Köpeğiniz İçin En İyi Kayış Nedir?

Köpeğinizi düzgün yürütmek önemlidir. Tasmayı biraz bol bırakmadığınız takdirde, köpeğinize zarar verebilir ya da diğer sağlık sorunlarına neden olabilirsiniz.
Köpeğiniz İçin En İyi Kayış Nedir?

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Günümüzde, yasalara göre, köpeğinizin tasmasının yürüyüşler sırasında takılı olması gerekmektedir. Ayrıca, köpeğinizi size yakın tutmanın yanı sıra, kayışlar köpeğinizle iletişim kurmanın da bir yoludur. Köpeğiniz için en iyi kayış hangisidir ve onunla yürüyüşünüzü nasıl geliştirebilirsiniz? Öğrenmek için bu makaleyi okuyun!

Farklı kayış türleri

Piyasada birçok farklı kayış tipi vardır. Ancak, hepsi iyi değildir. Bazıları köpekleri incitebilir bile, çünkü rahatsız edicidirler veya çok fazla gerilim yaratırlar. Aynı şekilde, bir köpeği sınırlandırma yöntemlerinin hepsi iyi değildir. Her zaman bir boyun tasması yerine bel tasması seçin ve ceza tasmalarından kurtulun.

Bir kayışı düzgün kullanmanın önemi

Bir kayış ile köpeğinize eğer rahatsanız, gerginseniz veya korkuyorsanız birçok bilgi aktarabilirsiniz. Bunu sıklıkla bilinçsizce yaparsınız, fakat köpeğiniz tüm bu bilgileri her yürüyüşte toplar.

Eğer kayışı çekiştirirseniz köpeğiniz ileride bir tehlike olduğunu ve sizin alarm modunda olduğunuzu düşünecektir. Öte yandan, kayış gevşekse ve sarkıyorsa, köpek rahat ve konforlu olacaktır. Kayışı germek, stres veya tehlike anlamına gelir ve köpeğiniz heyecanlı ve gergin hissederek tepki verir.

Ayrıca, kayış köpeğin boynuna bağlıysa veya köpek zarar verebilecek bir koşum takıyorsa, yürüyüş ona acı verecektir. Gergin kayışlar köpeğin vücudunu rahatsız eder ve sağlık sorunlarına da neden olabilir. Köpeğinizin fiziksel ve psikolojik sağlığı için, köpeğinizi tasmada bir boşlukla gezdirmelisiniz.

en iyi kayış

Aynı zamanda, köpeğinize kayışı çekmemesini öğretmek de önemlidir. Bununla birlikte, onu çekmemeniz de eşit derecede önemlidir. Köpek gezdiren birisi olarak, yürüyüş sırasında hiçbir zaman, özellikle kendinize doğru köpeği çekmemelisiniz, çünkü bu onu incitir ve gergin hissetmesine neden olur.

Uzatılabilir veya esnek kayışlar

Uzatılabilir kayışlar, köpeğin belirli bir mesafeye ulaşana kadar istediği kadar dolaşmasına izin verir ve tasmadaki plastik muhafaza aniden kayışı çeker. Bu kayışlar, tasmalı gezmeyi öğretmek içindir ve köpeğinize zarar verebilir. Bu tür kayışları kullanmayı bırakmak için başka birçok neden vardır:

  • Köpek her zaman gerginliği hisseder.
  • Fren özelliğini kullandığımızda veya kayış sonuna ulaştığında köpeği sertce çeker.
  • Köpek kayışın ne kadar uzağa kadar çekilebileceğini bilmez.
  • Yere düşerse, çok fazla gürültü yapar ve köpeği korkutarak kaçmasına neden olabilir.
  • Sürtünme nedeniyle yanmalara neden olabilecek tehlikeli malzemelerden yapılır. Birkaç köpek bu kayışa dolanırsa zarar görebilir.
köpekle yürüyüşe çıkan adam

Kementler

Kement, bir ucunda halka bulunan bir ip kayıştır. Bu halka, köpeğin boynuna uyan hareketli bir çember oluşturmak için kullanılır. Bu tür kayışlar boğma tasma ile aynı şeydir, çünkü köpek çektiğinde boynu etrafında sıkılaşır ve köpeğinizi sıkar.

Tabii ki, böyle bir nesne köpeğiniz için en iyi tasma olamaz. Acı çektirmeden onunla güzel bir yürüyüşe çıkmanız gerekiyor. Aynı şekilde, hareketli parçaları olan herhangi bir boyun tasmasından da kaçınmalısınız. Bir bel tasması kullanmak daha iyi olur.

Uzun, sabit kayışlar

Sabit kayış, uzun bir kordondan oluşan geleneksel kayıştır. Bir ucunda, köpeğin bel tasmasına bağlanacak bir karabina ve diğer tarafında rahatça tutmak için bir tutamağı vardır. Örülmüş ipten naylona, deriye, renkli kumaşa, vb. birçok malzemeden yapılabilirler.

Piyasada birçok çeşit sabit kayış vardır. Deri gibi pahalı malzemelerden yapılmış lüks kayışlardan oldukça ucuz kayışlara kadar birçok kayış alabilirsiniz. Zincirden yapılmış olanları kullanmayın, çünkü hem köpek hem de sizin için çok ağır ve rahatsızdırlar.

Köpeğiniz için en iyi kayış

Hiç şüphesiz köpeğiniz için en iyi kayış, en az bir buçuk metre uzunluğunda olan sabit bir kayıştır. Ancak sabit bir kayış ile, köpeğinize çekmemeyi ve kayışı germeden yürümeyi öğretebilirsiniz.

Ek olarak, köpek sadece yukarıda belirtilen uzunluğu sağladığınızda çekmeden yürümek için yeterli alana sahip olacaktır. Kayış uzadıkça garip görünür fakat yürüyüş de bir o kadar konforlu olur ve daha az çekme söz konusu olur.

Kanun, köpeğinizi tasmalı bir biçimde gezdirmenizi gerektirdiğinden, daha kaliteli yürüyüşlere sahip olmak için en iyisini seçtiğinizden emin olun. Kayışlar da bir iletişim aracıdır ve köpeğinize zarar verebilir. Bu yüzden, köpeğinize çekmeden yürümeyi öğretmeniz önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.