Köpeklerin Pislikte Yuvarlanma Nedenleri

Köpeklerin Pislikte Yuvarlanma Nedenleri

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2019

Eğer havlayan, dört bacaklı bir arkadaşınız varsa, muhtemelen aşağıdakileri fark etmişsinizdir: Bazı şeylerle uğraştığınız bir anda, köpeğinizin eve kokuşmuş bir çimenlik alandan tüyleri kir içerisinde geri döndüğünü fark edebilirsiniz. Bazı su birikintileri, dışkı veya hayvan kalıntılarında yuvarlanmış olabilir. Bu yazıda köpeklerin pislikte yuvarlanma nedenlerini öğreneceksiniz.

Kokan şeylere sürtünen köpekler: Normal bir köpek davranışı

köpeğinin yüzünden tutan sahip

Bu davranış köpekler için tamamen normal ve doğaldır. Bunu iğrenç bulduğunuz gerçeği onun sorunu değil, sizin sorununuzdur. Bu yüzden onu cezalandırmamalısınız.

Evcil hayvanınızın bir insan değil bir köpek olduğunu daima aklınızda tutmalısınız. Bu türler birbirinden farklıdır. Bu nedenle onları insanlaştırma cazibesine kapılmamalısınız. Bazı şeyleri sizin gördüğünüz gibi göreceğini düşünerek zahmet etmemelisiniz.

Köpeğiniz, ona garip gelebilecek bazı davranışlarınız için size karşı kin tutmayacaktır. Bu, güçlü, garip kokulu parfüm veya kolonya kullanmak gibi şeyleri içerir. Öyleyse neden sevdiği şeyler için ona karşı bir kin tutuyorsunuz?

Köpeğiniz çoğu insanın pis olduğunu düşündüğü şeylere sürtünüyorsa, endişelenmeyin, çünkü bu tamamen normal bir davranıştır. Bu yüzden onu azarlamak yerine, bu davranışın nedenlerini anlamaya çalışın.

Köpekleri anlamak için onların atalarına, kurtlara bakmalısınız.

Hayvan davranışı uzmanlarına göre, hayvanların pislikte yuvarlanmasının birkaç nedeni olabilir.

Öncelikle ve en önemlisi, köpeklerin kurtların soyundan geldiğini unutmamalısınız. Bazı köpekler kurt gibi görünmeyebilir, ancak yine de atalarının genetik kalıntılarını taşır. Örneğin, avlanma içgüdüleri.

Evcil bir köpeğin yiyecek elde etmek için avlanması gerekmez. Fakat yine de avlanma ile bağlantılı bazı davranışları vardır. Buna “esir” almak da dahildir. Bunlar bir top, yavru kedi veya küçük bir kuş olabilir.

Genetik geçmiş, köpeklerin pislikte yuvarlanma nedenlerinden biri

Bu av içgüdüsü de kurtlardan miras kalmıştır. Köpeğiniz çöp, çamur ve iğrenç bulduğunuz diğer şeylerle dolu yerlere sürtünecektir.

Bunun nedeni, tüm iyi avcıların fark edilmemesinin gerekmesidir. Bu nedenle, kokularını gizlerse, olası bir av tarafından tespit edilme olasılığı daha düşüktür.

Kurtların – ve onların torunları olan sevgili evcil hayvanlarımızın – iyi bir av sağlamak için buldukları en iyi yol, kendilerini daha güçlü kokularla örtmektir.

Ayrıca, kokularından kurtulmak, onları potansiyel avcılardan korumaya da yardımcı olur.

Köpeklerin pislikte yuvarlanmasının diğer nedenleri

Kurtlar da sürünün geri kalanına bir mesaj bırakmak için bazı yerlere ve şeylere sürtünme eğilimindedir. Bunu kendilerini kapladıkları koku ile yapıyorlar. Örneğin:

  • Buldukları bir alan.
  • Bir uyarı.
  • Bir keşif.

Bununla birlikte, bir şeye sürtünmenin farklı bir anlamı da olabilir. Bölgelerini işaretlemenin bir yolu olabilir. Sonuçta, hayvanların koku bezleri vardır. Yani sadece diğer kokuları almakla kalmazlar. Aynı zamanda kendi kokularını bir tür sinyal olarak bırakıyorlar. Diyor ki: “Önce ben geldim”.

Bu kurt benzeri davranışlar köpeklerde de görülür.

İnsanlar köpeklerimizin kirli yerlere sürtünmesinden de
sorumlulardır.

plajda oturan köpek

Genetik geçmişlerinin ötesinde, insanlar evcil hayvanların pislikte yuvarlanma davranışına katkıda bulunabilirler. Bu, insanların evcil hayvanlarını insancıllaştırmaya çalışması nedeniyle olur.

Örneğin, bu davranış sizi üzüyorsa, köpeğiniz ona banyo yaptırdıktan ve onu parfümledikten hemen sonra bunu yaparsa sizi daha çok üzecektir.

Kabul etmesi zor olabilir, ancak köpeğinize banyo yaptırmak pislik içine doğru koşmaya başlamasının ana nedenidir. Değerli köpeğinizi temizlemek için kullandığınız sabunlar ve şampuanlar size güzel kokuyor olabilir. Fakat bunlar köpeğiniz için çok rahatsız edici olabilir.

Bu nedenle sabırlı olun. Dört bacaklı dostunuza kızmayın. Onu bir dahaki sefere anlamaya çalışın. Ve ona en azından tahammül edebileceği bir şampuan sağlayın. Bu şekilde, içinde yuvarlanacağı daha iyi kokular aramak zorunda kalmayacaktır.

Ana resim fotoğrafçısı: Juan Luis Naranjo


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.