Kedi Beslenmesi: Kedilerin Yiyebileceği Meyveler

Söz konusu kedinize meyve vermek olduğunda, düşük miktarda şeker içeren meyveleri tercih etmeli ve az miktarda tükettiklerinden emin olmalısınız.
Kedi Beslenmesi: Kedilerin Yiyebileceği Meyveler

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2019

Bir evcil hayvan sahibi olarak, klasik hayvan mamalarına ek olarak doğal ve sağlıklı alternatifler olduğunu bilmelisiniz. Evcil hayvanınızın diyetini değiştirmeden önce, araştırma yapıp, onun için hangi yiyeceklerin daha faydalı olduğunu öğrenmelisiniz. Bu yazımızdaki öneriler sayesinde, kedilerin hangi meyveleri yiyebileceklerini öğrenecek ve tüylü dostunuzu riske atmayacaksınız.

Kedinizin diyetine meyve eklemeden önce mutlaka bu yazımızı okuyun.

Eğer kediniz normalde meyve yemiyorsa, diyetindeki bu değişiklik ishale veya kusmaya neden olabilir. Bu yüzden, kedinizin midesinin alışabilmesi için bu tarz yiyecekleri azar azar diyetine eklemelisiniz.

Ayrıca, meyvelerin yüksek oranda şeker içerdiğini unutmamalısınız. Kedinize yiyebileceği meyveler verirken, miktarına çok dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bu kedinizin kilo almasına ve obezitenin getireceği diğer sorunlara neden olur. Bazı meyvelerin şeker oranı diğerlerine kıyasla daha düşüktür, kedinize bu meyvelerden vermenizi öneriyoruz.

Kedilerin Yiyebileceği Meyveler

Elma

Elma, yüksek oranda lif ve düşük oranda şeker içeren bir meyvedir. Belli bir yaştaki, yavaş metabolizmalı ve hatta aşırı kilolu kediler için harika bir seçenektir.

Ek olarak, elma harika bir C ve A vitamini kaynağıdır ve bu vitaminler kedinizin doku ve kemik sağlığı için önemlidir. Kedinize elma vermeden önce, meyvenin orta kısmını ve çekirdeklerini çıkartmayı unutmamalısınız. Elma çekirdekleri, amigdalin olarak bilinen bir şeker siyanür bileşeni içerir. Birkaç tane çekirdek bir soruna neden olmasa da, yüksek miktarda çekirdek tüketimi kediniz için ölümcül olabilir.

meyve yiyen kedi

Kayısı enerji vericidir

Bu lezzetli, ufak meyve harika bir beta karoten kaynağıdır. Günlük önerilen A vitamininin %50’sini içerir ve kanser önleyici özellikleri vardır. Bu yüzden akılda tutulması gereken, sağlıklı bir seçenektir.

Kedinizin, kayısının çekirdeğini yemesini önlemek için, meyvenin çekirdeğini çıkartmayı unutmayın. Kayısı çekirdeği, eser miktarda da olsa siyanür içerir ve bu tüylü dostunuz için zararlı olabilir.

İhtiyaç duyulan potasyum muzda

Muzun içerdiği potasyum, kedinizin kalp ve böbrek sağlığı için çok faydalıdır. Bu yüzden muz, kedinizin diyeti için harika bir ilavedir. Ayrıca, muz tokluk hissi sağladığı için, fazla kilolu kedilerin kilo verme diyetlerine yardımcı olabilir.

Muzun tek sorunu, yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içermesidir. Bu yüzden, kedinize ne kadar muz verdiğinize dikkat etmelisiniz. Muzu ufak dilimler halinde doğrayarak, kedinize ne kadar verdiğinizi kontrol edebilirsiniz.

Turna yemişinin antioksidan gücü

Turna yemişinin insanlar için ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz, bu faydalar hayvanlarımız için de geçerlidir. Turna yemişi, yaşlanmayı yavaşlatır ve içerdiği yüksek orandaki C vitamini ve flavanoidler sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

kahvaltı ve kedi

Turna yemişi, Amerikan Kimya Derneği’nin yaptığı bir çalışmaya göre, insanlarda Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, turna yemişi kedilerin yiyebileceği meyveler arasındadır ve bu sağlıklı özelliklerinden kediler de faydalanabilir. Düzenli olarak turna yemişi yemek, kedinizin gece görüşünü geliştirecektir.

Portakala dikkat

Portakal, kedilerin en sevdiği meyvelerden biri olmasa da (köpekler çok sever), kedinizin diyetine bol miktarda C vitamini eklemenize yardımcı olur. C vitamini kedinizin hem bağışıklık sistemi için çok faydalıdır hem de kedinizin vücudundaki toksinleri atmasına yardımcı olur.

Portakalın kötü yanı ise, kabuğu ve çekirdekleridir. Portakal kabuğundaki doğal yağlar bazı hayvanlar için zehirli olabilir. Bu yüzden kedinize, portakalın sadece iç kısmını vermelisiniz. Unutmayın, tüm narenciyeler kedilerin tüketimi için uygun değildir. Limon, lime ve greyfurt kedinizi kusturabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.