Köpeklere Komut Eğitimi: Neler Öğretebilirsiniz?

Köpeklere Komut Eğitimi: Neler Öğretebilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin zekâsı, birçok görev ve komutu öğrenebilmeye elverişlidir. Sabredip düzenli çalıştırdığınız taktirde, öğrettiklerinizi hiç duraksamadan yapabilir hale geleceklerdir. Tabii ki komut eğitimi sırasında pozitif pekiştirme yöntemini kullanarak öğrenmeyi hızlandırabilirsiniz.

Köpeğinize hiçbir komutu korkutarak öğretmeye çalışmayın. Köpekler, insanın en iyi arkadaşlarıdır ve böylesi bir muameleyi kesinlikle hak etmiyorlar.

Herkes, köpeğinin yeni şeyler öğrenerek zekasını göstermesine bayılır. Köpekler, basit bir eğitimin ardından birçok komutu öğrenebilir. Köpeğinize komut eğitimi vermek istiyorsanız, yazımızda sizin için başlangıç seviyesine uygun komutları derledik.

Başlangıç için 5 komut

Köpeğinize komut eğitimi vermeye karar verdiyseniz, işe önce basit itaat komutlarından başlamalısınız. İleride engellilere rehber köpek olacak, polis köpeği olacak ya da evde oturacak olsa da tüm köpeklerin eğitimi böyle başlar.

İtaat komutları herkesin bildiği genel komutlardır; otur, yat, gel, yakala… Bu komutlar hem köpeğin eğitiminin temelinin oluşturur hem de daha karışık komutlar için köpeğinizi hazırlar.

1. Oyuncaklarını toplama

Köpeğiniz oyuncaklarıyla oynamayı seviyordur. Peki, sonrasında oyuncaklarını toplamasını da ister miydiniz? Bu komut, daha ileri seviye komutlar için güzel bir başlangıçtır ve köpeğinize de çok faydalı olacaktır. Böylece köpeğiniz hem size ev işlerinde yardım etmiş hem de ortalığın derli toplu kalmasını sağlamış olacak.

topla oynayan köpek

2. Işıkları Kapama

Bir köpeğin tüylü patisiyle kalkıp ışığı kapaması, filmlerden fırlama bir sahne gibi gelebilir ama aslında kısa bir eğitimle hiç de imkânsız değil. Köpeğinizin boyu yettiği sürece ışığı açıp kapamayı öğrenmesinde hiçbir engel yok.

3. Terliklerinizi Getirme

Yoğun geçen bir günün ardından işten eve geldiğinizde köpeğinizin size terliklerinizi getirmesi harika olmaz mıydı? Kısa bir eğitimin ardından köpeğiniz bu komutu yerine getirmeyi öğrenebilir.

Bu sırada da hem yaparken eğlenecektir hem de zekasını ilerletecektir. Bütün köpekler bu komutu öğrenebilir, sadece sizin yeterince kararlı olmanız gerekiyor.

4. Kapıyı kapama

Dışarı çıkıp eve geri gelen bir köpeğiniz varsa, kapıyı kapamayı öğrenmesi siz evde yokken çok faydalı olacaktır. Köpeğinizin boyutuna göre kapıyı patisi ya da başıyla kapamayı öğretebilirsiniz. Nasıl mı? Her zamanki gibi bolca sabırla ve pozitif pekiştirme kullanarak.

5. Kıyafetlerinizi kirliliğe atma

Köpeğinize bu komutun eğitimini vermeden önce oyuncaklarını toplama eğitimini vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Oyuncaklarını toplamayı bilen bir köpek, aldığı bu eğitimi kirli kıyafetlerinizi alıp kirliliğe atma işine kolayca uyarlayabilir.

Komut eğitimi için öneriler

Kararlılık

Köpeğinizi eğitirken düzenli ve istikrarlı olmanız son derece önemlidir. Komutları tamamen içselleştirebilmeleri için çok sabırlı olmalısınız. Köpeğinizi eğitecek kadar vaktiniz yoksa profesyonel bir köpek eğitmeninden de yardım alabilirsiniz.

alman çoban köpeği eğitimde

Eğitim ne kadar sürmeli

Basit itaat komutlarını öğretirken her gün 10 ila 20 dakika arası çalıştırmanız yeterli olacaktır. Daha karışık komutlar içinse gününüzün 30 – 40 dakikasını ayırmalısınız. Köpeğinizi çok yormamaya dikkat edin. Eğitim boğucu bir hal alırsa dikkati dağılır ve bu da süreci olumsuz etkiler.

Nasıl eğitmelisiniz

Köpeğinize komutları teker teker öğretmelisiniz. Komutları gerçekten içselleştirdiğinden ancak böyle emin olabilirsiniz. Genel olarak, her komut için 3 – 10 gün harcamak idealdir.

köpek ve sahibi kanepede

Herhangi bir komutun öğrenilmesi için gereken zaman köpeğinize ve sizin kararlılığınıza bağlıdır. Bazı köpek türlerinin komutları daha hızlı öğrendiği kanıtlanmıştır. Mesela Border Collie düzgün bir eğitimle her gün yeni bir komut öğrenebilir.

Pozitif pekiştirme kullanın

Bu eğitim yönteminde doğru davranışı ödüllendirmelisiniz. Böylece köpeğiniz yeni şeyler öğrenmeye daha hevesli olacaktır. Köpeğiniz yapmasını istediğiniz şeyi yaptığında onu övmeniz ve ödüllendirmeniz çok önemlidir.

Pozitif pekiştirme, en etkili eğitim yöntemidir. Ayrıca köpeğin öğrenme kapasitesini ve özgüvenini de arttıracaktır. Doğru davranışın hemen ardından ödüllendirin ki davranışla ödül arasındaki bağlantıyı kurabilsin. Komutu yerine getirir getirmez ödülünü verin.

Doğru yeri bulun

Özellikle yavru köpekler için dikkatlerini dağıtacak ögelerden uzak sakin bir yer bulmanız çok önemlidir. Başka köpekler, gürültü, müzik ya da başta yemek kokusu olmak üzere tüm ilgi çekici kokulardan uzak bir köşe bulmaya çalışın.

Eski komutları tekrar edin

Haftada bir ya da iki defa öğrendiği tüm komutları tekrar ettirin yoksa köpeğiniz eski komutları unutabilir ya da karıştırabilir. Unutmaması için düzenli tekrar çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.