkü orada çiftçilerden çok değer görüyordu. Şu anda, bu at eğlence etkinlikleri, fuarlar ve yarışmalarda bir amaca hizmet ediyor.

Bu hayvan, fiziksel nitelikleri nedeniyle öne çıkıyor. Çevik, güçlü ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Boynu güçlü bir baş ve uzuvlarla kısadır. İki tipi var:

  • The Grand Percheron, 1.5 metreden uzun ve 1000 kg’ye kadar.
  • Ve The Little Percheron, yaklaşık 600 kg

4. Clydesdale

Bu ilginç bir koşum at ırkıdır. Bu, Flaman hayvanları ile İskoçya’dan gelen ağır atış kısrakları arasındaki bir çaprazlamanın sonucudur. Shire ve Arabic ile çaprazlayarak cinsi geliştirdiler. Daha çarpıcı ve eklemlerinin sağlam olmasının nedeni budur. Bu atlar Shire kadar güçlü.

5. Ardennais

Bu çok eski bir at cinsidir. Ardennes’in dağlık bölgesinde, Fransa ve Belçika sınırında doğdular. Bu atlar güçlü ve istekli. Hızlı koşma ve topçu olarak kullanma yetenekleri sayesinde, Napolyon dönemindeki insanlar onları severdi. Genellikle orta ağırlıktadırlar ve küçük bir kafaya, kısa ve kalın bir boyuna ve kısa uzuvlara sahiptirler.

biri yatan iki at

6. Bretonlar

Bu cins Orta Çağ’dan beri var ve Brittany ve Fransa bölgesinden geliyor. Arap, Alman ve safkan ırkların melezlenmesinin sonucudur. Bu nedenle, sağlamlıkları ve hafiflikleri, onları saha çalışması ve yarı hızlı çekim için özel kılar.

Brittany’nin farklı bölgelerinden üç alt Breton türü vardır. Ayrıca, kapsamlı dirençleri ve sessiz yaşamları ile karakterize edilirler.

7. Suffolk Punch

Adını taşıyan ilçeye özgü bir cins, bir dizi yerli ırkın sonucudur. İnsanlar, yetenekleri ve uysallıkları nedeniyle onları çiftlik işlerinde kullandılar. Şu anda, nüfusları azalmaktadır. 680 kg üzerinde bir ağırlığa ve kısa bel ve uzuvlara ve uzun ve geniş bir sağrıya sahiptirler. Ayrıca uzun yaşarlar ve hayatta kalmak için çok fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazlar.

8. İtalyan Heavy Draft

Bu, Pastier-Breton ile çaprazlamanın sonucudur ve daha küçük ve daha aktif bir türdür. Boyları 1.3 ila 1.5 metreden fazladır ve sağlam bir vücuda, güçlü omuzlara, sarı bir kuyruğa ve kaslı bacaklara sahiptirler. İnsanlar sakin bir tavırları olduğu ve güçlü oldukları için çiftliklerinde kullanırlar.

9. Latvian

Bu hayvanlar güçlü bir kişiliğe sahiptir ve boyu 1.5 metreden fazladır; yorulmazlar. Bunun nedeni, İskandinav kanına sahip olmaları ve bu nedenle çiftlik işlerine yönelik olmalarıdır. Üç tip vardır:

  • Latvian
  • Heavy draft
  • Standart ve en hafif olan

10. Boulonnais

Bu cinsin özelliklerinin çoğu Arap atlarından gelmektedir. Ancak, Fransa’nın Boulogne kentinde yaşarlar. Hem dirençli hem de çarpıcı olmaları bakımından türünün diğerlerinden farklıdırlar. Ek olarak, oldukça büyüktürler ve 850 kg ağırlığa kadar çıkabilirler ve insanlar onları yavaş çekim için kullanırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.