Köpeğinizin Tüylerini Ne Zaman Kesmelisiniz?

Sıcaklıklar yükselmeye başladığında, parazitler ortaya çıkar ve köpeğinizin tüyleri uzun olduğunda parazitler çok daha kolay tutunabilir. Köpeğinizin tüylerini kısaltmak için çok uzun süre beklemek onlar için çok zararlı olabilir. Bununla birlikte, bazı ırklar tüylerini güneşten korumak için kullanırlar.
Köpeğinizin Tüylerini Ne Zaman Kesmelisiniz?

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2019

Bahar geldiğinde, birçok köpek sahibi köpeğinin tüylerini kesmeye hazırlanır. Diğerleri ise yaz için beklemenin daha iyi olduğuna inanır. Köpeğinizin tüylerini kısaltmak için doğru zamanın hangisi olduğunu merak ettiyseniz, şüphelerinizi gidermek için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Bütün köpeklerin tüylerinin kesilmesi gerekli midir?

Birçok uzman, köpeğinizin tüylerini kesmenin gereksiz olduğunu ve bazı köpek ırkları için tehlikeli olduğunu söylemektedir. Tüy, dış tehditlere karşı en iyi korumaları olduğundan, tüylerini onlardan alarak onları hastalıklar ve sıcağa karşı daha savunmasız hale getiriyor olabilirsiniz.

Kısa tüylü köpeklerin bir köpek kuaförüne gitmeleri gerekmez. Tüyleri onları soğuktan ve güneşin radyasyonundan koruyarak güneş yanıklarını ve kanseri önler.

Yapabileceğiniz şeylerden biri, hijyenlerini korumak için gözlerinin, burnunun, patilerinin ve cinsel organının çevresindeki tüyleri yıllık olarak kesmektir.

Uzun veya kalın tüylü köpeklerin her yıl tam bir kesimden geçmesi gerekebilir. Yüzleri ve kulakları çevresinde çok fazla tüy bulunan ırklar için bu özellikle iyi olabilir.

Vücudunun bu hassas bölgeleri nem biriktirir ve mikroorganizmalarla sürekli temas halindedir.

Tüyleri taramak her zaman gereklidir

Tüm köpekler, ölü tüy ve kirden arınmak için haftada bir taranmaya ihtiyaç duyar. Elbette, köpeğinizi ne sıklıkta taramanız gerektiği, tüylerinin tipine bağlıdır. Kısa tüylü köpekler haftada bir veya iki kez taranmalıdır. Ancak, uzun tüylü köpekler genellikle haftada en az dört taramaya ihtiyaç duyarlar.

köpeğinizin tüyleri kesilmeli mi

Bol miktarda tüy döken köpeklerin tüy dökme mevsimi boyunca günde bir kez veya gün aşırı bir taranma seansına ihtiyacı vardır. Ayrıca, sadece uzun tüylü köpekler çok tüy dökmezler. Örneğin, puglar çok kısa tüylere sahiptir ve bir ton tüy dökerler.

Sonbahar ve kış: tüyleri kesmek için en kötü zamanlar

Kış mevsimi, kesinlikle köpeğinizin tüyünden kurtulmak için uygun bir zaman değildir. Bu yılın en soğuk dönemidir ve köpeklerin tüylerine en çok ihtiyaç duydukları zamandır. Tüyler, onları sıcak tutmaya yardımcı olur, kar ve yağmura karşı korur.

Köpeğinizin tüylerini sonbaharda kesmek de iyi değildir, çünkü kışa kadar uzamış olmayacaktır. Artı, sıcaklıklar düşmeye başladığında, tabii ki köpeğinizin kış için kendi doğal ceketine sahip olması gerekecektir.

İlkbahar ya da yaz: Köpeğinizin tüylerini ne zaman kesmelisiniz?

Köpeğinizin tüylerini ilkbahar veya yaz aylarında kesmek en iyisi midir? Klasik cevap yazdır, ancak birçok köpek sahibi belirli bir nedenden ötürü daha erken dönemde kesmeye başlamıştır: parazitler.

İklim değişikliği dünya çapında bir gerçekliktir ve sıcaklıklar her yıl daha fazla artmaktadır. Sıcak havalar kıştan sonra güzel olabilir, fakat yüksek sıcaklıklar da hastalık taşıyan ajanların çoğalmasına yardımcı olan şeydir.

köpek kuaföründeki mutlu köpek

Bahar sıcakları bastırdığında, keneler ve diğer parazitler de ortaya çıkar ve üremeye başlarlar. Her çeşit köpeğe saldırırlar, fakat kalın tüylerin arasına yuvalanmayı tercih ederler çünkü bu tüyler onlara gölge ve koruma sağlar. Ayrıca, köpeğinizin tüyleri çok uzun olduğunda bu tür parazitleri tespit etmek de zorlaşır.

Günümüzde, köpeğinizin tüylerini baharın ilk ve ikinci ayı arasında kesmeniz önerilir. Başka bir deyişle, en iyi zaman sıcaklıkların yükselmeye başladığını fark ettiğiniz zamandır, bu da parazit riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Köpeğinizin tüylerini ne zaman keseceğinizi bilmeniz için tavsiyeler

  • Herhangi bir parazit olup olmadığını görmek için her gün vücutlarını kontrol edin. Herhangi bir pire veya kene görürseniz, tedavi edilmesi için köpeğinizi doğrudan veterinere götürmeli ve veterinere köpeğinizin tüylerini kesmesi için zamanı olup olmadığını sormalısınız.
  • Yüksek sıcaklıkların köpeğinizi etkileyip etkilemediğini kontrol edin. Köpekler sıcakladıklarında çok su içme eğilimindedirler ve aşırı derecede hızlı soluk alıp verirler. Bazen yere midelerinin üstüne doğru yatarlar ya da sırt üstü yatıp arka bacakları yukarı bakacak şekilde uyurlar. Köpeğinizin bu şekilde hareket ettiğini fark ederseniz, en kısa zamanda tüylerini kesmek muhtemelen en iyisi olacaktır.
  • Köpeğinizin tüylerini kesmeden önce veterinerinize danışın. Bazı köpekler UV ışınlarına karşı çok hassastır, bazıları ise çok üşür. Her iki durumda da tüylerini kesmek zararlı olabilir. Veterineriniz, köpeğinizin tüylerinin kesilmesinin iyi bir seçenek olup olmadığını size söyleyecektir.
This might interest you...
Yaz Aylarında Evcil Hayvanların Tüyleri Kesilmeli midir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yaz Aylarında Evcil Hayvanların Tüyleri Kesilmeli midir?

Yaz aylarında evcil hayvanların tüyleri gerçekten kesilmeli midir? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.  • Cadieu, E., Neff, M. W., Quignon, P., Walsh, K., Chase, K., Parker, H. G., … Ostrander, E. A. (2009). Coat variation in the domestic dog is governed by variants in three genes. Science. https://doi.org/10.1126/science.1177808