Yavru Köpeğin Evdeki İlk Günleri

Sosyalleşmeye başladığında hızlıca adapte olabilme yetisi bir yavru köpeğin gelişiminde önemli rol oynar. Etraflarındaki dünyayı keşfetmek ve özellikle diğer insanlar ve köpeklerle tanışmak da onlar için önemlidir.
Yavru Köpeğin Evdeki İlk Günleri

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Bir yavru köpeğin evdeki ilk günleri çok büyük bir değişim anlamına gelebilir. Birden bire hala bebek olan ve yardım bekleyen bir hayvan gelir eve. Bu nedenle önceden hazırlıklı olarak kendiniz için bu zamanı kolay hale getirin.

Yavru köpeğin gelişi için hazırlık

Yavru köpeğiniz evinize gelmeden önce ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Tüm aile kimin hangi görevleri alacağına karar vermelidir. Örneğin temizlik, yemek ve su vermek, veterinere götürmek ve dışarı çıkabildiği zaman onu yürüyüşe götürmek.

Ayrıca yavru köpeğinizin kendisine ait olacak bir yer de bulmalısınız. Burası uyuyabileceği, tuvaletini yapabileceği ve yemeğini yiyebileceği bir yer olmalı. Yavru köpeğiniz henüz çok genç olsa da özellikle sizin için uygun olan bir rutine alışmaya başlaması için iyi bir zamandır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin çarpabileceği veya kemirebileceği şeyleri ortadan kaldırarak evinizi evcil hayvanlar için güvenli hale getirmeniz gerekiyor. Yavru köpeğiniz eve gelmeden önce tehlikeli yerleri bir çit ile kapatın, böylelikle çevresine çok daha hızlı bir biçimde adapte olacak ve herhangi bir kaza ya da beklenmedik durumdan kaçınmış olacaksınız.

yavru köpeğin eğitimi

Yavru köpek büyüdükçe bazı eşyaları eski yerlerine geri yerleştirebilir ve yeni kurallar koyabilirsiniz. Unutmayın, yavru köpeğin evdeki ilk günleri herkes için büyük bir değişimdir ve üzülmektense tedbirli olmak her zaman daha iyidir.

Sağlık Planı Yapın

Sağlıklı bir yavru köpeğiniz olsa da en kötüsüne hazırlıklı olmak önemlidir. Bir sağlık planı yavru köpeğiniz için doğru veterineri seçmekle başlar. Kötü bir şey olması ihtimaline karşı her zaman arayabileceğiniz bir başka veterinerin numarasını da kaydedin.

Veterinerinizle aşılama takvimi üzerine konuşun ve yavru köpeğinizin gelişinden önce veya gelişiyle karnesini alın. Herhangi bir genetik hastalık geliştirme ihtimaline karşın yavru köpeğinizin cinsini veya kırma olup olmadığını kaydetmesini isteyin.

Yavru köpeğiniz geldiğinde tıbbi kayıt oluşturmak, ilk kontrolünü yaptırmak ve iç parazit uygulaması için onu veterinerine götürün. Eğer yavru köpeğiniz hastalanırsa veya bir kontrole ihtiyaç duyarsa veterinerinizi zaten tanıyacak ve ona güveniyor olacaksınız. Eğer yanlış seçimi yaptığınızı düşünüyorsanız da kendinize daha iyi bir veteriner seçmek için zaman tanımış olacaksınız.

ideal veterineri bulmak

Gelişim ve Sosyalleşme

Yavru köpekler yeni evlerine geldiklerinde genellikle 7-9 haftalık olurlar. Sosyalleşme evresi olarak bilinen evrede olurlar. Bu, yavru köpeklerin merak içinde oldukları ve yeni gelen her şeyi keşfetmek için korkusuzca hareket ettikleri bir gelişim dönemidir.

Fakat, sosyalleşme acele etmeniz gerekmeyen bir şeydir. Yavru köpeğiniz yeni şeyler öğrenmek ister fakat bunalmaya da başlayabilir. Ona yeni şeyler göstermek istediğinizde şunları unutmayın:

  • Yeni uyarıcılar kademe kademe gelmelidir ve hiçbir zaman hepsi aynı anda ortaya çıkmamalıdır. Örneğin yüksek sesli müzik: Düşük seste sakin bir şarkı ile başlayın ve oradan ilerleyin.
  • Olan bitenden hoşlanmıyorsa köpeğinize gitme seçeneğini de sunun.
  • Yeni şeyleri göstermek için acele etmeyin: Sabırlı olun ve kendi hızında ilerlemesine müsaade edin.
cins köpek yavruları

Sosyalleşme evresi bir yavru köpeğin insanlar ve hayvanlarla tanışması için mükemmel bir zamandır. Yavru köpeğinizi yaşlılarla, çocuklarla, sakallı insanlarla, uzun boylu insanlarla, kedilerle, tavşanlarla, hamsterlarla ve kaplumbağalarla tanıştırın. Üç aylıktan önce bir yavru köpeğin öğrendiği her şey hayatı boyunca bir alışkanlık haline gelecektir.

Eğer bir sebepten ötürü bu dönemden faydalanamazsanız endişelenmeyin. Yavru köpeğiniz hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmeye devam edebilecek. Tek ihtiyacınız olan şey biraz sabırlı olmaktır.

Bir Yavru Köpeğin Evdeki İlk Günleri: katı olmayın

Çoğu insan genellikle köpeklere, yavrularken bile katı davranır. Bir yavru köpeğin evdeki ilk günleri esnasında sahipler emirler ve disipline çok fazla odaklanarak diğer şeyleri unutur.

Kurallar her zaman değişebilir. Eğer kötü davranıyorsa veya bir hata yapıyorsa bu konuyu her zaman sonraya bırakabilirsiniz. Bir köpek çok gençken koltuğa zıplamasını engellemekten ziyade sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirmek daha önemlidir. Emir vermek hayatta erteleyebileceğiniz şeylerdir.

yavru köpeğin evdeki ilk günleri

Örneğin yavru köpekler kendi başlarına olmayı hayatlarının ilerleyen dönemlerinde öğrenir. Kendisini güvende hissederek daha iyi uyuyabilmesi için bir süreliğine sizin odanızda uyumasında bir sorun yoktur. Ayrıca yavru köpeklerin tuvalet terbiyesi almaları ve koltuğa atlamayı öğrenmeleri de büyüdükçe olacaktır.

Yavru köpeğin evdeki ilk günleri esnasında onlara disiplin verirken kendinizi kaptırmanız kolaydır. Fakat bu durum size gerçekten de önemli olan şeyleri unutturabilir: Güvenlik, sağlık ve kazalardan kaçınmak. Kurallar koymaya ve emirler vermeye başlamadan önce bir süreliğine durun ve bu tatlı ve hassas yaşında onunla vakit geçirmenin keyfine varın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.