Köpek Manikürü Evde Nasıl Yapılır?

Köpek Manikürü Evde Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2018

Bir evcil hayvan sahibi olmak çok para harcamanıza neden olabilir. Yapılması gereken bütün o aşılar, takılması gereken mikroçip, mamaları ve diğer masrafları her ay üst üste gelir. Ve tüm bu harcamaların içinde tırnaklarını ve tüylerini kestirmek için köpek kuaförüne gitmek dahil bile değildirKöpeğinizin tırnak bakımını evinizde de yapabilirsiniz. Evde köpeğinize nasıl manikür yapabileceğinizi öğrenmek için bugünkü yazımızı okumaya devam edin.

Bazı işleri kendinizin nasıl yapacağınızı öğrenmek sizin maddi açıdan tasarruf etmenize ön ayak olur.  Köpeğinizin tüyleri kendiniz düzeltmek için birbirine çok karışmış olsa bile, manikür öyle değildir. Köpeğinize manikür yapmak hayal edebileceğinizden çok daha basit bir işlem gerektirir. Köpeğinize evde hiçbir sorun yaşamadan siz de manikür yapabilirsiniz. Öncelikle, aklınıza takılmış olabilecek bazı soruların cevaplarını inceleyelim.

Köpeğimin Tırnaklarını Neden Kesmeliyim?

 

pati ve el

Tıpkı bizimki gibi bir köpeğin tırnakları da çok hızlı büyür.  Köpekler yürüyüş yaparken tırnaklarını belirli bir dereceye kadar törpüleyebilirler, ancak bu onlar için yeterli değildir.

Köpeklerin tırnakları çok uzadığı zaman eğrilmeye başlarlar ve bu onlar için acı verici ve çok can sıkıcı olur. Bu durum köpeklerin yürüyüş şekillerini bile değiştirebilir ve diğer problemlerin meydana gelmesine yol açabilir. Bunlara ek olarak, eğer köpeğinizin tırnakları çok fazla uzarsa, ayak parmaklarında rahatsız edici yaralara ve ağrıya neden olabilirler.

Köpeğimin Tırnaklarını Ne Sıklıkla Kesmeliyim?

Köpeğinizin tırnaklarını ne sıklıkta kesmeniz gerektiği, köpeğin büyüklüğüne, cinsine ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca köpeğin ne kadar yürüdüğüne bağlı olarak da değişir.  Daha önce de belirtildiği gibi, bir köpeğin tırnakları köpek yürüyüş yaparken kendi kendine törpülenir. Köpeğiniz ne kadar aktif olursa, o kadar uzun süre tırnaklarını kesmeden durabilir.

Bununla birlikte, köpeğinizin tırnaklarını en az ayda bir kez kesmeniz köpeğiniz için daha iyi olacaktır. Köpeğiniz küçük bir köpekse ya da genelde hareketsiz kalıyor ise, bu köpeklerin tırnaklarını iki ayda bir kesmeniz gerekir.

Köpeğimin Manikürünü Evde Kendim Nasıl Yaparım?

Köpeğinizin tırnaklarını kesmek için doğru zamanı bulmak istiyorsanız, sadece köpeğinizin adımlarının sesini dinleyin. Eğer köpeğinizin tırnakları zeminde bir çıt sesi çıkarıyorsa, zeminin hangi malzemeden yapıldığına bakılmaksızın, bunun anlamı köpeğinizin tırnaklarının zaten büyümüş olduğu ve kesilmesi gerektiğidir.

köpek patileri

Köpek manikürü yapmak için şu adımları takip edin:

  1. Köpeğinizi sakinleştirin: Köpeğinizi yakalayıp hemen tırnaklarını kesmeye başlarsanız, muhtemelen onu korkutursunuz. Köpeğiniz böyle bir durumda kendini rahatsız hissedecek ve sizin yanınızdan kaçmak isteyecektir. Bu nedenle, ikinizin de sakin ve rahat olduğunuz bir an arayın. İyi bir iş çıkarmak için sizin de sakin olmanız gerekiyor.
  2. Manikür için edineceğiz aletleri iyi bir şekilde seçin: Köpeğinizin tırnaklarını doğru şekilde düzeltmek için özel olarak üretilmiş olan uygun fiyatlı köpek makaslarından alabilirsiniz. Bu makaslardan alırsanız normal makasların aksine, tırnağın iç kısmını daha sonra temizlemek zorunda kalmazsınız.
  3. Köpeğiniz henüz bir köpek yavrusu olduğu zaman tırnaklarını kesmeye başlayın ve bu konuda istikrarlı olun. Eğer köpeğiniz erken yaşta manikür yaptırmaya alışırsa, büyüdüğünde bu konuda daha da istekli olacaktır.
  4. Köpeğinizin patisindeki pembe kısmı kesmeyin. Köpek tırnaklarının iki kısmı vardır. Bu kısımlardan beyaz olan kısım keratindir ve pembe olan kısımda ise kılcal damarlar ve sinir uçları vardır. Bu iki kısmı birbirinden ayırt etmek için evinizde iyi bir aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olun.  Herhangi bir şüpheniz varsa, köpeğinizin tırnaklarını çok fazla kesmeyin.  Çünkü eğer tekrar uzarsa, daha sonra istediğiniz zaman tekrar yapabilirsiniz.
  5. Köpeğinize pozitif enerji verin: Köpeğiniz manikür yaptırmayı sevmiyor olabilir, bu yüzden onunla yumuşak bir şekilde konuşun ve hatta belki de ona bir ödül maması verin. Köpeğiniz her zaman kusursuz tırnaklara sahip olmak isteyecek ve bir sonraki “köpekür”ünü dört gözle bekliyor olacak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.