5 İskandinav Köpek Irkı

21 Ağustos 2018
Kalın kürkleri sayesinde çok soğuk iklimlerde bile yaşayabilen İskandinav köpek ırkları geldikleri yerlerde kızak çekmeleri için kullanılmaktadırlar.

Karda ve soğuk hava şartlarında sorun yaşamadan yürümelerini sağlayan gür kürklerinden onları kolayca tanıyabilirsiniz. Bu yazımızda 5 İskandinav köpek ırkı hakkında bilgi veriyoruz.

İskandinav köpek ırkları hangileridir?

Günümüzde onları hemen hemen her yerde görebiliyor olsak da, İskandinav köpekler ve kar köpekleri 4 mevsim soğuk olan yerlerde yetiştirilmiştir. Bu nedenle, kalın kürkleri vardır ve genellikle kızak çekerler. İşte 5 İskandinav köpek ırkı:

1. Sibirya kurdu

İskandinav köpek ırkları listemizin ilk sırasında Sibirya kurdu bulunuyor. En ünlü İskandinav köpeği olan Sibirya kurdu (fotoğrafını makalenin başında görebilirsiniz) geyik otlatması, kızak çekmesi, yoldaş olması ve çocukları sıcak tutması için bir kabile tarafından üretilmiştir.

Bir kurdu andıran bu köpekler orta büyüklüktedir, siyah veya kahverengi yamalı çok kalın beyaz kürkleri vardır ve çoğunun gözleri açık mavi renktedir. Oldukça zeki bir ırk olan Sibirya kurtları havlamak yerine ulurlar, ayrıca sürü halinde yaşamayı severler.

2. Samoyed

Samoyed ırkı köpekler gülen yüz yapılarıyla ünlüdür. Bu nedenle Amerikalılar bu köpeklere “gülen yüz” adını vermişlerdir. Samoyed ırkı köpeklerin kökeni kuzey Rusya‘dır. Göçebe çobanlar, bu köpekleri hayvanları gütmesi, kızakları çekmesi ve geceleri sahiplerine sıcak tutması için üretmişlerdir.

Samoyed

Samoyed siyah olan burnu ve gözleri dışında tamamen beyazdır ve kürkü çift katlıdır. Diğer bir ayırt edici özelliği ise, “kanca” gibi görünen ve arkaya doğru katlanan kuyruğudur. Çok enerjiktir ve yaşlandığında bile çok mutlu olan bir köpektir. Fakat iyi bir bekçi köpeği değildir.

3. Alaska kurdu

Alaska kurdu en eski kızak köpeklerinden biridir. Görünüşü kurda benzer ve birkaç kilometre boyunca büyük yükler taşıyabilir. Bu köpeklerin oldukça gür gri, siyah ve beyaz renklerde tüyleri vardır. Ayrıca, kuyruğu geri doğru katlanır ve kulakları sivridir.

Alaska kurdu

Alaska kurdunun oyuncu bir karakteri vardır. Sahibine sadıktır ve çocuklara karşı korumacıdır. Açık alanlarda ve dışarıda olmayı sever. Korkusuz ve enerjik olan bu köpekler sürü halinde diğer köpeklerle yaşamayı tercih eder.

4. Norwegian Elkhound

Bu İskandinav köpeği Avrupa’da, tam olarak ulusal köpek olarak kabul edildiği Norveç’te ortaya çıkmıştır. İlk başlarda geyik avlamak için kullanılmıştır ve Elkhound “Kanada geyiği avcısı” anlamına gelir.

elkhound

Günümüzde, av köpeği, çoban köpeği, bekçi köpeği veya savunma köpeği olarak da kullanılmaktadır. Çok fazla egzersize ihtiyaç duyar ve soğuk hava şartlarında yaşayabilir. Cesur olduğu ve hatta kendinden daha büyük hayvanlardan bile korkmadığı bilinir. Tüyleri gri, siyah ve beyaz renklerdedir ve vücudu çok sıkı ve sağlamdır.

5. Karelya Ayı Köpeği

İskandinav köpek ırkları listemizin son sırasında eskiden av köpeği olarak kullanılan ve kökeni Finlandiya’nın Karelya bölgesi olan Karelya Ayı Köpeği bulunuyor. İsminden de anlaşılacağı üzere özellikle de ayı avlaması için kullanılırdı. Beyaz yamaları olan siyah kalın kürkleri, sert İskandinav iklimine uyum sağlamasına olanak tanımaktadır.

Karelya ayı köpeği

Çok eski bir ırk olan Karelya Ayı Köpeği orta büyüklüktedir, sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir, yuvarlak dik kulakları ve kavisli kuyruğu vardır. Ayrıca, cesur, çevik ve çok kuvvetli bir köpektir. Bu ırkın ve listedeki tüm diğer köpeklerin duyuları, özellikle de görme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir.

Eğer bir İskandinav köpeği sahiplenmek istiyorsanız, ihtiyaçlarına çok özen göstermelisiniz, çünkü yüksek ısıya dayanamaz ve günlük olarak çok fazla egzersize ihtiyaç duyar.