Köpek Eğitirken Yapılan Hatalar

Bir hayvan sahiplendiğinizde, eğitimi olumlu bir deneyim olmalıdır. Onu azarlama veya güç kullanma tuzağına düşmeyin. Her şeyden önce, açık komutlar kullanın ve anlamıyorsa bu onun hatası değildir.
Köpek Eğitirken Yapılan Hatalar

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Genellikle, insanlar bir köpek sahiplendiğinde, diğer köpek sahiplerinin eğitim konusunda tavsiyelerine güvenmeye meyillidirler. Ancak, bu söylediklerinin doğru olduğu anlamına gelmez. Köpek eğitirken yapılan hatalar gibi hatalara düşmemeniz için aşağıda yararlı olmasını umduğumuz tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Köpek eğitirken yapılan hatalar arasından en yaygın olanları nelerdir?

Onu azarlamak

Sabır zor bir erdemdir, ancak bir köpek eğitimi söz konusu olduğunda gereklidir. Köpeğiniz sizi sinirlendirdiğinde (çoğu insanda olur bu), onu eğitmek için bağırmak veya güç kullanmak isteyebilirsiniz.

Hem hayvanlar hem de insanlar ile, olumlu pekiştirmenin gerçekten işe yaradığı, bunun karşısında azarlamanın evcil hayvanınız üzerinde ciddi duygusal sonuçlar doğurabileceği ortaya çıkarılmıştır.

Profesyonel köpek eğitmenlerine göre, köpek eğitimi sırasında azarlama kullanılmamalıdır. Bunun yerine ödüller kullanmalısınız, bunlar olumlu pekiştirmenin anahtarıdır. Bu yolla köpeğinizi şefkatle eğitebilir ve itaat belirtilerini ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüller bisküvi, ödül mamaları veya fazladan bir doz sevgi olabilir.

Bazı davranışları aniden durdurmaya çalışmak

Bir köpeği eğitmek kademeli bir işlemdir ve köpeğinizin öğrenmesi tıpkı insanlarda olduğu gibi sabır gerektirir. Bu nedenle, kademeli bir öğrenme sürecinden geçmeden, belirli bir davranışı aniden durdurmaya çalışmak köpeğinizi travmatize edebilir. Bunu yaparsanız, köpeğiniz doğru davranış şeklini öğrenemez.

eğitim alan köpek

Önceden eğitim olmaksızın sert komutlar vermek, köpeğinizde kaygı ve diğer sorunlara neden olabilir ve hatta agresif davranışlarla sonuçlanabilir.

Güç kullanmak

Bir köpek ilk anda, söylediğiniz tüm kelimeleri veya her komutu anlamayacaktır. Bu yüzden bir köpek eğitimi söz konusu olduğunda sabır gerçekten önemlidir. Köpeğinizi eğitmek için kuvvet kullanmak size hiçbir şekilde yardımcı olmaz, hatta, işleri daha da kötüleştirir.

Aynı şekilde, eğer bu kuvvete, şaplak atmak gibi fiziksel cezalar eşlik ediyorsa da aynı şeyler söylenebilir. Kolay bir süreç olmayacak, ancak şefkat ve hoşgörü her zaman en iyi sonuçları verecektir.

Net komutlar vermemek

Hayvanlar, kısa kelimeler ve basit adımlarla basit bir şekilde eğitilmelidir. Bu nedenle, köpeğinize el sıkışmak veya kendi çevresinde dönmek gibi karmaşık komutları öğretmeden önce oturmak ya da beklemek gibi daha basit komutları öğretmelisiniz.

sahibi tarafından azarlanan köpek

Köpeklerin yalnızca tek heceli kelimeleri bağlayabildiğini unutmayın. Bu nedenle, köpeğinize oturmayı öğretmek istiyorsanız, sadece “otur” demeniz gerekir.

Köpeğinizi suçlamak

Köpeğiniz komutlarınızı nadiren mükemmel bir biçimde yerine getirir. İstediğinizi yapmadığı veya en azından ona öğrettiğiniz şeyi yapmadığı zamanlar olabilir. Bunun için köpeğinizi suçlamak ve hatta ona bağırmak veya onu azarlamak cazip gelebilir.

Kızmak ya da eleştirmek yerine, başarısızlık, bir dahaki sefere daha iyisini yapmak için motivasyon olmalıdır. Köpeğinizin eğitimi tamamen çabanıza bağlıdır. Bir şey planlandığı gibi gitmediğinde, bu köpeğinizin suçu değil, sizindir. Öğrenme yeteneğine sahip olmayan bir köpek yoktur, sadece onu nasıl eğiteceğini bilmeyen sahipler vardır.

Bu nedenle, köpek eğitirken yapılan hatalar nedeniyle köpeğiniz sizi anlamıyorsa, bu hataları düzeltmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle, hayal kırıklığınızın sinirini asla köpeğinizden çıkarmamalısınız.

Bunlar bir köpek eğitirken yapılan hatalar arasında en yaygınlarıdır. Köpeğinizi başarıyla eğitmek istiyorsanız, bu hataları yapmamaya dikkat edin. Sabır, şefkat ve kararlılık bir evcil hayvanı eğitmek söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.