Köpeğinize Çağırıldığında Gelmeyi Öğretmek

Sürekli eğitim ve pozitif pekiştirme, çağırdığınızda köpeğinizin gelmesini sağlamanın en iyi yoludur. Bu komut, özellikle tehlikeli durumlarda son derece önemlidir.
Köpeğinize Çağırıldığında Gelmeyi Öğretmek

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2019

Köpeğinizi çağırmak, onunla birlikte oluşturmanız gereken temel komutlardan biridir. Bazı köpekler kendi başlarına öğrenebilir, bazıları ise bu komutu öğrenmekte zorlanır. Köpeğiniz bu komutu öğrenmekte zorlanan köpeklerden biriyse, daha kolay bir biçimde köpeğinize çağırıldığında gelmeyi öğretmek için aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın. Böylece, köpeğiniz çağrıldığında gelecektir.

Köpeğinize çağrıldığında gelmeyi öğretmek neden önemlidir?

Bir köpeğin öğrenebileceği tüm komutlar arasında, köpeğinize çağırıldığında gelmeyi öğretmek en önemlisi olabilir. Bu sadece onlara parktan ayrılma zamanının geldiğini söylemekle ilgili değildir, aynı zamanda tehlikeli bir durumda da gereklidir.

Bu yüzden köpeğinize çağrıldığında gelmeyi öğretmek iyidir. Buna mümkün olduğunca erken başlamak ve bu zaman boyunca sizi %100 dinlediklerinden emin olmak en iyisidir. Gerçekten buna ne zaman ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz.

Yavru köpekler çok hızlı öğrenirler ve bu emir, yaşamları boyunca uymaları gereken bir emirdir. Bununla birlikte, yetişkin köpeğiniz henüz bunu yapmıyorsa endişelenmeyin, çünkü onlar da öğrenebilirler. Köpekler öğrenme yeteneğini asla kaybetmez: Sizin köpeğiniz 5 yaşın üzerindeyse, muhtemelen hala bu komutu kavrayabilir.

Pozitif pekiştirme kullanın

Çağırmanızın her zaman işe yaramasını istiyorsanız, köpeğinizin bunu pozitif bir deneyim ile ilişkilendirmesi gerekir. Bu komut öyle güzel olmalı ki, köpeğiniz ne yapıyorsa onu bırakmalı ve size gelmelidir. Pozitif pekiştirme bu kadar önemlidir, bu nedenle köpeğinizi yönlendirmelerinize uyduğu her an ödüllendirin.

köpeğinize çağırıldığında gelmeyi öğretmek

Birçok şeyi ödül olarak kullanabilirsiniz, ancak kullanılacak en tatmin edici şey genellikle yiyecektir. Sosis, kuru et veya ödül maması gibi şeyler en yaygın olanlardır. Her zaman aynı şeyle ödüllendirmek zorunda değilsiniz elbette. Farklı şeyler deneyebilir ve köpeğinizin en çok neyi sevdiğini keşfedebilirsiniz.

Hata yaptığında onu azarlamayın. Hata yapmak öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Eğer yanlış bir şey yaptıklarını bilmiyorlarsa, o zaman doğru yaptıkları zaman bunu nasıl anlayabilirler? İlk birkaç seferde sabırlı olun ve köpeğinizin yönlendirmelerinizi hangi anlarda doğru bir şekilde uyguladığına odaklanın.

Komutu yerleştirin

Çağırma komutunu yerleştirmeye, köpeğinizin gelmesini istediğinizde kullanmak için basit bir kelime seçerek başlamalısınız. En yaygın olanı açıkça “gel” dir, ancak her şey işe yarar. Sadece bir kelime seçin ve ailenizin geri kalanının da sadece bu kelimeyi kullandığından emin olun.

Köpeğinize bu komutu öğretmek için, kelimeyi bir kez söyleyip sonrasında köpeğinizin adını söylemeniz gerekir. Size geldiğindeyse, ona bir ödül verin. Oturmasını veya ödülü istemesini beklemeyin. Onu çağırdıktan sonra gelir gelmez ödülü verin, bu şekilde sizin yanınıza gelmeyi sadece ve sadece bir ödülle bağdaştıracaktır.

köpeklerle yapılacak eğlenceli aktiviteler

Köpeğinize bu komutu öğretmek için şu iki adımı izleyin:

1. Adım

Köpeğinize çağırıldığında gelmeyi öğretmek için, sadece birkaç metre ötenizdeyken, evde alıştırma yapmaya başlayın. Bu, ne istediğinizi anlamasını kolaylaştırır ve evde daha az dikkat dağıtıcı şey vardır.

  1. Seçtiğiniz kelimeyi söyleyin, sonrasında da köpeğinizin adını.
  2. Dinlemezse, başka kelimeler, sesler veya hareketler deneyebilirsiniz… Sadece bir kere komut vermeyi unutmayın. Tekrarlamak sadece kafasını karıştıracaktır.
  3. Köpeğiniz yanınıza geldiği an, ona bir ödül verin.

Birkaç adım daha uzağa yürüyün ve tekrarlayın. Birkaç başarılı denemeden sonra, köpeğiniz bu kelimeyi söylediğinizde, gelmesini istediğinizi anlayacaktır. Komutu söylediğinizde ve köpeğiniz size doğru yürümeye başladığında, bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız demektir.

2. Adım

Bu adımı evde yapın, ancak ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım almanız gerekecektir. Büyük bir odada bir daire şeklinde oturun ya da birkaç odaya dağılın. Onlara komutun nasıl çalıştığını anlatın ve sonra rastgele bir biçimde söylemelerini isteyin, köpeğinizin çağırıldığında her birine gittiğinden emin olun. Unutmayın:

  • Komutu yalnızca bir kez verin. Köpeğinizin dikkatini çekmek için başka kelimeler, sesler veya hareketler kullanabilirsiniz.
  • Çağırdığınızda geldiği anda ona ödül verin.

Birkaç tur boyunca bunu yapın ve köpeğiniz anladıktan sonra, dışarıda da uygulamaya geçebilirsiniz. Zorluk seviyesini yavaşca yükseltin. Buna, evinizin içine köpeğinizle baş başayken başlayıp, ardından evde bir grup ortamında devam edebilir, daha sonra grubun daha da uzağa dağılmasını sağlayabilirsiniz.

parkta sahibine doğru koşan köpek

Dışarı çıktığınızda, etrafınızda çok fazla dikkat dağıtıcının ya da insanın olmadığı bir yerde başlayın. Sonra mesafeyi artırın. Sadece bir kez çağırdığınızda köpeğiniz gelebilmeye başladığında, başka bir köpekle oynarken onu çağırmayı deneyebilirsiniz.

Dışarıda bir sürü uyarıcı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Köpeğinizin konsantre olması birkaç saniyesini alırsa sabırlı olun. Önemli olan, hızlı gelmesi değil, gelmesidir.

Zorluk seviyesini kademeli olarak yükseltmek önemlidir. Köpeğinizden hızlı hareket etmeye çalıştığında çok fazla şey talep ediyor olursunuz ve komut çalışmaz. Yavaş yavaş yeni ortamları ve zorlukları deneyin, böylece her zaman ucunda bir ödül olduğunu öğrenirler ve bu size gelmek için yaptıklarını durdurmaya değer.

Şimdi ne yapmalı?

Komut, diğer köpekler ve sesler ile çevrili bir parkta işe yaradığında, köpeğinizin nasıl çağırılacağını resmi olarak öğrendiği anlamına gelir. Ancak, egzersiz yapmayı asla bırakmamanız önemlidir.

Arada bir parka ödüller götürün ve gelmesi için ona komut verin. Hatta ödülleri, her komutu uyguladığınız zamanda veya rastgele olarak bile götürebilirsiniz.

Köpeğinize çağırıldığında gelmeyi öğretmek, birlikte yaşamanın önemli bir parçasıdır ve güvenliği için de hayati öneme sahiptir. Öğretmek ve alıştırma yapmak için kolay bir komuttur, bu yüzden köpeğiniz öğrendikten sonra bile asla durmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.