Çocuklar ve Hayvanların Beraber Yaşaması Faydalı Mı?

Çocuklar ve Hayvanların Beraber Yaşaması Faydalı Mı?

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2019

Bir kedi ya da köpekle büyüyen çocuklar kendilerini daha iyi hisseder hatta karakter gelişimleri de iyi yönde etkilenir. Çocuklar ve hayvanların beraber yaşaması iki taraf için de çok faydalıdır.

Sahiplenmek İçin Doğru Zaman

Her şeyden önce, çocuk sahibi olduktan sonra ev halkına bir de hayvan katmak için doğru zamanı belirlemeliyiz. Daha önce hiç hayvan beslemediyseniz zamanlama daha da önemlidir. Üç yaşına kadar çocuklar, kendi kendine hareket etse de bir hayvanla oyuncak arasındaki farkı göremezler.

Bu durum küçük çocuklarla hayvanlar bir arada yaşayamaz anlamına gelmiyor. Sadece ikisi yan yanayken özellikle dikkatli olmalısınız. Çocuklar dört yaşına geldikten sonra evdeki tüylü dostlarıyla gerçek bir ilişki kurup ayrılmaz arkadaşlar haline gelebilirler.

kedisini öpen kız

Bu nedenle bir hayvan sahiplenmek için en doğru zaman çocuk sahibi olduktan kısa süre sonra olabilir. Böylece çocuğunuz evdeki canlıların farkına varabileceği yaşa geldiğinde hem o hem de sahiplendiğiniz hayvan keşfetme ve yaramazlık yapma çağını geride bırakmış olacaktır.

Peki, çocuk sahibi olmadan önce evinizde zaten bir hayvan varsa ne yapmalısınız? Bu tamamen hayvanınızın karakteri, yaşı ve diğer insanlara nasıl davrandığına bağlıdır.

Birçok kedi ve köpek, eve yeni gelen bir bebeği kıskanabilirler. Sanki yerlerine başkası geçiyor gibi hissetmelerini önlemek için ailecek yaptığınız aktivite ve oyunlara onu da dahil etmeye çalışın.

Beraber Yaşamın Faydaları

Şimdi çocuklar ve hayvanların beraber yaşaması ve getirdiği faydalara bir göz atalım. Bahsedeceğimiz her şey tanıştıkları andan itibaren geçerlidir.

1-Gelişimine Faydalıdır

Hayatlarının erken dönemlerinde evde bir kedi ya da köpekle beraber olmak çocukların daha sakin ve kendilerine güvenli olarak büyümelerine yardımcı olur. Ayrıca stres seviyeleri daha düşük olur ve daha hareketli ve mutlu olurlar.

2-Hastalığı Azaltır

Birçok anne baba, hayvan sahibi olmanın çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini düşünür. Aslında evde bir hayvanın olması çocuğun bağışıklık sisteminin gelişimi ve güçlenmesi açısından çok faydalıdır.

Erken yaşlarda bir hayvanla beraber olmaları demek birçok farklı virüs ve bakteriyle erkenden tanışmaları demektir. Bu sayede vücutları kendini farklı mikroplara karşı nasıl savunacağını öğrenir. Kedi ve köpeklerin bir başka faydasıysa, çocuğunuzun alerjisi olma riskini %50 azaltmalarıdır.

Tabii ki, dikkatli olunması gereken noktalar var. Parazit ve mantar enfeksiyonu gibi bebeğinize çok zararlı olabilecek hayvan hastalıkları mevcut ancak hayvanınızın aşılarını ve parazit kontrollerini zamanında yaptırdığınız taktirde böylesi bir riski de ortadan kaldırmış olursunuz.

göl kenarında oturan çocuk ve köpeği

3-Çocuğunuzun İlk Arkadaşı

Özellikle de tek çocuklar için bir hayvan sahiplenmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Böylece hayvanınız, çocuğunuzun ilk arkadaşı olur. Arada kavga ederler, beraber oyuncaklarını paylaşırlar ve birbirlerine değer verirler.

Çocuğunuz için bir köpekten daha iyi bir bakıcı olamaz. Asla çocuğunuzun düşmesine izin vermez, onu güldürüp mutlu eder ve beraber çok eğlenirler.

4-Sorumluluk Sahibi Olmayı Öğrenir

Çocuklar biraz daha büyüyüp hayvanları kendi ihtiyaçları olan canlı varlıklar olarak görebilmeye başladıklarında hayvanın bakımında bir sorumluluk üstlenebilirler. Mesela:

  • Mama ya da su kabını doldurma
  • Dışarı çıkarma
  • Banyo yaptırma
  • Oyuncaklarını ve diğer eşyalarını toparlama
  • Uzun yolculuklarda ihtiyaçlarıyla ilgilenme

5-Empati

Evde bir hayvanla büyüyen çocuklar daha arkadaş canlısı olur, yaşıtlarıyla daha iyi geçinir, iletişim becerileri daha yüksektir ve öfke seviyeleri daha düşüktür. Kedi ve köpekler, özellikle de gelişim sorunları yaşayan özel çocuklar için daha da faydalıdır.

Yazımızda çocuklar ve hayvanların beraber yaşaması ve bunun getireceği faydalara bir göz attık. Sizin de bu yazıdan yararlanıp ailenize bir hayvan katacağınızı umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.