Hayvanınızı Sorunsuzca Veterinere Götürmek İçin Tavsiyeler

Hayvanınızı Sorunsuzca Veterinere Götürmek İçin Tavsiyeler

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Kedi ya da köpeğinizi düzenli kontrolleri için ya da hasta olduklarında veterinere götürmeniz gerekir. Ancak hayvanınızın karakterine göre bu görev imkânsız bir hale gelebilir. Bugünkü yazımızda, hayvanınızı kolayca veterinere götürmek için ipuçları vereceğiz.

Neden Hayvanınızı Veterinere Götürmek Gerekir?

Bu sorunun cevabı birçok kişi için oldukça bariz olabilir ama önemini hatırlatmak amacıyla tekrarlamakta fayda var. Zaman zaman yeterince paranız ya da zamanınız olmaması çok normal ancak herhangi bir hastalık için “kendi kendine geçer” diye düşünüp veterinere götürmemenin beklemediğiniz sonuçları olabilir.

Hastalık düşündüğünüzden ciddi olabilir ve beklediğiniz zaman nedeniyle tedavisi dahda da zorlaşabilir. İşte hayvanınızı veterinere götürmek için başka önemli nedenler:

kedi ve köpek veteriner kontrolünde

1. Hastalığını Size De Bulaştırabilir

İnsanların kedi ve köpeklerden kapabileceği birçok hastalık çeşidi var. Mesela, bazı parazit, virüs ve bakteriler hayvanlardan insanlara kolayca bulaşır. Hayvanınızı veterinere götürmek kendi sağlığınız açısından da önemlidir.

2. Acısını Uzatmayın

Size söyleyemiyor diye hayvanınızın canının yanmadığını düşünmeyin. Hiçbir hayvan herhangi bir nedenden ötürü acı çekmeyi hak etmez. Tüm bakımı ve sağlığı size bağlı olan bir canlıyı ihmal etmeyin.

3. Hayat Kalitesi Yükseltin

Veterinere gitmekten hoşlanmıyorlar ama düzenli kontrollerini kaçırdıkları için parazit ya da hastalık kapmaktan daha da fazla hoşlanmayacakları kesin.

4. Siz Tedavi Edemezsiniz

Hayvanınıza herhangi bir hastalığın teşhisini koyabilecek tek kişi veterinerdir. En küçük bir şüphenizde dahi danışacağınız sadece bir veteriner olmalıdır.

Kulağa inanılır gibi gelmese de hayvanını kendi kendine tedavi etmeyi deneyenler var. Bunu denemeniz tedavisi adına hiçbir şey yapmamanızdan daha kötü sonuçlar verebilir.

Veterinere Götürmek İçin Tavsiyeler

Hayvanınızı veterinere götürmek bazen son derece zorlu bir iş olabilir. Özellikle evden çıkmaktan hoşlanmayan kediler, strese kapılıp gitmemek için ellerinden gelen ne varsa yapabilirler. Ancak tüm hayvanlar için öğrenip uygulayabileceğiniz yöntemler var.

Hemen hemen tüm pet shop’larda hayvanınızı içine koyacağınız bir kutu bulabilirsiniz. Kutunun içine mama ya da oyuncak koyarak hayvanınızı içeri sokmayı deneyin. Zorla sokmaya çalışmayın. Daha fazla strese kapılmasına ya da canının yanmasına neden olabilir.

Kedinizin alışması için kutuyu her zaman evin bir köşesinde açıkta tutabilirsiniz. Mesela oyuncaklarının yanında durabilir. Böylece üstüne kedinin kendi kokusu siner ve kutu yabancı bir nesne olmaktan çıkar.

Eğer veterinere arabayla gidiyorsanız, dışarıdan gelecek sesleri kesmesi için camlarınızı kapalı tutun. Kutuyu emniyet kemeri ya da başka bir şekilde sabitlerseniz, olası bir kazanın da önüne geçmiş olursunuz.

Veterinerden eve döndüğünüzde kutusunu hemen açmayın. Evde olduğunu anlayıp korkusunun geçmesi için biraz bekledikten sonra kapıyı açabilirsiniz.

Köpeğinizi Veterinere Götürmek

Köpeklerin veterinerden korkması oldukça sık yaşanan bir durumdur. Sizinki de korkuyorsa aşağıdaki önerilere bir göz atabilirsiniz:

veteriner kedinin kalbini dinliyor
  • Mümkünse arabayla veterinerden başka yerlere de götürmeye çalışın. Böylece her arabaya bindiğinde aynı korkuya kapılmaz.
  • Zorluk çıkarmayıp düzgün davrandığında onu ödüllendirin.
  • Sakin kalın ki stres ve endişeniz köpeğinize geçmesin.
  • Köpeğinizin veterineri acıyla eşleştirmemesi için daha sık gitmeye çalışın.
  • Veterinere giderken arabada geçen zamanda köpeğinizin güvende ve rahat hissetmesini sağlamaya çalışın.
  • Veterinerde yere çişini yaparsa onu cezalandırmayın çünkü büyük ihtimalle korkudan yapmıştır.
  • Sadece saldırgansa ve başkaları için bir tehlike teşkil ediyorsa ağızlık kullanın.
  • Kendinize iyi bir veteriner bulun ve değiştirmemeye çalışın ki köpeğiniz her defasında yabancı birine alışmak zorunda kalmasın.
  • Köpeğinizin aşırı bir korkusu varsa veya evden çıkarmak mümkün değilse, veterinerinizden eve gelmesini isteyebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.