Köpeklerin İçgüdüsel 6 Hareketi

Belirli işlerde kullanılmak üzere yetiştirilen özel ırklarda, köpeklerin genetik seleksiyonundan yararlanılmaktadır.
Köpeklerin İçgüdüsel 6 Hareketi
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Köpek ırkları, yalnızca dış görünüşlerine göre gruplara ayrılmaz. Her köpek cinsinin spesifik içgüdüsel bir hareketi vardır ve bu içgüdüsel hareketler cinsleri belirlemedeki en önemli faktördür. Çiftlik hayvanlarını korumak veya avlanmak, köpeklerin sahip olduğu içgüdüsel hareketlere örnektir.

İçgüdüsel Hareketler

İçgüdüsel hareketler, genetik yoluyla gelecek nesillere aktarılabilen ve köpeklerin doğalarından gelen davranış biçimidir. Tüm hayvanlar hayatta kalmak ya da yemek yemek gibi ortak içgüdülere sahiptir.

Belirli işlerde kullanılmak üzere birçok cins geliştirilmiştir. Çoban köpekleri, bekçi ya da avcı köpekleri sadece sevimli bir görünüşe sahip oldukları için değil, aynı zamanda yüksek çalışma kapasiteleri için de yetiştirilir. Ancak, bu köpek cinslerinin bazı içgüdüsel hareketlere sahip olması, bu işleri nasıl yapacaklarını bilerek doğdukları anlamına gelmez.

Ev köpekleri de doğuştan gelen bazı içgüdüsel davranışlara sahiptir. Bu içgüdüsel hareketler şaşırtıcı ya da eğlenceli görünebilir ancak köpeğiniz içgüdülerine göre hareket etmeye başladıysa bu stresli olduğu anlamına gelir.

1.Önderlik

Çoban köpekleri genellikle koyun sürülerini gütmek için kullanılır. Bazı cinsler bu görevi sürdürmeyi yıllar önce bırakmış olsa da, diğer birçok köpek cinsi çiftlik hayvanlarına önderlik etmeye devam etmektedir. Border Collie ismiyle bilinen ve doğduktan yalnızca beş hafta sonra bile hayvanları bir araya toplama görevini üstlenebilen çoban köpekleri buna örnektir.

Koyun sürüsünü güden çoban köpeği

Stres altında olan yetişkin çoban köpeklerinde parkta oynayan çocuklara, diğer köpek gruplarına ya da kendilerinden küçük hayvanlara göz kulak olma eğilimi görülebilir.

2. Çukur kazmak

Son zamanlarda ev hayvanı olarak görülen Terrier cinsi, fare ya da tavşan gibi küçük hayvanları yakalamakta ustadır. Hatta, Yorkshire Terrier ve Westy cinsi köpekler, yer altındaki oyuklarda yaşayan hayvanları çukur kazarak yakalayan harika birer avcıdır. 

Bu yüzden Terrierler çukur kazmaya epey meyillidir. Hatta koltuğun üzerindeki yastıkları bile ‘kazmaya’ çalıştıkları doğrudur. Eğer bahçesinde hiçbir bitki bulunmayan birini tanıyorsanız, bunun tek sebebinin toprağı kazarak altını üstüne getiren bir Terrier olduğunu bilmelisiniz.

3. Farklı köpekler için farklı oyunlar

Farklı köpek cinsleri farklı oyunlar oynamaktan hoşlanır. Av köpekleri kafasını vurarak ya da ısırarak oynarken, Podenco gibi tazılar geniş bir alanda birbirini kovalamayı tercih eder. Çoban köpekleri oyun oynarken diğer köpeklerin bacaklarını ısırma eğilimi gösterir. Terrierler ise diğer köpek cinslerine oranla çok daha fazla havlamaktadır.

4. İletişim farkları

Köpekler mimikleriyle iletişim kurar ve bunu yaparken tüm bedenini kullanır (ağız, kulaklar, gözler, kuyruk vb.).  Eğer bir köpek vücudunun bir kısmını iyi kullanamıyorsa, iletişimini güçlendirmek için diğer kısımları kullanır.

Basset Hound ırkından bir köpek, sarkık kulaklarını iletişim için kullanamaz. Benzer şekilde, Schnauzer cinsi köpekler uzun tüyleri sebebiyle dişlerini ya da dilini gösteremez. Bu yüzden de iletişim kurmak için vücudunun diğer kısımlarını kullanır. 

5. İşaretler

Av köpekleri fonksiyonlarına göre gruplara ayrılır. Ön bacaklarından birini kaldırarak avın lokasyonunu gösteren işaretçi köpekler bunlardan biridir.

Kumda çukur kazan bir köpek

Eğer bunu yapan bir köpek görürseniz, işaret ettiği yere mutlaka bakın. Gerçekten ilginizi çekebilecek bir şeyi gösteriyor ya da stresli olduğunu ifade etmeye çalışıyor olabilir. Bu içgüdüsel hareket işaretçi köpeklerin DNA’sında vardır.

6. Nesneleri taşımak

Bir diğer av fonksiyonu ise avı tutup getirmektir. Labrador cinsi bu iş için yaratılmıştır. Golden Retriever gibi ırklar bu şaşırtıcı içgüdüsel hareketi kalıtım yoluyla alır. Bu köpekler nesneleri ağzıyla dikkatlice taşımak konusunda hiç problem çekmez çünkü bu içgüdüyü, avı zarar vermeksizin taşıyabilen atalarından almıştır.

Evinizde bir Labrador varsa, ayakkabınızın, kumandanın ya da bir oyuncağın kaybolmasına alışkınsınızdır. Çünkü, Labrador cinsi bir köpek stres altında olduğunda nesneleri ağzına alarak bir yerden başka bir yere taşıma eğilimi gösterir. Bazı köpekler ise bu stres göstergesi hareketi sadece eğlenmek için yapar.

Sonuç olarak, köpeklerin düşünmeksizin gerçekleştirdiği davranışlara içgüdüsel hareketler denir. Stres veya gerginlik göstergesi olarak bu hareketleri yapan köpekleri eğitmek epey zor bir hale gelebilir.

Eğer köpeğinizin cinsini ve bu ırkın geçmişte hangi işlerde kullanılmak üzere geliştirildiğini biliyorsanız, köpeğinizin stresli olduğu anları kolaylıkla fark edebilir ve içgüdüsel hareketlerinin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.