Köpeğinizi Cezalandırmamanızı Gerektiren 6 Sebep

Hem fiziksel hem de psikolojik cezalar, köpeğinizin daha iyi davranmayı öğrenmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda onların öğrenme sürecini de engeller.
Köpeğinizi Cezalandırmamanızı Gerektiren 6 Sebep

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Köpekleri olan tüm aileler onların eğitimine önem verir. Köpeklere sürekli olarak bir şeyler öğretiyoruz ve onlar sadece bizi taklit bile etseler, öğrenmeyi asla bırakmıyorlar. Köpeğimiz sevdiğimiz bir şey yaptığında onu ödüllendirmemiz gerektiğini biliyoruz. Aynı şekilde, hoşlanmadığımız bir şeyi yaptığında da onu cezalandırırız. Fakat, verdiğimiz cezaların köpeğimiz için uygun olup olmadığını kendimize sormalıyız. Cezalar, köpeklerin öğrenme sürecine yardımcı olur mu? Köpekleri cezalandırmamamızı gerektiren 6 sebep var.

Fiziksel ve psikolojik cezalar

“Ceza”, tekrar edilmesini istemediğimiz bir davranıştan sonra yapılan, köpeğin hoşuna gitmeyen bir deneyim olarak tanımlanabilirÖrneğin, bir bisikletin peşinden koşmaya çalışan köpeğin tasmasını çekmek, aslında onu cezalandırmaktır.

Genel olarak, iki tür ceza vardır: fiziksel ve psikolojik olanlar. Fiziksel cezaya  örnek olarak tokat, tekme, ya da darbeler gösterilebilir ama aynı zamanda, bir köpeğin tasmasını çekmek veya hareket kabiliyetini kısıtlamak da cezaya dahildir.

Daha az bilindikleri için, psikolojik cezaların da çok zarar verici olduğunu dikkate almayabiliriz. Bunlar, fiziksel olarak zarar vermeyen cezalardır, fakat köpeğin ruh sağlığını tehdit ederler: tehditler, bağırmak, azarlamak, sertçe söylenen meşhur bir “Hayır!” sözü, köpeği bir yere hapsetmek…

fiziksel cezalar

Her iki ceza da zarar verir. Ve her ikisi de köpeğin öğrenmesini ve daha iyi davranmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda, öğrenme sürecini de engeller. Başka bir deyişle, eğer onu cezalandırırsak, köpek daha yavaş ve daha az öğrenecektir.

Olumlu pekiştirme

Bir köpeğe (veya herhangi bir hayvan için geçerli olan ve yunus balıklarının eğitiminde kullanılan bir teknik olduğu için) herhangi bir şeyi öğretmenin en iyi yolu, olumlu pekiştirmedir. Olumlu pekiştirme yöntemi ile köpek, tekrar etmesini istediğimiz bir şey yaptıktan sonra bir ödül alır ve bu olumlu deneyim, köpeği bu davranışı tekrar etmesi için cesaretlendirir. Köpeğinizi pek çok şekilde ödüllendirebilirsiniz: Yiyecek ile, ilgi ile, bir oyuncak ile…

1. Cezaları nasıl uygulayacağımızı bilmiyoruz

Öğrenme yasaları teorisine göre, cezalar insanların yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, doğru yoğunlukta ve doğru zamanda uygulanmalıdır: İnsanlar, cezalandırmayı olması gerektiği kadar doğru bir şekilde yapmazlar.

Cezaları nasıl uygulayacağımızı bilmiyoruz : Çok geç, çok fazla veya çok hafif bir şekilde uyguluyoruz. Köpeğe ne istediğimizi anlatmak için cezaları nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Bir köpeğe rastgele bir ceza vermek, öğrenmelerine yardımcı olmaz.

2. Cezalar öğrenme sürecini sekteye uğratır

Öğrenmenin en güvenilir yollarından bir tanesi de “ deneme ve yanılma” tekniğidir. Köpeğe bir şey öğrenme fırsatı verdiğimizde, istediğimiz sonucu elde edene kadar farklı şeyler deneyecektir. Onu ödüllendirdiğimiz zaman ona tam olarak ne istediğimiz hakkında açıkça mesaj veriyoruz ve bu yüzden ona öğretebiliyoruz.

ceza vermek

Aksi durumda, onu sevmediğimiz bir şey için cezalandırırsak süreci kesintiye uğratır ve ona tekrar etmesini istediğimiz davranışı sergileme fırsatını vermemiş oluruz. Onu çok erken cezalandırıyor oluruz ve köpeğin denemeye devam etme özgürlüğünü engellemiş oluruz.

3. Cezalar korkuya sebep olur

Cezalar, tıpkı küçük çocuklarda olduğu gibi, köpeklerde de korkuya neden olur.  Şüphesiz, sarsmak gibi fiziksel cezalandırmalar, korkuya ek olarak acıya da sebep olurlar ve aynı şekilde psikolojik cezalar ve disiplin uygulamaları da.
Fiziksel olmayan ceza uygulamaları ile bir köpek, ona, anlamadığı şeyler yüzünden sürekli olarak yasaklar koyduğunuzu ve nasıl uyması gerektiğini bilmediği emirler verdiğinizi düşünür. Bu, ceza alan kişide istikrarsızlığa ve hasara neden olur.
Hiçbir insan ya da hayvan korkmuş bir haldeyken mutlu olamaz. Cezalar evcil hayvanlarımızı korkutur, incitir ve sağlığını ciddi bir şekilde etkiler.

4. Köpeğin bize olan güvenini kaybettirir

Uyguladığımız cezalar, rastgele bir şekilde kötü bir zamanda meydana gelir ve köpeği duygusal olarak etkileyebilir. Cezalar, köpekler için düzensiz görünürler. Bir köpeği cezalandırdığımızda, onun gözünde, öngörülemeyen davranışları olan bir kişi olarak görünürüz.

Zzaman zaman köpeğimizi cezalandırdığımızda bize olan güven duygularını kaybederler ve bizim yanımızda olmak istemezler. Neden olduğunu anlamadan onların kötü deneyimler yaşamalarına sebep oluyoruz. Köpeklerimizin güvenemeyeceği çılgın insanlar oluyoruz.

5. Cezalar herhangi bir bilgi vermezler

Hepsinden öte bu, belki de köpeğinizi cezalandırmamanız için en önemli neden: ceza uygulaması, iyi davranışların ne olduğu hakkında bilgi vermez.  Ceza vererek, köpeklere ne istemediğimizi gösterebiliriz, ama ne istediğimizi değil. Köpeğin doğru davranışları tahmin edene kadar farklı şeyler denemesine izin vermezsek, ne istediğimizi ona asla anlatamayız.

ödüllendirmek

Cezalar ile köpeğin istediğimiz sonuca ulaşmasını engelliyoruz. Öğrenmesine izin vermiyor, sadece onu engelliyoruz. İyi olan şeyin ne olduğunu asla bilemezse, onu yapamayacağı da mantıklı görünür.

6. Kendimizi kötü hissettirirler

Az sayıda insan, köpeklerini cezalandırmak ya da azarlamak zorunda kalmakla birlikte, onları ödüllendirdiğimizde de kendimizi çok iyi hissederiz.. Köpeklerinin davranışlarını sürekli olarak düzeltmek durumunda kalan insanlar, daha az mutlu ve daha çok sinirli oluyorlar. Ancak, bir şey yapmayı öğrendiği için bir köpeği ödüllendirmek, çok daha tatmin edici.

Eğer köpeğinizi cezalandırmamanızı gerektiren diğer sebepler hala sizi ikna etmiyorsa, belki de bu edecektir: Köpeğinizi cezalandırdığınız zaman siz de kötü hissedersiniz. Köpeğinizin yaptığı iyi şeyelere odakalanıp , hak ettiği zaman onu ödüllendirmeyi öğrenirseniz, köpeğinizle daha mutlu olacak ve daha iyi bir ilişkiye sahip olacaksınız.

Sonuç olarak, cezaların hem insanlar, hem de köpekler üzerinde kötü etkileri olduğundan emin olabiliriz. Eğitim yöntemini sadece ve sadece ödüllendirmeye dayalı olarak değiştirmek, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Köpeklerimizi eğitirken cezalandırma yöntemini kullanmak, yalnızca onların öğrenmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda kendimizi de kötü hissettirir.  Cezaları yasaklayıp yalnızca iyi davranışları ödüllendirmeye odaklanırsak, köpek daha hızlı öğrenecek ve böylelikle, biz daha mutlu olacağız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.