Köpeğinizin Tasma Çekmesini Durdurmak

Köpeğiniz tasmasını mı çekiyor? Bu davranışı durdurmaya yardımcı olması için bu ipuçlarına göz atın.
Köpeğinizin Tasma Çekmesini Durdurmak

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Köpeğinizin günlük yürüyüşü ve sizin sorumluluğunuz olmasının yanı sıra, gerçekten rahatlatıcı ve hoş bir etkinliktir ve ikiniz arasındaki bağı güçlendiren bir şey olabilir. Ancak, köpeğiniz sürekli olarak tasma çekiyorsa, mutlak bir kabus olabilir. Bu yazıda, köpeğinizin tasmasını çekmesini önlemenize yardımcı olacak bazı tavsiyeler vereceğiz.

Köpekler tasma ile doğmaz, bunu öğrenmeleri gerekir

Birçok sahibin köpeğinin tasma çekmesini kaçınılmaz olarak tanımlaması şaşırtıcıdır. Bunu çözmeye çalışmaktan ziyade strese (hem sahibi hem de köpeği için) katlanmayı tercih ederler.

Bununla birlikte, köpeklerin doğru davranış biçimini bilerek doğmadığını hatırlamak gerçekten önemlidir. Bir tasma ile doğru bir şekilde nasıl yürüyeceğini içgüdüsel olarak bilemezler. Bu nedenle, bunun temel eğitimlerinin bir parçasını oluşturması gerçekten önemlidir.

Tüm eğitimlerde olduğu gibi, sadece sabır, tutarlılık ve büyük bir sevgi ve şefkat ile sonuç alırsınız. Er ya da geç, köpeğinize tasma çekmeyi bıraktırmayı başaracaksınız.

Köpeğinize tasma çekmeyi bıraktırabilirseniz, yürüyüşlerinizi her ikiniz için çok daha keyifli hale getirecektir.

Köpeğinizi tasma kullanmaya alıştırın

tasma ile sahil yürüyüşü yapan köpek

Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinize tasma ile olumlu bir şey arasında ilişki kurdurmaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İdeal olarak, genç yaşta ona alışması gerekir. Ancak yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz endişelenmeyin, çünkü ona hala yeni numaralar öğretebilirsiniz.

Bu yüzden, köpeğinizle evde oynarken tasma takarak başlayın ve iyi davranışı için onu ödüllendirin.

Köpeğiniz tasmaya zaten alışkın olsa bile, sokağa çıkmadan önce küçük bir oyun oynamak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde köpeğiniz dışarı çıkmadan önce biraz enerji harcamış olacaktır. Bunun, tasmayı çekme miktarını azaltacağından emin olabilirsiniz.

Köpeğinizin tasmasını çekmesini istemiyorsanız, şunu da yapmayın

Sizin de tasmayı çekmemeniz gerçekten önemlidir. Her ikiniz de sürekli olarak tasmayı çekip serbest bırakıyorsanız, hiçbir yere ulaşamazsınız. Ayrıca, köpeğiniz strese girebilir veya kendine zarar verebilir.

Yürüyüşlerinizde sakin olmanız gerekiyor.

Köpeğiniz tasma çekerse, yapılacak en iyi şey sakinleşene kadar yürümeyi bırakmak veya farklı bir yöne gitmektir. Onu sakinleştirmeyi ve yürümeye devam etmeyi başarırsanız, iyi davranışını ödüllendirdiğinizden emin olun.

Unutmayın, olumlu pekiştirme köpeğinizi eğitirken her zaman harika sonuçlar verir. Köpeğinizi azarlamak veya ona kötü muamele etmek, işleri daha karmaşık hale getirecektir.

Köpeğinizin Tasma Çekmesini Durdurmak İçin Faydalı İpuçları

sakince yürüyen köpek

Köpeğinizin tasma çekmesini önlemek için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey daha var:

  • Doğru hızda yürüyün. Köpekler insanlardan daha hızlı yürümeye eğilimlidir. Çok yavaş yürürseniz köpeğinizi endişelendirebilirsiniz ve tasmayı çekmeye başlar.
  • Köpeğinizin normal köpek şeyleri yapmasına izin verin. Bir şeyleri koklamasına, ağaçlara çiş yapmasına ve diğer köpeklerle etkileşime girmesine izin verin.
  • Doğru kayış veya tasmayı seçin. Bu, köpeğinizin ne kadar büyük veya güçlü olduğuna ve kişiliğine bağlıdır. Bu durumda, bir uzmandan doğru aksesuarı seçmenize yardımcı olmasını isteyin.
  • Endişeli veya tuhaf davrandığını fark ederseniz köpeğinizi asla yürüyüşe çıkarmayın. Sakinleşene kadar beklemek çok daha iyi olacaktır. İyi bir numara, yakında yürüyüşe çıkacağınızı bilmemesini sağlamaya çalışmaktır. Bu onu daha sakin tutacaktır.
  • Sıkı ama sevecen olun. Bu şekilde yanınızda güvende hissedecek ve endişeleri ve korkuları ile daha az ilgilenecektir.
This might interest you...
Yürüyüş Sırasında Köpeğinizi Kaybetmemek için
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yürüyüş Sırasında Köpeğinizi Kaybetmemek için

Bu makalemizde, yürüyüş sırasında köpeğinizi kaybetmemek için ne gibi yollar izleyebilirsiniz, detaylı bir şekilde açıkladık.