Köpekleri Yıkamak ile İlgili 9 Efsane

Köpeğinizi yanlış yıkadığınıza dair söylenen efsaneleri yok etmenin zamanı geldi. Geç olsun güç olmasın!
Köpekleri Yıkamak ile İlgili 9 Efsane

Son Güncelleme: 27 Aralık, 2018

Köpeğinizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiği, yıkarken hangi ürünleri kullanmanız gerektiği ve hatta köpekleri yıkamanın doğru olup olmadığı gibi sorular, köpekleri yıkamak konusunda sorulan sorulardan bazılarıdır. Bu yazımızda köpekleri yıkamak ve sevgili tüylü hayvanlarınızı taramakla ilgili var olan bazı efsanelerden bahsedeceğiz.

1. Vahşi hayvanlar yıkanmadığı için, bizim de köpeğimizi yıkamamıza gerek yok

köpeklere banyo yaptırmak

Doğada hayvanlar genellikle temizlik sorununu iyi bir çamur banyosuyla çözerler. Aslında çamur banyosu, hayvanların cildindeki ve tüylerindeki parazitlerden de kurtulmalarına yardımcı olur.

Fakat çevre kirliliğinin ve toksinlerin çok fazla olduğu şehirlerde köpekleri yıkamak sadece bir estetik meselesi değil; aynı zamanda da sağlıkla ilgili bir durumdur.

2. Köpekler sık sık yıkanmamalıdır

En iyisi, köpeğinizi düzenli aralıklarla yıkamak olacaktır. İki banyo arası ne kadar bekleyeceğiniz köpeğin tüylerinin özelliği dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Evcil hayvanınız için neyin en iyisi olduğunu bir veteriner hekime sorabilirsiniz. Buna ek olarak, deri hastalıkları yaşayan ya da alerjisi olan köpeklerin özel bazı ürünlerle daha sık yıkanması gerekir.

Köpekleri nasıl yıkamamız gerektiği ile ilgili ortada dolanan pek çok efsane vardır. Biz size bu efsanelerden hangilerinin yanlış olduğunu söylüyoruz. Böylece hata yapmaktan kaçınmış olur ve en sevdiğiniz dört ayaklı arkadaşınızın cildine ve tüylerine daha iyi bakmış olursunuz.

3. Köpekleri yıkamak derilerinin pH dengesini bozabilir

Bu yalnızca köpeğiniz için uygun olmayan bir şampuan kullanırsanız başınıza gelebilir. O nedenle, köpeğinizi yıkamak için banyodaki öyle herhangi bir şampuanı tutup da köpeğiniz için kullanmayın.

İnsanların ve köpeklerin ihtiyacı olan pH seviyeleri birbirinden farklıdır. Köpekleri yıkamak için sakın bir insan saçı için kullanılması gereken bir şampuanı kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bir kez daha söyleyelim, veterinerinizden evcil hayvanınız için uygun olan bir şampuan tavsiye etmesini istemeniz en doğrusu olacaktır.

4. Köpekleri yıkamak, derilerinin doğal yağlarının kaybolmasına yol açar

Dört ayaklı arkadaşınızı taramak konusunda aşırıya kaçmadığınız sürece, özellikle de köpekler için kaliteli bir şampuan kullanıyorsanız, bu bir sorun olmamalıdır.

Köpeğinize yaptıracağınız bir banyo, kurtulmanız gereken kirleri ve diğer yabancı maddeleri çıkaracak ve böylece köpeğinizin kıskanılacak tüylere ve sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlayacaktır.

5. Su, kulak enfeksiyonuna sebep olabilir

Bir şeyler yanlış gitmediği sürece ya da eğer dikkatsiz davranmazsanız, köpeğinizi yıkarken hayvanın kulağına su kaçırmazsınız. Su yoksa kulak enfeksiyonu da olmaz.

Köpeğinize banyo yaptırırken ku laklarına özellikle dikkat edin ve köpeğinizin kulaklarında kalan şampuanı dikkatli bir şekilde temizleyin. Ayrıca, eğer su yine de köpeğinizin kulağına kaçarsa, bu konu ile ilgili bir veterinere danışın.

6. Banyodan sonra köpeğinizi kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmanız gerekir

Köpekler genellikle saç kurutma makinesinin sesini sevmezler. Bunun yanı sıra, makinenin verdiği sıcak hava da köpeğinizi mutsuz edebilir. Eğer hava köpeğinizin tüylerinin normal bir şekilde kuruması için fazla soğuksa, hayvanın korunaklı ve sıcak bir yerde doğal bir şekilde kurumasına izin verin.

7. Pire karşıtı bir şampuanı bir kere uygulamak, sinir bozucu parazitleri yok etmek için yeterlidir

Bu ayrıca köpeğinizi ne kadar sıklıkla yıkamanız gerektiği ile ilgili önemli bir faktördür. Tek bir uygulama ile evcil hayvanınızın yaşadığı bu sinir bozucu böceklerden kurtulduğunuzu düşünmeyin. Onlardan tamamen kurtulmak için birkaç farklı tedavi uygulamanız gerekir:

  • Pudralar
  • Benek tedavileri
  • Spreyler

Bunun yanı sıra, eğer köpeğinizde hiç parazit yoksa, pire karşıtı şampuan kullanmanıza da gerek yoktur.

köpeği bahçede yıkamak

8. Hortum, köpeğinizi yıkamak için harika bir yöntemdir

Güneşin tüm gücüyle üstümüze vurduğu, çok sıcak bir yaz günü dışında, köpeğinizi asla bahçede kullandığınız hortumdan çıkan soğuk suyla yıkamamalısınız. Bu, köpeğinizi pek çok kez hasta edebilir.

Eğer dışarıda bayıltıcı bir sıcak yoksa, köpeğinizi iç mekanda, kendini soğuktan ve cereyandan koruduğu bir yerde, ılık bir suyla yıkamak en güzeli olacaktır.

9. Köpeğinizi yıkamak için özel bir kuaföre götürmeniz daha iyi bir seçenektir

Bu ifade tamamen doğru bir ifade değildir. Köpeğinizi bir köpek kuaförünün ellerine bırakmadan önce, kuaförün hangi ürünleri kullandığını ve hayvanlara iyi davranıp davranmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Aynı zamanda, köpeğinizi kurutmak için çok fazla saç kurutma makinesi kullanacaklarını da unutmayın. Ve bu durum, belki birkaç istisna dışında, çoğu köpeğin nefret ettiği bir şeydir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.