Köpeğinizin Her Şeye Havlamasını Engellemek İçin Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin Her Şeye Havlamasını Engellemek İçin Ne Yapmalısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek havlaması durum her ne olursa olsun, onlar için gerçekten de iletişim kurma yollarından biridir. Bazı anlarda havlamalarının sebebi sevinçtir. Bazı anlarda ise bir çeşit tehlike olduğuna dair sizi uyardıklarının bir işaretidir. Fakat hepimiz çok iyi biliyoruz ki, havlamak bazen gerçekten de aşırıya kaçabiliyor ve bizi de rahatsız edebiliyor. Peki o halde en ufak bir şeye bile havlayan köpeğimizin bu davranışını nasıl durdurabiliriz?Köpeğin aşırı havlama davranışının daha en baştan önünü kesmek mi istiyorsunuz? O halde ilk olarak anlamamız gereken şey, her şeyden önce köpeğin neye havladığını bilmek gerektiğidir.

Köpeklerin Aşırı Havlamasına Sebep Olacak Durumlar

Eğer bu tarz alışkanlıklar köpeğinizin davranışlarında eskiden beri varsa ve iyice yerleşmişse, bu alışkanlıkları değiştirmek her zaman çok kolay olmaz.  Bu problemi çözmek için duruma çok sabırlı bir şekilde yaklaşılmalıdır. Ve bu davranışın arkasında var olabilecek çeşitli nedenleri de anlamanız gerekir.

Stres

Köpeğimizin sadece mama değil, bunun da ötesinde bazı temel ihtiyaçları vardır. Örneğin, kendisine arkadaşlık edilmesi, her gün yapılan yürüyüşler ve evde yeterli bir alana sahip olması. Ve biz köpeğimizin bu temel ihtiyaçlarını karşılayamadığımızda, köpeğimiz de çok fazla havlamaya başlayarak tepkisini ortaya koyabilir. Bu şekilde köpek, sürekli olarak biriken stresini atmanın kendince bir yolunu bulmuş olur.

Aşırı stres durumunun nedeni, kötü davranışlara maruz kalmak, çok fazla yalnız kalmak ve çok az bir alana sahip olmak olabilir. Ya da bazen köpeğinizin sinirleri çok bozulabilir. Bu durumlarda köpeğin artan geriliminden kurtulmasının ve kendisini ifade etmesinin tek yolu havlamak olabilir.

Yalnızlık

kahverengi beyaz köpek

Köpekler, onların sahibi olan biz insanların olduğu gibi çok sosyal varlıklardır. Onlar da her gün çevrelerindeki canlılarla etkileşim içinde olma ihtiyacı hissederler. Ve özellikle de söz konusu olan çok aktif bir köpekse bu durum daha da geçerlilik kazanır.

Eğer bir köpek doğada yaşıyor olsaydı, elbette ki sürüsüyle birlikte günün yirmi dört saatini geçiriyor olacaktı. Ve hatta köpek dinlendiği ya da yorgunluğunu attığı zamanlarda bile etrafında başka bir köpek olurdu. Bu köpek onu izler, onunla birlikte zaman geçirir ve onunla oyunlar oynardı.

İşte tam da bu sebeple, eğer köpeğinizi çok uzun bir süre yalnız bırakmayı planlıyorsanız, onun için yapabileceğiniz harika bir şey var. Bu da ona arkadaşlık yapabilecek ve ona eşlik edebilecek bir kimse- ya da bir köpek – bulmanızdır. Bu, onun için yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

Ayrılma Anksiyetesi

Bu problem biraz önce bahsettiğimiz yalnızlıkla çok yakından ilişkilidir.  Eğer köpeğimiz evde kontrol edilmeden ya da biri tarafından denetlenmeden duruyorsa, herhangi bir ayrılma anksiyetesi ya da kaygısı, davranış bozukluğuna dönüşebilir. Köpeğiniz şunları yapıyor mu diye bir düşünün : Eşyaları ısırmak, çiğnemek ya da havlamak.

Eğer köpeğiniz bu şekilde davranıyorsa bunun çözümü problemin kaynağına gitmektir. Ayrıca köpeğe huzur, sağlık ve rahatlık sağlayarak ayrılık anksiyetesini iyileştirmeye çalışmak da çok önemli olacaktır.

Sosyal Sorunlar

Sürekli olarak eğlenen, keyifli olan köpekler bile bazen nesnelere, araçlara ve insanlara havlayabilir. Eğer köpek henüz bir yavruyken normal bir şekilde sosyalleşme kabiliyeti geliştirmediyse bu gibi sosyal sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar ise onların günlük hayatta duyduğumuz gürültü, çocuk, bisiklet gibi seslerden sürekli korkmalarına sebep olabilir. Eğer köpeğiniz aşırı derecede havlıyorsa ve siz problemin sosyal bir problem olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda uzman bir profesyonelden bir tavsiye almanız gerekiyor olabilir.

Aşırı Uyarılma

Çok eğlenceli ve çok çabuk heyecanlanan bazı köpekler vardır. Hatta eğer hala yavru köpekler ise çok daha heyecanlı olurlar. Haliyle, en ufak bir dış uyarıcıya karşı havlama isteğine karşı koyamıyormuş gibi görünürler. Bu gibi durumlar genelde köpek başka hayvanlarla oynadığında, yeni şeyler keşfettiğinde, keyif aldığı bir şeyler yaptığında ya da  çok fazla heyecanlandığında gerçekleşir. Bazen hissettiği duygu o kadar güçlüdür ki, yavru ya da yetişkin köpek hiç fark etmeksizin kendini kontrol edemez ve hatta çişini yapar!

Böyle bir durum yaşandığında, köpeğe karşı sakin davranışlar sergileyerek ödüllendirmek gerekir. Bunun yanı sıra çişini yaptığı için onu azarlamaktan kaçınmak esastır. Çünkü köpeğiniz bu davranışı gerçekten de isteyerek yapmamıştır.

Köpeğinizin Sinirini Bozacak Şeylerden Kaçınma

Köpeğinizin sinirlerini bozacak bazı olaylar ya da oyunlar vardır. Örneğin sürekli takip edeceği; ancak asla yakalayamayacağı lazer gibi ışıklı şeylerle oynamak bize eğlenceli gibi görünebilir. Ancak bu eğlenceli minik oyun aslında köpeğinizin sinirlerini çok bozabilir. Ve elbette ki bu durum davranışlarına da etki edebilir.

Sağlıklı Olmak, Yaşlılık Dönemi ve Hatta Sağırlık

Bazı köpekler belli bir zaman sonra duyma ya da görme yetilerini kaybetmeye başlar.  Ve bu durumun beklenmeyen sonuçlarından biri köpeklerin yaşlılık dönemlerinde çok fazla havlaması olabilir.

Böyle bir şey yaşayan hayvanların elbette özel olarak sevgi görmesi gerekir. Ayrıca bu hayvanların durumlarına uygun bir şekilde onlara rahat bir ortam hazırlamalısınız. Yaşlı bir köpekle yaşıyor ya da bakımını sağlıyorsanız, onlara karşı sürekli olarak anlayışlı ve saygılı olmanız gerçekten çok önemlidir. Buna ek olarak, hayvanın yaşlanmadan önce çok fazla şey görmüş bir canlı olduğunu da asla unutmamalısınız.

Korku

Köpeğinizin hayatı boyunca yaşadığı herhangi bir travmatik olay; belli durumlarla, insanlarla ya da nesnelerle ilgili fobilerin oluşmasına sebep olabilir. Yani köpeğinize karşı olan davranışlarınız söz konusu olduğunda köpeğinizin bir travma yaşamış olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle de, köpeğin yalnızca tehlikeli olduğunu düşündüğü şeylerden kendini korumak için havladığını anlamanız çok önemlidir.

Köpeğinizin Her Şeye Havlamasını Engellemenizi Sağlayacak Bazı Kullanışlı İpuçları

köpek havlaması

Eğer sürekli her şeye havlayan bir köpekle uğraşıyorsanız, şu ipuçlarını dikkate almanız iyi bir fikir olacaktır:

  • Yapmanız gereken en önemli şey, köpeğiniz için rahat ve huzurlu bir atmosfer yaratmak olacaktır. Ve bunu hem evde, hem dışarı çıkmak üzereyken hem de dışarıda yapmalısınız. Köpeğinizi sevmek, ona masaj yapmak ve ödül vermek, köpeğinizin daha iyi davranışlar sergilemesi için onu motive etmenize yarayan harika yöntemlerdir.
  • Köpeğiniz çok ufak bir uyarıcıya dahi havladığında onu azarlamanıza gerek yoktur. Ve hatta fiziksel zarar vererek kızmanıza hiç mi hiç gerek yoktur. Köpeğinize bu şekilde davranmak yalnızca sorunun daha da kötüleşmesine sebep olur.
  • Çok fazla havlamaya yatkın olan köpeklerin genellikle çok fazla fiziksel egzersize ihtiyaçları vardır. Aslında onları çok sıkı bir fiziksel eğitim düzenine sokmaya da gerek yoktur. Ancak egzersizlerinin devamlı ve dengeli olduğundan emin olmanız gerekir.
  • Eğer köpeğiniz sokakta başka bir dört ayaklı arkadaşıyla karşılaştığı zaman havlıyorsa, bir anda tasmayı çok şiddetli bir biçimde çekme dürtünüze karşı direnmeye çalışın. Çünkü eğer tasmayı bu şekilde çekerseniz köpeğinizin duyduğu stres ve gerginlik artacaktır. Bunun yerine, sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi yürümeye devam etmek için elinizden ne geliyorsa yapın.
  • Köpeğinizin mümkün olduğu kadar daha sakin bir tutuma sahip olması ve dolayısı ile de güvende olması için, sizin de sakinliğiniz çok önemlidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martínez, I. N. (2016). La intervención asistida con perros y su aplicación de la atención a la diversidad en el ámbito educativo (Vol. 16). 3Ciencias.
  • Elgier, Á. M., Jakovcevic, A., Mustaca, A. E., Bentosela, M., & Barrera, G. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos (canis familiaris): aportes de la psicología del aprendizaje. Revista de Psicología, 18(2), ág-123.
  • Asociación Internacional de Consultores de Conducta Animal. (2019). Manual de Entrenamiento Canino. IAABC.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.