Ünlü İngiliz Irkları: Clydesdale Atı

13 Temmuz 2021
Hayvan sevgisinin bizi toplum olarak daha iyi yaptığı söylenir. Etrafımızı saran hayvanları öğrenmek, onları daha çok sevmemizi sağlıyor. Bugün size dünyanın en ünlü İngiliz ırklarından biri olan Clydesdale atından bahsetmek istiyoruz.

Farklı at ırklarından bazılarını tanımak, özellikle bir şehirde yaşıyorsanız ve onları düzenli olarak görmeye alışık değilseniz, sizi bu büyüleyici hayvanlara yaklaştırmanın harika bir yolu olabilir. Bugün size dünyanın en görkemli ırklarından birinden bahsetmek istiyoruz: Clydesdale atı.

Clydesdale atı hakkında bilmeniz gereken her şey

Kökenleri

Belirli bir türün kökenini keşfetmek, davranışları ve fiziksel özellikleri hakkında çok şey anlamamıza yardımcı olabilir. Ama Clydesdale tam olarak nereden geliyor?

Bu cins, adını aldığı İskoçya’daki Clyde Vadisi’nden gelir. Bugün, en ünlü İngiliz yük atlarından biridir. Başlangıçta yerli İngiliz kısrakları ve Flaman aygırları arasında bir melez olmalarına rağmen, daha sonra Shire atlarıyla da yetiştirildiler.

18. yüzyılın ortalarında, işçiler Clyde Valley kömür madenlerine giden demiryolu hatlarında onarımlar yaptılar. Bu, yerli atların çekemeyeceği kadar ağır olan özel makineler gerektiriyordu.

Sonuç olarak İskoçya, güçleri ve dayanıklılıklarıyla ünlü Flaman atlarını ithal etmeye başladı. Yetiştiriciler daha sonra onları yerli kısraklarla geçerek Clydesdale’e yol açtı. Güçlü ve görkemli, demiryolu hatlarında çalışmak için idealdiler.

clydesdale atı otluyor

Bu, Clydesdale atının kökenleri hakkında en yaygın olarak kabul edilen teori olsa da, başkaları da var. Örneğin, bazıları benzer başka bir türün soyundan geldiklerine inanırlar. Bununla birlikte, Flaman atlarından türedikleri fikri açık ara en popüler olanıdır.

Fiziksel özellikler

Güçlü ve atletik Clydesdale, taslak at ailesinin bir üyesidir. Bununla birlikte, İngiliz ırklarını karakterize eden o seçkin ve zarafet havasını korudular.

1.8 m yüksekliğe sahip bu atların heybetli bir duruşu var. Görünüşte aşırı kaslı olmasalar da, son derece güçlü uzuvlara sahiptirler. Bacaklarının alt yarısı beyaz renkteyken, tipik post renkleri defne, kestane, beyaz, kahverengi, siyahtır.

Mizacı

Yük atları, genellikle hem fiziksel hem de zihinsel olarak yüksek basınçlı durumlara maruz kaldıklarından rahat, uysal bir mizaç gerektirir. Bunlar Clydesdale atını tanımlayan özelliklerdir. Aynı zamanda iyi doğaları, cesaretleri ve büyük bir çalışma istekleri ile ünlüdürler.

Ne kadar mükemmel bir atı kaybederler, yönsüzlükten ve onu yönetme cesaretinden yoksunlar!

– Büyük İskender

Clydesdale’ler, işlerini iyi huylu bir şekilde tamamlayan yük çekme atları olarak doğar. Her zaman her şeylerini verirler ve bunu övgü ya da ödül beklemeden yaparlar. Buna, sahiplerine karşı büyük bir sadakat duygusu da ekleyebilirsiniz.

Clydesdale atı: sağlık

Clydesdale’in büyük gücü, yalnızca günlük işleri için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda onu sağlıklı ve dayanıklı bir hayvan da yapar. Kolay hastalanmazlar ve genellikle diğer ırklardan daha uzun yaşarlar.

Irka özgü özellikler

Güçlü ama zarif, güçlü ama alçakgönüllü, uzun ömürlü ama sağlıklı Clydesdale atı gerçekten özel bir cins. Clydesdale’in bir başka dikkate değer özelliği de, 1893’te iki aygır 128 ton kereste çektiğinde dünya rekoru kırarak şampiyon olmalarıdır.

Gördüğünüz gibi, doğa bizi şaşırtmaktan asla geri kalmıyor. Dünyadaki hayvanlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, gezegenimiz o kadar hayranlık uyandıran hale gelir. Clydesdale atı bir istisna değildir.