Down Sendromlu Çocuk ve Hayatını Kurtaran Aile Köpeği

Down Sendromlu Çocuk ve Hayatını Kurtaran Aile Köpeği

Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2018

Herkes, köpeklerle çocuklar arasındaki bağın ne kadar özel olduğunu bilir. Köpeklerin, çevreleriyle ilgili süper farkındalık gibi oldukça gelişmiş bir altıncı hissi olduğunu da biliyoruz. Bugün, Down Sendromlu bir çocuğun hayatını kurtaran bir aile köpeği hakkındaki haberi paylaşmak istiyoruz. Bu, evcil hayvanların aileleri için hissettikleri gerçek sevginin dokunaklı bir örneğidir.

Aile köpeği Down Sendromlu çocuğun hayatını kurtardı

Duffy ailesi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Aile, köpekleri olan Teddy’i, ailelerinin ayrılmaz bir üyesi olarak ve aynı zamanda da oğullarının koruyucu meleği olarak görürler. Riley beş yaşında ve Down Sendromlu bir çocuk, ama Teddy sayesinde Riley hala yaşıyor.

Her şey Duffy ailesinin evinde oldu. Riley büyük abileriyle birlikte saklambaç oynuyordu. En iyi saklanma yerini bulmak için Riley, çamaşır kurutma makinasına girmeye karar verdi ve kapısını kapattı. Tepki vermeden önce, kapı kilitlendi ve kurutucu, içindeki çocukla birlikte çalışmaya başladı!

İşte tam o sırada ailenin köpeği Teddy harekete geçti. Çocuğun tehlikede olduğunu anladıktan sonra, Riley’nin ev işleriyle meşgul olan annesini bulmaya çalıştı. Çılgınca havladı ve televizyon izleyen diğer kardeşleri ile birlikte annesinin dikkatini çekmeyi başardı.

Riley’nin annesi, Teddy’nin davranışının sıra dışı olduğunu fark etti, bu yüzden onu kurutucuya kadar takip etti ve Riley’nin histerik ağlama krizlerini duydu.

Kurutma makinesini hemen kapattı ve Riley’i oradan çıkarttı. Genel olarak, birkaç çürük ve bazı küçük yanıklar dışında ciddi bir yaralanma olmamıştı. Teddy’nin kahramanca eylemleri sayesinde Riley, yüksek sıcaklıktan kaynaklanan ciddi yanıklar da dahil olmak üzere, çok daha ciddi yaralanma ve hatta ölüm riskinden kurtuldu.

Arjantin’de Down Sendromlu bir çocuğun köpek ile olan arkadaşlığı

Bunun gibi daha pek çok harika hikaye var. Bir başka hikaye de Arjantin’den geliyor ve bu olay da aynı şekilde Down Sendromlu bir çocuk ve bir köpek hakkında. Köpeğin adı Himalaya ve o bir Labrador. Çocuğun adı Herman ve Buenos Aires’te La Plata şehrinde yaşıyor.

Herman’ın annesi hikayesini dünya ile paylaşmak için bir video yayınladı. Herman 5 yaşındayken kendisine dokunulmasını sevmiyordu. Annesi dışında kimse ona dokunamazdı. Bu yüzden, yalnız başına oynayarak ve insanlardan uzak kalarak çok fazla zaman geçirdi.

Tüm bunlar Himalaya’nın hayatına girmesi ile değişti. Küçük çocuk köpeğin sevgisine karşı koyamadı. Şimdi onlar arkadaşlığın en güzelini yaşıyor!

Herman’ın ebeveynleri, ailesi ve doktorlarının önceki girişimlerinin tümü boşa çıktı. Ama bu güzel Labrador, Herman’ın kabuğundan çıkması için ihtiyaç duyduğu tek şeydi. Himalaya, Herman’ı asla terk etmeyecek gerçek bir arkadaş, hemşire ve terapist oldu.

Down Sendromlu çocuklar için köpek terapisi

down sendromlu çocuklar ve köpek

Son zamanlarda Down Sendromlu çocuklara ve ailelerine bakım veren bazı kuruluşlar, yardım ve sosyalleşme programlarının bir parçası olarak köpekleri eklediler. Köpeklerin görevinin bir parçası, çocukların topluma daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır.

Yaşamları boyunca Down Sendromlu bireyler yaşam kalitelerini gerçekten iyileştirebilirler. Bu, köpeklerle olan etkileşimin ve oyunların tam olarak yapabileceği bir şeydir. Bu, bireylerin yaşamın günlük aktiviteleriyle daha verimli bir şekilde ilgilenmelerine yardımcı olur ve karşılaşabilecekleri durumlara alışmalarına yardımcı olur.

Down Sendromlu kişiler kendilerini izole etmeye eğilimli olan çok utangaç kişilerdir. Ayrıca düşük sesle konuşurlar ve herhangi bir şekilde kendilerine dokunulmasını istemezler. Yapmaya başladıkları  aktivitelerden biri köpek ile bir kafeye gitmektir. Düşünce, kendileri için kahve almak ve köpekleri için de su istemektir. Bu basit adımlar, daha iyi ve daha özgürce iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

Başlangıçta, bazıları köpeklerden korkuyor ve hatta onlara yakın olmak dahi istemiyorlar. Ama onlara güvenmeye başladıklarında, onları ayırmak imkansız bir hale geliyor. Aile ve doktorların sevdikleri kişilerde görmek istedikleri gibi harika bir değişiklik!

Fotoğrafların kaynağı: www.lahoradeandalucia.es  ve www.hoy.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.