Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?

Bu cinsin, eğitim almasını çok kolaylaştıran bazı nitelikleri vardır; ancak büyürken onlara karşı çok katı olmak zorunda olsanız bile, eğitime erken yaşta başlamak her zaman daha iyidir.
Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Border Collie cinsi, şaşırtıcı nitelikleri ve becerileri nedeniyle eğitilmeleri kolay olan, en eski çoban köpeği ve en eski işçi köpek cinslerinden biridir. Bugünkü makalede bu köpekleri nasıl eğiteceğiniz ile ilgili bazı pratik bilgiler  ve öneriler bulabilirsiniz.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Eğitilmesini Çok Kolaylaştıran Bazı Özellikleri

İşte bu köpeklerin sahip olduğu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

Eğitilebilirlik

Border Collie cinsi köpekler çok ısrarcıdırlar. Bu yüzden, bir Border Collie’yi bir şey yapması için eğitmeye çalışırsanız; hayvan, öğrettiğiniz komuta nasıl uyulacağını öğrenene kadar asla durmayacaktır.

Bu hayvanların gerçekten de inanılmaz bir öğrenme yeteneği vardır. Bunun yanı sıra, konu kelimeleri, komutları dinlemeye gelince, Border Collie’ler iyi bir dikkat süresine sahiptir.

Söz Dinleme

İtaat, Border Collie cinsi köpeklerin temel özelliklerinden biridir. Şartlar ne olursa olsun, size asla itaatsizlik etmez. Bu kadar itaatkar olmaları ise onları iyi eğitmek için bir başka nedendir.

Sakinlik

Bu hayvanlar kesinlikle küçük hayvanlar değillerdir ve bol miktarda egzersiz yapmaları gerekir. Bununla birlikte, Border Collie cinsi köpekler genellikle çok sakin olur.

Border Collie’ler asla ürkek ya da hiperaktif olmadıkları için, bir aile için mükemmel bir evcil hayvan olurlar. Bir köpeğin çok fazla heyecanlanmasına izin vermeden onu nasıl eğiteceğinizi biliyorsanız, bu köpek sizin için harika bir aile köpeği olur.

Zeka

Zeka, bir Border Collie’yi eğitmenin neden bu kadar kolay olduğunu gösteren bir başka unsurdur. Bu hayvanların zekası, onlara daha karmaşık komutlar öğretmenizi mümkün kılar ve hatta yetenekli köpeğinizle arkadaşlarınızın önünde gösteriş bile yapabilirsiniz.

Çobanlık

Border Collie cinsi köpekler, çoban köpekleri olarak çok uzun süredir kullanıldığı için, doğal olarak bekçi köpeği içgüdüsüne sahip olur. Özellikle de bir bekçi köpeği gibi davranabilecek bir evcil hayvan istiyorsanız, bu köpekler sizin için mükemmeldir; çünkü sevdiklerini ne pahasına olursa olsun korurlar.

koşan border collie

Border Collie Nasıl Eğitilir?

Bir köpek henüz bir yavru iken onu eğitmeye başlamak her zaman en iyisidir. Ancak ona her şeyi öğretemezsiniz. Köpeklerin bazı komutları öğrenmek için tamamen gelişip büyümeleri gerekir. Border Collie’nin nasıl düzgün bir şekilde eğitileceği ile ilgili bir fikir vermek adına hazırladığımız bu kısa rehbere bir göz atın.

Köpek üç ila altı aylıkken

Köpeğinizi sosyalleştirmeye başlamanız gereken zaman, bu zaman aralığıdır. Bunun anlamı, köpeği başka insanların ve köpeklerin etrafında olmaya alıştırmaktır.

Ayrıca bu dönemde köpeğinize “otur, sakin ol, ayağa kalk” gibi basit komutları ya da  tasma olmadan da yanınızda yürümek gibi temel şeyleri öğretebilirsiniz.

Son söylediğimizi yapmak istiyorsanız, hayvana bunu kapalı bir alanda öğretmeye başladığınızdan emin olun; böylece yavru köpek kaçmayı deneyemeyecektir.

Altı ila dokuz aylıkken

Artık köpeğin havlamasını engellemek, size bir şey getirmesini sağlamak ya da etrafta bir şeyleri döndürmek için onu eğitmeye başlayabilirsiniz. Bu zamana kadar köpeğinizin sürünün liderinin siz olduğunuzu anlaması gerekir.

Bu da, hayvanın size uyması gerektiği anlamına gelir. Bu gerçek, Border Collie’nin – zekası ve ısrarla birlikte – komutları hızlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olan şeydir.

Bir yaş ve üstü

Border Collie cinsi köpekler bir yaşını doldurduğu zaman ,artık istediğiniz herhangi bir şeyi yapması için onu eğitebilirsiniz. Size gazeteyi getirmek, tabağını mutfağa götürmek gibi şeyler yapmasını istiyorsanız, profesyonel bir eğitmene göndermeye başlamak için en uygun yaş budur.

Border Collie’yi Nasıl Eğiteceğinize Dair Bazı İpuçları

Her ne kadar odaklanma konusunda gerçekten iyi olsalar da, bu kalite onları yoruyor olabilir. Bu yüzden, tıpkı diğer köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerde de eğitim seanslarını yaklaşık 10-15 dakika olacak şekilde kısa tutmalısınız.

frizbi oynayan köpek

Olumlu pekiştirme, herhangi bir köpeğin eğitimi için mutlak bir zorunluluktur. Hayvanlara bağırmak ve onları cezalandırmak bir hayvanı eğitmenin en barbarca yoludur.

Her ne kadar tüm Border Collie’lerin ortak özellikleri paylaşmassa da, her köpeğin hala kendi dünyası olduğunu unutmayın. Bu, köpeğe vereceğiniz eğitimi, onun  ihtiyaçlarına, yeteneklerine ve sınırlarına göre uyarlamanız gerektiği anlamına gelir.

Eğer köpeğinize bağlıysanız, sabırlı ve şefkatliyseniz; iyi eğitimli, harika bir evcil hayvanınız olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Deldalle, S., & Gaunet, F. (2014). Effects of 2 training methods on stress-related behaviors of the dog (Canis familiaris) and on the dog–owner relationship. Journal of Veterinary Behavior, 9(2), 58-65.
  • Hiby, E. F., Rooney, N. J., & Bradshaw, J. W. S. (2004). Dog training methods: their use, effectiveness and interaction with behaviour and welfare. ANIMAL WELFARE-POTTERS BAR THEN WHEATHAMPSTEAD-, 13(1), 63-70.
  • Fugazza, C., & Miklósi, Á. (2014). Should old dog trainers learn new tricks? The efficiency of the Do as I do method and shaping/clicker training method to train dogs. Applied Animal Behaviour Science, 153, 53-61.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.